A kábító fegyverek ideiglenes megoldást jelenthetnek a medvetámadások esetén, amíg a Környezetvédelmi Minisztérium közbe nem lép

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Hivatalosan is megalakult a megyei tanácselnöki rendelet aláírásával Hargita Megye Tanácsa tájgazdálkodási munkacsoportja. A csoport vezetője Demeter László biológus, akinek szakterülete a biológiai sokféleség megőrzése, hagyományos kultúrtájak természeti értékeinek tanulmányozása, valamint a természetvédelmi területek menedzmentje.

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke üdvözölte a Babes Bolyai Egyetem Biológia és Földrajz Karának, valamint a Sapientia Egyetem együttműködését a megyei tanáccsal, és a munkacsoport vezetőségével.

„Bízom benne, hogy az Európai Unió a munkacsoport aggályait követve racionális döntéseket fog hozni ebben a kérdésben. Láthatjuk, hogy ebben a tekintetben megkezdődött egy pozitív folyamat, de ezt a témát nem kezelték ilyen szinten ”- mondta Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke, aki véleményt nyilvánított a Régiók Bizottságában a konfliktust okozó fajokkal való együttélés elősegítéséről az uniós természetvédelmi irányelvek keretében.

A jelentéssel kapcsolatos tevékenység itt tanulmányozható:

https://www.borbolycsaba.ro/a-konfliktust-okozo-fajokkal-valo-egyutteles-elosegitese-az-unios-termeszetvedelmi-iranyelvek-kereten-belul/

Hargita megye egy egyedülálló biokulturális régió Európában, a megye természeti és kulturális értékei elismertek és beépülnek saját fejlesztési, turisztikai és mezőgazdasági stratégiájába. A helyi közösségek jelentősen hozzájárulnak a magas természeti és kulturális értékek, a megye egész területére kiterjedő tájak kezeléséhez, amelyek felbecsülhetetlen értékű örökséget képviselnek, és olyan eszközt, amelyet bölcsen kell kezelni. A megye rendkívüli természeti tőkéje többek között a természetes rétek nagy terjeszkedésében nyilvánul meg, ahol az ország legtöbb szántóterületét tartják nyilván, ami az állattenyésztés és a méhészet egyik alapja a hegyvidéken. Nagyon fontos, hogy a rendkívül értékes természeti tájak fenntarthatóságát a helyi közösségek hozzájárulásával érjék el. E tekintetben a legnagyobb kihívás a helyi közösségek törvényes társadalmi-gazdasági törekvéseinek harmonizálása a fajok, élőhelyek és rendkívül sokféle ökoszisztéma-szolgáltatás kínálatában rejlő természeti tőke megőrzésével.

A munkacsoport küldetése: platformot biztosítani a különböző területek és intézmények együttműködéséhez, amelyek hozzájárulhatnak a kultúrtájak fenntartható kezeléséhez, a természeti értékek megőrzéséhez, mint a fenntartható fejlődés alapvető eszköze.

„Tudomásunk szerint, ez az első ilyen jellegű munkacsoport Romániában, melyben különböző szakterületek, mint a vad- és erdőgazdálkodás, természetvédelem, társadalomtudományok, mezőgazdaság, vidékfejlesztés, közgazdaságtan, táji léptéken gondolkodnak együtt és javaslatokat tesznek a döntéshozók irányába. A továbbiakban a munkacsoport folyamatosan fogja bővíteni a partnerségek körét a különböző szakterületeket képviselő intézményekkel helyi, országos és nemzetközi szinten, és a megye természetgazdálkodásának legsürgősebb problémáit célozza meg”- hangsúlyozta Demeter László, a munkacsoport vezetője.

A munkacsoport tagjai:

Név Intézmény Szakterület
Balázs István Országos Természetvédelmi Ügynökség Vadgazdálkodás, Erdőgazdálkodás
Dr. Csák László Planificatio K.F.T. Vidékfejlesztés, Régiók Bizottságának külső szakértője
Dr. Farkas Attila Ökoszisztéma Menedzsment Egyesület Vadgazdálkodás, Erdőgazdálkodás
Dr. György Otilia Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Gazdaságtudomány
Hadnagy Lehel Szilos Vadásztársulat Vadgazdálkodás, Erdőgazdálkodás
Dr. Hartel Tibor Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Biológia és geológia kar Társadalmi-ökológiai rendszerek, Fenntarthatóság
Iochom Zsolt Hargita Megye Tanácsa, Menedzsment Vezérigazgatóság Kommunikáció
Kádár Tibor Sándor Zetelaki Erdőrendészeti Hivatal Erdőgazdálkodás
Kopacz Emőke Hargita Megye Tanácsa, Természetvédelmi részleg Természetvédelem
Lakatos Dorottya Hargita Megye Tanácsa,

Gazdasági Vezérigazgatóság

Uniós döntéshozatali mechanizmusok
Dr. Markó Bálint Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Biológia és geológia kar Ökológia
Márton István Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete Mezőgazdaság, Vidékfejlesztés
Dr. Sólyom Andrea Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Szociológia
Szabó Károly Hargita Megyei Közösségfejlesztési Társulás Turizmus
Török Jenő Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság Mezőgazdaság, Vidékfejlesztés

 

A munkacsoport javaslatára számos, az ember okozta konfliktuskezeléssel kapcsolatos képzési kurzus indult, amelynek első eseménye az Erdészeti Kutató és Fejlesztési Intézet (ICAS) szakembereinek előadása volt. George Sârbu erdőmérnök, nagyvad kutató tartott előadást a medve elkábításának és befogásának módszereiről, és az ehhez szükséges eszközök használatáról. A kutatóintézet továbbra is támogatni fogja a medvefajok regionális irányítási stratégiájának kidolgozását, amely magában foglalja azt is, hogy hogyan lehet helyben beavatkozni vészhelyzetekben. A cél az, hogy olyan szakértői csoportokat hozzanak létre, akik rövid időn belül beavatkozhatnak vészhelyzetekben a terület ismereteinek és tapasztalatainak felhasználásával, anélkül, hogy szükség lenne más megyékből álló csapatok helyszíni mozgására. Ugyanakkor ez a csapat is segítséget nyújthat a helyi embereknek a károk megelőzésében. A munkacsoport április 8-án vitát folytat a Sapientia Egyetemen tartandó nagyragadozó regionális platform keretében.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy