Ha sérült állatot látnak közterületen, hívják a 112-t

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Bizonyosan mindannyian szembesültünk olyan helyzettel, hogy sérült állatot láttunk és nem tudtunk mit tenni megmentésük érdekében. Az emberek többsége óvakodik hívni a 112-es segélyhívó számot, azt gondolva, hogy az csak emberi lények számára vehető igénybe. Az Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság (DSVSA) megerősítette, hogy a segélyhívószám sérült állatok bejelentésére is igénybe vehető. A DSVSA szerint ha a polgárok élő, sérült vagy sebesült állatot látnak az úttesten vagy az út szélén, forduljanak a készenléti felügyelethez a 112-es segélyhívó számon.

A sérült állatot bármely törvényesen működő állatorvosi rendelőben elláthatják. A kutyák esetében ellenőrzik, hogy rendelkeznek-e mikrocsippel, ami alapján azonosítják az állat gazdáját, akinek visszaszolgáltatják a kutyát. A gazdátlan ebeket kutyamenhelyre szállítják, ahol a menhely integrált állatorvosi rendelőjében ellátásban részesül.

Lovak, szarvasmarhák, birkák esetében a készenléti felügyelőség felveszi a kapcsolatot az illető körzetben működő állatorvosi rendelővel, ahol az állatok füljegye alapján azonosítják az állatok gazdáját.

Az állatok állatorvosi rendelőbe történő szállítása nem igényel állategészségügyi engedéllyel rendelkező járművet, a szállítás megoldható egy minimális védelmet és jólétet nyújtó eszközzel.

Sérült vagy sebesült vadállatok esetében a készenléti felügyelet kapcsolatba lép a területi vadállományi alappal valamint az erdészettel, ezek különleges besorolással rendelkeznek.

Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) 205/2004-es, állatvédelmi törvény IV. fejezet, 12-es cikkének metodológiájára vonatkozó 31/2008-as határozata értelmében:

  • Bármely vadállatot ideiglenesen megőrző személy köteles azt az Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóságnál bejelenteni a megfelelő orvosi ellátás biztosítása érdekében. Az állat felgyógyulását követően az állatot gondjaiba vevő személy és a DSVSA képviselője visszaengedik azt természetes élőhelyére. Amennyiben az állat nem visszatelepíthető, az állatvédő szervezetekkel együttműködve egy erre szakosodott rezervátum gondjaira bízzák.

Forrás: ZPN

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy