Hét esetben avatkoztak be a csendőrök medve eltávolítására az elmúlt négy napban

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

A Hargita Megyei Csendőrfelügyelőség június 14-én, kedden sajtóközleményben tudatta, hogy az elmúlt négy napban kilenc hívás érkezett a 112-es segélyhívószámra, amelyek medvék jelenlétét jelezték Tusnádfürdőn, Gyergyócsomafalván, Maroshévízen, Marosfőn, Hodoson és Borszéken.

A legtöbb medve jelenlétét jelző hívás ebben az időszakban, vagyis június 10-13-án Tusnádfürdőről, illetve Borszékről érkezett.

A kilenc esetből hét esetben volt szükség a beavatkozó csoportok hatékony beavatkozására, két esetben nem igazolódott a medve jelenléte Tusnádfürdőn és Maroshévízen.

„Június 10-én, pénteken 06 óra 53 perckor egy nő jelentette be, hogy egy medve, lehetséges bocs tartózkodik egy fán a csomafalvi birtokán. Tekintettel arra, hogy a medve nem volt hajlandó leszállni a fáról, az a döntés született, hogy a beavatkozó csoport és a nő családjával elhagyja az erdőszéli házat, így a medvének lehetősége volt egyedül leereszkedni és visszavonulni az erdőbe.

Az első és egyetlen szombati hívás Maroshévízről érkezett, melyben egy legelőn lévő medvét jelentettek, ebben az esetben nem volt szükség a beavatkozó csoport beavatkozására, a medve önként hagyta el a területet.

Vasárnap is egyetlen hívás érkezett Marosfőről: 09:36-kor egy férfi, bejelentette egy medve jelenlétét az udvara mögött. Bár eleinte a magas növényzet miatt nem vették észre a medvét, végül a beavatkozó csapat elzavarta az erdőbe.

Hétfőn érkezett a legtöbb hívás ezen a hosszú hétvégén, pontosabban hat. Az elsőt 01:17-kor érkezett. Egy férfi hárombocsos anyamedve jelenlétét jelentette be Tusnádfürdőn egy szálloda közelében. A csendőrség az erdős területre terelte a vadakat.

Körülbelül 2 órával később egy nő jelentette medve jelenlétét Tusnádfürdőn az állomás közelében, ebben az esetben a vad jelenlétét a helyszínre érkező csendőrség nem erősítette meg.

Az egyetlen hodosi hívás 13 óra 54 perckor érkezett, egy férfi medve jelenlétét jelentette a helyi templom közelében. A medvét a beavatkozó csoport a helységen kívülre, egy erdős terület felé terelte.

A nap utolsó, szám szerint három hívásai körülbelül 2 órás intervallumban történtek Borszékről. Az elsőben 20 óra 40 perckor egy férfi egy medve jelenlétét jelentette be egy bolt közelében. Kevesebb mint 20 perccel később egy nő bejelentette, hogy egy medve van a háza előtti szemetesben. Mindkét esetben egy csendőrből és rendőrből álló közrendvédelmi járőr avatkozott be, a két medvét lakott területen kívülre távolították.

Az utolsó beavatkozásra egy 23:03-kor érkező telefonhívás nyomán volt szükség, egy nő azt jelentette, hogy egy medve van a háza verandáján. A medvét egy csendőrből és rendőrből álló közrendvédelmi járőr eltávolította” – közölte a Megyei Csendőrfelügyelőség (IJJ) szóvivője, Gheorghe Suciu főtörzsőrmester.

A járőrök minden esetben a helyszíneken tartózkodtak egy ideig, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a veszély nem fenyeget tovább. A beavatkozó csoport a 81/2021-es sürgősségi kormányrendelet előírásainak megfelelően az esemény közigazgatási-területi egységének polgármesteréből/alpolgármesteréből, csendőrökből, a vadásztársaság képviselőjéből és állatorvosból áll.

A beavatkozások során személyi sérülés vagy egyéb esemény nem történt.

Az év eleje óta 113 hívást regisztráltak a Hargita Megyei Csendőrfelügyelőség Diszpécseri Irodája szintjén, a 112-es számon keresztül, amelyeken keresztül medve lakott területre történő behatolását jelezték. Minden esetben beavatkozó egységeket küldtek a helyszínre.

A csendőrség emlékezteti a polgárokat, hogy amikor medvét látnak, jelezzék a 112-es egységes segélyhívó számon, ne próbáljanak meg beavatkozni, gondosan tárolják a háztartási hulladékot, ne etessék a vadállatokat és ne közelítsenek hozzájuk fényképezés vagy filmezés céljából.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy