Teknősök Világnapja- érdekességek

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

A Teknősök Világnapját 2000 óta az amerikai teknős mentőknek (American Tortoise Rescue) köszönhetően minden év május 23-án ünnepeljük.

A természet minden pillanatban példákat, alternatívákat kínál… az élethez, a túléléshez, a harchoz, a győzelemhez… Csak tőlünk függ, hogy odafigyeljünk a körülöttünk élő állatokra… ha kevés figyelmet fordítanánk rájuk, azt találnánk, hogy mi emberek nagyon szerencsések vagyunk, hogy természet anya ennyi élőlényt adott nekünk, akiktől tanulhatunk… felismerni, hogy a tehetség, a nevelés… és sajnos a felületesség, ahogyan a környezetünket kezeljük… nem mindig elégséges… csak ha kitartóak vagyunk és határozottak, akkor leszünk sikeresek az életben… Az élőlények, a természet arra bíztatnak minket, hogy ne adjuk fel a reményt, keressünk mindenben egy értelmet és menjünk előre bármi is történjen…

Íme, a teknősök ékesszóló példája… A teknősök a Chelonia rendjébe tartozó hüllők, 220 millió éve élnek a Földön, sokkal a dinoszauruszok előtt. Fantasztikus, nemde? Rendkívüli alkalmazkodóképességgel rendelkeznek, de sajnos kihalófélben vannak, mert különleges, napjainkban világszerte egyre nehezebben megtalálható, életkörülményeket igényelnek. A faj élete nagymértékben az életkörülmények függvénye. Nem élik túl a hideget vagy a túlzott meleget, ezért a jelenleg oly gyakori hőmérsékletváltozások lerövidítik átlag életkorukat.

tesudo

De nemcsak a természet vált kedvezőtlenné a teknősök túléléséhez… Az ember is beavatkozott a faj életébe, vadászott rá különböző célokra használva a teknősöket: házi kedvencet, állatkerti látványosságot csinált belőlük, húsáért, ízletes tojásaiért, páncéljáért ölte meg őket.

Tudtad, hogy a teknős képes hónapokig élni, miután súlyos amputációt szenvedett? Egyéb érdekességek a teknősök világából:

  • 1937-ben Kuba partjainál egy 4 m hosszú, 500 éves óriásteknőst találtak;
  • az Indiai Óceán Aldabra szigetén több mint 100.000 nagy méretű teknősbéka él;
  • a teknősbéka képes 400 napig élelem nélkül meglenni;
  • jelenleg a legsúlyosabb teknős a 700 kilós, 2-3 m hosszú Luthul teknős; egy atléta sebességével úszik;
  • Dermochelys-Coriaceea
  • a legnagyobb szárazföldi teknősök a Galapagos szigeteken és az Indiai Óceán szigetein élnek. Hosszuk meghaladja az 1 métert, súlyuk 250-400 kg között váltakozik;
  • a Testudo Radiata faj teknősei több mint 200 évet élnek,
  • regenerálódó képességük rendkívüli. Ha egy teknős páncélja 70%-ban sérül, egy- két év alatt regenerálódik;
  • a teknősök agya kisméretű és gyengén fejlett, ezzel szemben érzékeik- látásuk és szaglásuk rendkívül kifinomult;
  • egyik legszebb teknős a csillag mintás páncélú teknős, amelyet India keleti partjainál találhatunk meg.
  • Tortoise-radiata

A görög mitológia Hermész- nek tulajdonítja a teknőst, ő használta először a teknőspáncélt hangszerkészítésre. Kínában az északi égtájat és a telet jelképezi. Az indiai mitológia szerint a világ egy piramis, amelyet egy elefánt tart az ormányán, az elefántot egy teknős tartja a hátán. A Maya civilizációban a Hold istene teknős páncélból készült pajzsot tart a kezében. A teknős hosszú életkorát számos nép a halhatatlansággal kapcsolja össze.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy