Elhunyt I. Mihály román király

0

Articol disponibil în: Magyar Română

2017 december 5-én, kedden elhunyt Mihály király

Elhunyt I. Mihály román király, miután 2016 március elején betegsége miatt bejelentette visszavonulását a közéletből. 96 évesen Mihály király volt az egyetlen II. Világháború óta élő uralkodó.

I.Mihály (szül. 1921 október 25-én, Sinaia városban) Románia királya volt 1927 július 20 és 1930 június 8 között, valamint 1940 szeptember 6 és 1947 december 30 között. Károly koronaherceg fiaként születésekor örökölte a Románia hercege és a Hohenzollern-Sigmaringen herceg címet (ez utóbbiról később lemondott).

Első ízben 1927-ben lett hivatalosan az ország uralkodója azt követően, hogy nagyapja, I. Ferdinánd meghalt, apja, Károly herceg pedig lemondott a román trónról, és elhagyta az országot. Mivel még kiskorú volt, helyette régensek uralkodtak. II. Károly 1930-ban visszatért az országba és felváltotta Mihályt a trónon, ugyanakkor őt kinevezte Gyulafehérvár nagyvajdájának. A következő évtizedet meghatározta anyja száműzetése, akivel mindössze néhány hét erejéig találkozhatott évente, amikor Firenzében meglátogatta. Az igazi családi szeretetet nélkülöző Mihály herceg kiváló nevelésben részesült, de nem volt uralkodásra felkészülve.

1939-ben kitört a II. Világháború, az 1940-es év meghatározta a Nagy Románia végét, amely harc nélkül veszítette el néhány hónap leforgása alatt Besszarábiát, Észak Bukovinát, Harta tartományt, Észak-kelet Erdélyt és Dél Dobrudzsát. 1940 szeptember 6-án az új miniszterelnök, Ion Antonescu generális lemondásra és az ország elhagyására kényszerítette II. Károlyt, így másodszorra Mihály került a trónra. A nemzeti-legionárius álla, majd Antonescu totalitárius rendszere idején a király semmiféle döntő hatalommal nem rendelkezett, állandó jelleggel a hírszerző szolgálatok megfigyelése alatt állt. Nem tájékoztatták arról, hogy Románia hadba lépett a náci Németország oldalán.

Amikor a háború kimenetele megfordult és a szovjet hadsereg Románia területére lépett, Mihály király elhatározta, hogy menti a menthetőt és véghezvitte az 1944 augusztus 23-i puccsot: letartóztatták Antonescut és helyreállították az 1923-as alkotmányt. A Szovjetunió addig halogatta a tűzszüneti egyezmény aláírását 1944 szeptemberében, míg az egész országot megszállták és saját politikai nézeteiket juttatták érvényre. Nagy Britannia és az Amerikai Egyesült Államok támogatásának hiányában, az oroszok által a zsarolás eszközeként használt Erdély helyzetével 1945-ben a király kénytelen volt lemondatni Nicolae Radescu kommunistaellenes miniszterelnököt és kinevezni a kormány élére Petru Grozat. Az új kormány túlkapásai ellen a király az ún. „királyi sztrájkba” lépett, megtagadva kormány rendeleteinek aláírását, amelyik viszont zavartalanul folytatta alkotmányellenes tevékenységét.

Ezekben az években az uralkodó a nemzeti ellenállás jelképévé vált. Az 1946 novemberi választásokat a kommunista tömb meghamisította és „megnyerte”. 1947-ben betiltották és lefejezték a Nemzeti Parasztpártot. Az év végén a királyi ház eltávolítására is sor került: 1947 december 30-án a királyt kényszerítették a lemondási nyilatkozat aláírására, és ugyanaznap kikiáltották a népi köztársaságot.

1948-ban száműzetésbe vonult, ahol országa érdekeit próbálta képviselni, de az ellenállás falába ütközött. Feleségül vette Anna Bourbon- pármai hercegnőt, akivel több kitérő után Svájcban, Versoix-ban telepedtek le. A párnak öt lánya született: Margit, Ilona, Irén, Zsófia és Mária hercegnők. Az 1989-es forradalom után az Iliescu rendszer megakadályozta a király hazatérését. Majd csak Emil Constantinescu elnöksége idején, 1997-ben nyerte vissza román állampolgárságát. Később javainak egy részét is visszaszolgáltatták.90 éves korában, 2011 október 25-én beszédet mondott a parlament két háza előtt. 2016-ban jelentették be betegségét és visszavonulását a közélettől.

Forrás: ro.wikipedia.org

Forrás: ZPN

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy