Mindazonáltal, az UNESCO ülésén részt vevő kulturális államtitkár az előterjesztés visszavonását támogatta. Összesen 10 ország kapcsán kért pontosítást az UNESCO, de az államtitkár nem tette ezt meg a csíksomlyói búcsú kapcsán, és a bizottság döntését követően nem tárta fel a reális helyzetet a történtekről.
„A múlt héten Etiópiában Románia a saját előterjesztése ellen beszélt. Meggyőzött még három államot, Ciprust, Mexikót és Ausztriát, akik szintén a dosszié ellen beszéltek, és a bizottság elutasította a csíksomlyói búcsú felvételét a szellemi világörökségi listára. Ez elfogadhatatlan, ez megint azt üzeni a román állam részéről, hogy nem akarnak elfogadni semmi mást, ami nem román, vagy nem ortodox. Semmibe nem került volna a román államnak, hogy a saját dossziéját fenntartsa, és megtegye a világ legtermészetesebb gesztusát az erdélyi római katolikusok és magyarok felé. Éppen ezért kérem a kulturális miniszter lemondását, illetve leváltását”– hangsúlyozta Kelemen Hunor.
A Szövetségi elnök rámutatott, olyan még soha nem fordult elő az UNESCO történetében, hogy egy állam a saját dossziéja ellen beszéljen. Sőt, azt is furcsának találja, hogy egyik nap meghívják Ferenc pápát Romániába, másik nap pedig a legnagyobb katolikus búcsút és annak elismerését az UNESCO világörökségi listájára, elutasíttatják.
„Újból nyilvánvaló lett, hogy csak magunkra számíthatunk. Vasárnap kiderül, hogy erős képviseletünk lesz-e a parlamentben, amellyel értékeinkért harcolhatunk” nyilatkozta az RMDSZ elnöke.
Kiadja az RMDSZ Sajtóiroda