Jelentősen nőtt az örökbefogadott vagy örökbefogadás alatt álló gyermekek száma Hargita megyében

0

Articol disponibil în: Magyar Română

  • Tájékoztató kampány indult az örökbefogadás folyamatáról Hargita megyében

A Hargita Megye Tanácsának alárendelt intézmény, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (DGASPC) képviselői szerint a 2021-es év kedvező volt az örökbefogadás szempontjából.

A 2022.01.12-én tartott sajtótájékoztatón a főigazgatóság szakemberei bemutatták, hogy 2020-hoz képest 2021-ben 50%-kal nőtt az örökbefogadható gyermekek száma, 94%-kal nőtt az örökbefogadó családoknál levő gyermekek száma, és a 136%-kal nőtt az Örökbefogadási és örökbefogadás utáni Szolgálat által nyilvántartott örökbefogadásra engedélyezett családok száma.

A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság vezérigazgatója, Elekes Zoltán a sajtótájékoztató elején kijelentette, hogy az örökbefogadás a vezetőség tevékenységének azon része, amely talán a legnagyobb megelégedést és örömet okozza. „Általában azt látjuk, hogy családok szétesnek, gyerekeket vesznek el a családból, elhagyott gyerekeket, szenvedéssel és problémákkal találkozunk. Ezzel szemben a tevékenységnek ez a része minden nap örömet ad nekünk, boldog gyerekeket, elégedett családokat” – mondta el a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság igazgatója.

A rendezvényen jelen lévő Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, a következőket mondta: „Hargita megye élen jár ebben a tevékenységben, büszkék vagyunk erre a teljesítményre! Fontosnak tartom, hogy ezek az örökbe fogadható gyerekek közösségünk részévé váljanak, és beilleszkedjenek a Hargita megyei családokba. Az örökbefogadás hosszú folyamat, de arra biztatok minden családot vagy személyt, aki szeretetet és támogatást szeretne adni egy gyermeknek, hogy ne ijedjen meg a bürokráciától, mert a szülőnek lenni a legszebb és lelki megelégedést nyújtó foglalkozás. Ebben a folyamatban elengedhetetlen a társadalom szerepe, a támogatás, az integráció és az elfogadás, és kampányainkkal arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a feladat közös, mindannyiunkon múlik, hogy az örökbefogadás folyamata sikeres legyen, pozitívan végződjön mind a családok, mind a gyerekek számára.”

Domokos Nina Liliana, a DGASPC Hargita Örökbefogadási és Szolgálatának vezetője megemlítette, hogy a jogszabályi keretek változását követően 2015-ben megnőtt az örökbefogadási aktivitás, a következő években pedig folyamatosan, magas szinten tartják ezt az aktivitást: „2021-ben jelentősen nőtt az örökbe fogadható gyermekek és az örökbefogadásra igazolt családok, valamint az örökbefogadások száma.”

„Jelenleg a 90 örökbefogadható gyermek esetében az Országos Örökbefogadási Nyilvántartás (RNS) elektronikus alkalmazásán keresztül rendszeres lépések zajlanak a legmegfelelőbb örökbefogadó család azonosítása érdekében, a gyermek szükségleteinek megyei és országos szinten egyaránt megfelelve” mondta az Örökbefogadási Szolgálat vezetője.

Az Örökbefogadási Szolgálatnál jelenleg nyilvántartott 48 igazolt családból 15 családnál folyik a gyermekek barátkoztatása, 33 család pedig az örökbefogadási eljárás különböző várakozási szakaszaiban van. Örökbefogadási sorrendjük a bizonyítvány régisége alapján történik.

„Bíztató, hogy a gyermeket örökbe fogadó családok szeretnének második gyermeket is örökbe fogadni” – mondta Domokos Nina.

 

A megfigyelési időszakban, az örökbefogadás jóváhagyását követően 2 évvel 24 gyermek van örökbefogadó családban, akik számára a jobb beilleszkedés és a lehető legrövidebb időn belül támogató, tanácsadó szolgáltatásokat nyújtanak.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy