Hargita Megye Tanácsa munkahelyeket teremt a székelyföldi családoknak

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Február 6-7-én nemcsak a sajtgyártók, hanem a sajtok iránt érdeklődők is részt vehettek a sajtkészítő mesterek által tartott bemutatón.

Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete által szervezett rendezvényen Kiss Ferenc és Tamás Sándor nemcsak szakembereknek, hanem a háziasszonyoknak is különböző típusú sajtféléket mutattak be. Elmagyarázták, hogy melyiket milyen más élelmiszerrel, illetve itallal lehet társítani. A sajtmesterek és más magyar szakemberek elméleti képzést is tartottak ez alatt a két nap alatt. A helyi termelők jószándékából a jelenlevők több, mint 60 fajta sajtot kóstolhattak meg.

A sajtmustrára az egyesület által szervezett tejfeldolgozó tanfolyam keretében került sor. A 720 óra képzés 260 elméleti és 460 gyakorlati órából áll, ez utóbbit térségenként szervezik meg. Jelen tanfolyam 28 résztvevője Hargita, Maros és Brassó megyéből érkezett.

A tanfolyam háromféle képzést biztosít: kézműves sajtkészítés, a tej ipari feldolgozása, és a gazdáknál történő gyakorlati képzés. Ez utóbbi 312 gyakorlati óra, amiről a gazda bizonylatot ad. Ezen a héten a résztvevők a csíkszépvízi tejfeldolgozóban tanulnak, ahol naponta 50-100 liter tejet dolgoznak fel. A jelenlevők sok mindent megtudhattak Kiss Ferenc sajtmestertől, többek között azt, hogyan lehet borral ízesíteni a sajtokat. A résztvevők közül egyesek egyelőre csak a családjukat akarják ellátni sajttal, mások a tejiparban dolgoznak és szakképesítést akarnak szerezni, mások a piacra szeretnének betörni a Székely Termék márka segítségével.

A gyakorlati képzésről egy videoklip tekinthető meg:

https://www.facebook.com/borbolycsaba/videos/232819017625814/?t=2

„Örvendetes, hogy egyre nagyobb a kereslet a helyi és egészséges élelmiszerek iránt. Ezt a folyamatot hivatott segíteni a Székely termék mozgalom, a mára már több székelyföldi településen megtartott helyi és hagyományos termékek havi vására, és Brüsszelben is azért lobbizunk, hogy Európában minél nagyobb figyelmet és támogatást kapjanak az egészséges termékek és a kisgazdaságok. Ezek a tanfolyamok kiváló alkalmak a szakma elsajátítására annak érdekében, hogy minőségi terméket tudjanak a gazdák előállítani, ezeket értékesíteni tudják, hogy ebből a családnak jövedelme származzon. Ezt az utat akarjuk megmutatni fiataljainknak is, számukra ez is egy lehetőség az európai piacra jutásra. A lehetőségek bővítéséhez szükségünk van az EU támogatására, pályázati pénzek lehívásával lehet műhelyeket létrehozni, fejleszteni, vállalkozást indítani. Az uniós csatlakozás legnagyobb haszonélvezői a fiatalok. Ez a generáció szabadon utazik, tanul, dolgozik az Unió területén. A mi feladatunk az, ideértve az RMDSZ-t, hogy a fiatalok számára olyan otthont teremtsünk, ahova megéri visszatérni„- nyilatkozta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.

 

 

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy