Visszatér a méhnyakrákszűrő mobil karaván Hargita megyébe, Korond, Parajd és Csíkszépvíz településekre

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Hargita megyében lesz a méhnyakrákszűrő mobil karaván 2022 szeptember 8-12 között, Korondon, Parajdon és Csíkszépvízen.

A 24-64 év közötti célcsoportba tartozó nőket a méhnyakrák megelőzését és korai felismerését célzó ingyenes Babeş-Papanicolaou és HPV szűrésben való részvételre hívjuk.

A karaván menetrendje 2022. szeptember 8-12. között a következő:

  • Korond – 2022.09.8 – 10:00 órai kezdettel (háziorvosi rendelő);
  • Parajd – 2022.09.09 – 10:00 órai kezdettel (Király utca 30. sz. – háziorvosi rendelő);
  • Csíkszépvíz- 2022.09.12 – 14:00 órai kezdettel (háziorvosi rendelő).

A kivizsgálásra érkező nők személyi igazolványukat hozzák magukkal.

A vizsgálatra a háziorvosoknál lehet jelentkezni.

Mi az a méhnyakrákszűrés?

Ez egy módszer a rák megelőzésére a korai stádiumban lévő rendellenességek kimutatásával és kezelésével, amelyek kezelés nélkül méhnyakrákká alakulhatnak. Az invazív méhnyakrák kockázata akár 90%-kal is csökken azoknál a nőknél, akik rendszeresen részt vesznek szervezett szűrőprogramokon. Vagyis 10 méhnyakrák esetből 9 megelőzhető szűréssel.

Mi az a Babes- Papanicolau teszt?

A Babeş- Papanicolaou teszt vagy méhnyak-hüvelyi citológiai vizsgálat a méhnyak- vagy méhnyakrákszűrés alapvető tesztje, amely a méhnyak (cervix) felszínéről vett sejtminta (kenet) elemzéséből áll, és fő célja észlelni a kóros sejtek jelenlétét a méhnyakon, mielőtt azok rákos sejtekké alakulnának.

Ezek az elváltozások kezelés nélkül maguktól is eltűnhetnek, de némelyikük tovább fejlődhet Mi az a HPV?

A HPV (humán papillomavírus) egy vírusos fertőzés, amely emberek között terjed, a leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés. A HPV fertőzés nagyon gyakori a legtöbb szexuálisan aktív embernél, és nincsenek tünetei.

A HPV vírus jelenléte nem jelenti azt, hogy a nőknél rák alakul ki. Ha magas kockázatú HPV törzset találnak, az orvos olyan kezeléseket javasol, amelyek csökkentik a rák kockázatát. Csak ha ezeket az elváltozásokat nem kezelik időben és megfelelően, akkor okozhatnak rákot. Éppen ezért nagyon fontos az időben történő felismerésük.

„A méhnyaksejtek változásai lassan haladnak előre, és sok évbe telik, mire rákos sejtekké alakulnak át. A kezelés eltávolíthatja vagy elpusztíthatja ezeket a sejteket, mielőtt rákossá válnának. A rendszeres szűréssel korán felismerhetők ezek a sejtelváltozások. A sejtelváltozások vagy a méhnyakrák korai felismerése általában teljes gyógyuláshoz vezet.

Hölgyeim, életkortól függetlenül tesztelésre hívjuk önöket, a szűrés megmentheti az életet!” – mondta Dr. Cosmina Cristina UZUN munkavezető, projektmenedzser.

A tevékenység  a Marosvásárhelyi Sürgősségi Megyei Klinikai Kórház által megvalósított, a „Méhnyakrák megelőzésének, korai felismerésének és korai kezelésének programja, Központi régió” (SMIS kód 138603) projekt keretében zajlik, együttműködésben a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemmel.

A „Méhnyakrák megelőzésének, korai felismerésének és korai kezelésének programja, Központi régió” projekt célja, hogy egészségügyi programok és megelőzés-orientált szolgáltatások szervezésével növelje a hozzáférhető, fenntartható és magas színvonalú szolgáltatásokhoz való hozzáférést, beleértve az egészségügyi és az általános érdekű szociális szolgáltatásokat is, a méhnyakrákszűrést 170.200 központi régióban élő nő számára, akiknek 50%-a a veszélyeztetett csoportba tartozik.

Dr. Cosmina Cristina Uzun, projektmenedzser

Mariana Moldovan Negoiță, IEC szakértő

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy