Szakemberek tanácsai a fázó gólyák megsegítésére

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

A hideghullám miatt számos észrevétel érkezett a gólyákkal kapcsolatban. Mindazonáltal NEM mindegyik gólya szorul segítségre.

A legvilágosabb jele, hogy a gólya segítségre szorul az az, hogy közeledik az emberhez. Ha egy gólya leszáll a fészkéből a földre, világos, hogy élelemre van szüksége. Ha legyőzi a félelmét és közeledik az emberhez, egész biztosan segítségre szorul. Hogyan segíthetünk?

barza-2-1024x768

  1. Kínáljunk élelmet (halat, kockára vágott nyers húst). Az élelem energiát ad, jobban ellen tudnak állni a hidegnek.
  2. Ha át van fázva a madár és mozgásképtelen, akkor szállásoljuk el a csűrben, fészerben
  3. Korlátozzuk az érintkezést a madárral, a gólya vadon élő madár, csőrvágása komoly sérüléseket okozhat az embernek. Hagyjuk magéra megnyugodni a madarat.
  4. Adjunk vizet
  5. Mihelyt magához tért, erőre kapott, engedjük szabadon, de nem este, hanem a reggeli, déli órákban.
  6. Amennyiben a madár sérült, törött vagy véres a szárnya, hívjunk állatorvost.

A mezőn látható gólyacsapatok átutazóban vannak a költőhelyük felé, és csak a jó időre várnak, hogy továbbvonulhassanak. A fehér gólyák nagytestű madarak, haladásukhoz felfelé áramló meleg levegőre van szükségük. A meleg légáramlatok nélkül csak napi 200 kilométert tudnának megtenni, óriási energiabefektetéssel. Az utóbbi napok hideg időjárása inkább a kistestű vándormadarak soraiból szedte áldozatait.

Három éve a Román Madártani Társaság (SOR) 14 madáretetőt szerelt fel országszerte, hogy segítsen a madaraknak a téli időszak átvészelésében.

2017-től a Román Madártani Intézet az Enel-el közösen létrehozott egy alkalmazást- Uite barza- a fehér gólyák támogatására, melynek segítségével a gólyák számlálása is megtörténik.

Forrás: ZPN

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy