Románia gázkereskedelme fölött Magyarország bíráskodik

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Foto: https://www.cotidianul.ro

Az ANRE/országos Energiaszabályozó Hatóság/ rendelete leszögezi, hogy mostantól miként történik Románia gázexportja és importja az EU országokhoz, vagyis nemcsak Bulgáriába és Magyarországra, hanem Ausztriába is a Baumgarten csomóponthoz, ahonnan a helyi cégek árut hoznak: Budapesten keresztül. A Transgaz magyar megfelelője, a FGSZ lesz a házigazdája a Romániával való kétoldalú kereskedelemi kapacitás árveréseknek. Az Országos Eneregiaszabályozó Hatóság elnöke a következő rendeletet bocsátja ki:

„1. cikk: A szállítási kapacitást a romániai nemzeti földgázszállítási rendszer és az Európai Unió tagállamainak földgázszállító rendszerei (a továbbiakban: összekapcsolási pontok) összekapcsolási pontjain szervezett árverések útján kell fenntartani, a Földgázszállító Zrt./FGSZ által üzemeltetett Regionális Kapacitáslekötési Platform (a továbbiakban: PRRC) keretében, összhangban a PRRC működési szabályzatával és az Európai Bizottság által évente közzéteendő árverési ütemtervvel – ENTSOG ”, olvasható az idézett rendeletben.

Aki a kapacitáslekötést végzi, gyakorlatilag az dönti el ki, mikor és mennyi földgázt hozhat vagy szállíthat kintre, így legalább annyira fontos szerepet töltve be, mint a gáztermelő. Ebben az esetben ezt a szerepet Románia helyett Magyarország tölti be.

Ez megerősíti a Transgaz kezdeményezésére tavaly indított projektet, amely által Budapestre viszik át Románia gáz kivitele/ behozatalának elbírálását. Kiadványunk beszámolt a projektről, azt is pontosítottuk, hogy a Transgaz kezdeményezése megrökönyödést váltott ki, bíráló vagy ellenző hivatalos hangok nem voltak, mindent elhallgattak, és ami terv volt, mára már hivatalos. Ironikus módon a Transgaz-t az ANRE arra kötelezi, hogy a rendeletet saját honlapján jelentesse meg, bár a Transgaztól ment a javaslat az ANRE-hez. „5.cikk A Transgaz Országos Földgázszállító Társaság Rt. köteles honlapján román és angol nyelven közzétenni ezt a rendeletet, a PRRC működési szabályait, valamint az összekapcsolási pontokra vonatkozó összekapcsolási megállapodások rendelkezéseit, amelyeket a „Transgaz” nemzeti földgázszállító társaság és az Európai Unió Romániával szomszédos tagállamainak szállítási rendszereinek üzemeltetői kötöttek, amelyek relevánsak a szállítási szerződések kidolgozásában.”

Hogyan működik a játszma?

Romániának földgáz-összeköttetései vannak Magyarországgal Aradnál, Bulgáriával Russenál, és a Moldvai Köztársasággal Ungheni- nél. Mindezek azonban kis teljesítményűek, legtöbb 1,7 milliárd köbméter évente. Ezzel szemben a január 1-jén Isaccea- Negru Voda vezeték nagyon nagy kapacitású, a térségben történő gázszállítás kulcseleme, mert ez a Fekete Tengeri erőforrások evakuálási útja.

Jelenleg az Ukrajnával való nézeteltérések miatt az oroszok már nem továbbítanak földgázt Dél-Európába, lévén a Turk Stream lehetősége. Ez nem azt jelenti, hogy ez a jövőben is így lesz, főleg mivel a Moszkva és Ankara közötti kapcsolatok sem a legjobbak, ezért lehetséges, hogy a dobrudzsai tranzitút ismét nagyon fontos lesz a balkáni gázáramlás szempontjából és tovább Olaszországba. Ugyanakkor olyan körülmények között, amikor végül a Fekete-tengeri gáz kiaknázására sor kerül, ez egy nagy kapacitású evakuálási út lenne, amelyen keresztül az erőforrásokat exportálni lehetne, mivel ez lehetővé teszi a BRUA-val való kereszteződést, amelynek célja, hogy Magyarországon keresztül gázt szállítsanak Ausztriába.

Valójában Magyarország egy csendes konfliktusba került Brüsszellel, amikor kijelentette, hogy azt akarja, a BRUA álljon meg náluk, és a magyarok végezzenek egy regionális kiutalást. Ilyen körülmények között Románia számára teljesen érthetetlen miért Magyarország kapja Románia import/exportjának összes kapacitáslekötését, ezzel szemben a szomszédok számára teljesen érthető miért kapják meg.

Forrás: cotidianul.ro

 

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy