Január 27- a Holokauszt Áldozatainak Nemzetközi Emléknapja

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Január 27-ét a Holokauszt Nemzetközi Emléknapjává nyilvánították, és erről az ENSZ Közgyűlésének 2005. november 1-i 60/7. számú határozata döntött.

Január 27-én szabadulnak fel a náci koncentrációs táborok, és véget éra holokauszt, amelyben a náci rezsim 6 millió zsidót ölt meg a második világháború alatt. Ennek az időpontnak a megválasztása a lengyelországi Auschwitz-Birkenau tábor szovjet csapatok általi, 1945. január 27-én délután történt felszabadításához kapcsolódik.

A határozat elutasítja a holokauszt bárminemű tagadását, és arra biztatja az ENSZ Közgyűlésének tagállamait, hogy adják tovább a népirtás leckéjét a jövő generációinak, hogy ne ismétlődhessen meg a történelem e fekete lapja.

A Holokauszt Nemzetközi Emléknapján tisztelegnek, gyertyát gyújtanak és gyászmeneteket tartanak a holokauszt áldozatainak emlékére.

Súlyos népirtást követtek el a második világháború után Kambodzsában, Ruandában és a volt Jugoszláviában.

Az ENSZ Közgyűlése 2022. január 20-án konszenzussal fogadta el azt az Izrael által javasolt határozatot, amely minden államot felhív a holokauszt tagadása és az antiszemitizmus elleni küzdelemre, különösen a közösségi oldalakon – tájékoztat az AFP a stirileprotv.ro szerint.

A szöveg „határozottan kötelezi valamennyi tagállamot, hogy fenntartások nélkül utasítsák el a holokauszt történelmi eseményként való tagadását vagy elferdítését”, és „gratulál” azoknak az országoknak, amelyek megőrzik „a nácik által a holokauszt idején használt haláltáborok, koncentrációs táborok, kényszermunkatáborok, kivégzési helyszínek és börtönök helyét”.

A határozat ugyanakkor sürgeti a tagállamokat, hogy „olyan oktatási programokat dolgozzanak ki, amelyek bevésik a jövő nemzedékek szellemébe a holokauszt tanulságait a népirtás megelőzésére”, és felszólítja az államokat, valamint a közösségi média óriásait, hogy tegyenek aktív fellépést az antiszemitizmus és a holokauszt-torzítás vagy tagadás elleni közdelem érdekében.

A bukaresti Coral templomban a közelmúltban a holokauszt nemzetközi emléknapjának szentelt ünnepséget tartottak az 1941. január 21. és 23. között zajló bukaresti zsidóellenes legionárius pogrom áldozataira emlékezve.

Az ünnepségen részt vett Klaus Iohannis államfő, Nicolae Ciuca miniszterelnök, Izrael bukaresti nagykövete, David Saranga, Victor Opaschi vallásügyi államtitkár, Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, több kormányzati és parlamenti tisztségviselő, a bukaresti diplomácia képviselői, az országos és nemzetközi zsidó közösség képviselői, az egyházak képviselői.

A rendezvény a holokauszt áldozataira emlékezve imádságos pillanattal kezdődött, amelyet Románia első rabbija, Rafel Schaffer vezetett, ezt megelőzte az elnökség, a kormány, a parlament, több minisztérium, az Európai Bizottság bukaresti képviselői által végrehajtott koszorúzás.

Romániában a 672/2004 május 5-i kormányrendelet október 9-ét (a Dnyeszteren túli zsidók 1941-es deportálásának kezdetét jelző dátum) hagyta jóvá a holokausztra való emlékezés hivatalos országos napjaként.

A holokauszt szó a görög szóból származik, jelentése „tűzáldozat”.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy