Hargita megyében a hulladékgazdálkodás problémája egyre akutabbá válik

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

A Hargita Megyei Tanács, mint kedvezményezett 2016-ban befejezte a Hargita megyei Gyergyóremetén található nem veszélyes hulladék regionális hulladéklerakóját. A „Hargita megyei Integrált Hulladékgazdálkodás” projekt keretében megvalósuló beruházást az európai SOP ENV 2007-2013-as alapokon keresztül valósították meg, és mintegy 200 millió lejbe került. A projekt keretében három objektumot valósítottak meg, nevezetesen a tárolóhelyet, a válogató és komposztáló állomásokat.

A megyei lakosság várakozással tekint az új lerakó üzembe helyezésére, különösen azért, mert a kedvezményezett kevesebb hulladékgyűjtési költséget ígért. Bár néhány, a raktár üzemeltetésével közvetlenül nem összefüggő munkát (két átrakó állomás Csíkszeredában és Korondon) még véglegesíteni kell, úgy véljük, hogy ez nem akadályozhatja a projekt működését, mivel a jelenlegi hulladékgyűjtő rendszer ilyen átviteli állomások nélkül működik.

Ez alatt az idő alatt túlterhelték a Hargita megye egyetlen európai normáknak megfelelő hulladéklerakója a Cekend- tetőn található, az RDE Harghita tulajdonában van. Rendszeres időközönként, a nagy mennyiségű lerakott hulladék és a csurgalék előkezelő és szállítórendszer túlterhelése miatt a környezetszennyezés történt a székelyudvarhelyi szennyvíztisztító telepen.

Úgy tűnik, hogy az újonnan épített hulladéklerakó állomás és a Hargita Megyei Tanács elé gördülő legfőbb akadály a Hargita megyében összegyűjtött hulladék mennyiségével van összefüggésben, amelyet a projekthez kapcsolódó műszaki és gazdasági dokumentációban feltüntettek- az adatok irreálisak. Az a mennyiség, amelyre a tárolási kapacitást és a szomszédos infrastruktúrát (járművek száma, üzemi kapacitása stb.) tervezték nagyságrendileg 96 000 tonna hulladék / év, a valóságban azonban körülbelül 50 000 tonna / év. Ez a túlzás a kedvezményezett ellen fordult, aki nem tudott megoldást találni a hulladéklerakó operacionalizálására. Más kedvezményezettek is ezt a gyakorlatot alkalmazták, és most a jogi következményeket viselik, miután a kijelölt nyertes piaci szereplők beperelték őket, hogy irreális adatokat közöltek a közbeszerzési eljárásokon, amelyek az életképtelen üzleti tervek megvalósításához vezettek.

Ez idő alatt a Kovászna megyei szomszédjaink sokkal jobban mozogtak, és 2017 végétől hasonló beruházást sikerült működtetniük. A Kovászna megyei hulladéklerakót 2015-ben avatták fel (kb. 6 hónappal korábban, mint a Hargita megyeit), és két év múlva sikerült a Kovászna Megyei Tanácsnak működtetni is. A Hargita megyeit 2016 első felében avatták fel, de még mindig nincs remény arra, hogy 2019-ben is üzembe helyezhető legyen.

Tekintettel arra, hogy az ilyen összetett beszerzési eljárás időtartama legalább 6 hónapig tart, és az integrált környezetvédelmi engedély kiadása további 6 hónapot vehet igénybe, feltételezhetjük, hogy még 2020 első felében sem fog működni a gyergyóremetei hulladéklerakó.

Úgy tűnik, Tamás Sándor ismételten bebizonyította Borboly Csabának, hogy jobb gazda, mint ő, és sikerült megvalósítania és üzembe hoznia egy nagy projektet, amely mind a lakosság, mind a környezet számára fontos.

E hulladékgazdálkodási rendszerek nem működtetése már érezteti negatív következményeit a román államra nézve, az Európai Bizottság számos környezetvédelmi jogsértési eljárást indított. Ugyanakkor 2020 végéig Romániának el kell érnie a szelektív hulladékgyűjtést, a keletkező hulladék 50%- ára.

A Hargita Megyei Tanács szintén sok időt vesztett el, hogy egy új raktárkezelőt közvetlenül versenypályázat nélkül jelöljön ki, de ez a gyakorlat nem felel meg az európai jogszabályoknak, így ez a cselekvés nem vezetett célra. Ami ennél is rosszabb az, hogy az összes vásárolt berendezést és járművet három évig nem használták fel (jelentős karbantartási és biztonsági költségekkel jártak), és leromlottak, és felhasználásukkor jelentős összegeket kell felhasználni a javításra / üzemeltetésre.

2019 március 28-án egy helyi tanácshatározatot követően Székelyudvarhely csatlakozott az Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszerhez (ADI), miután évekig elzárkózott ettől. Bár az SC RDE Harghita Srl által kezelt hulladéklerakó a becslések szerint 2019 végéig kitölti a kapacitását, a székelyudvarhelyi önkormányzat rendszeresen megtagadja az épületengedély kiadását egy másik raktárcella számára, mely körülmények között a vállalat elméletileg megszünteti tevékenységét. Ugyanakkor az egyetlen cég a megyében, amely rendelkezik a műszaki feltételekkel, hogy átvehesse a gyergyóremetei hulladéktárolót, szintén az RDE Harghita SRL cég, amely ki is fejezte ezirányú szándékát. Ilyen körülmények között elkezdhetjük feltételezni, hogy a Borboly Csaba késleltette a pályázat elindítását annak érdekében, hogy a magyar cég a lehető legnagyobb mértékben kihasználhassa a meglévő hulladéklerakót, és ezután átvehesse az új hulladéklerakót. Majd meglátjuk, hogy mi fog történni, de addig szeretnénk felhívni az illetékes hatóságok figyelmét a veszélyekre, amelyeknek a Hargita megyei lakosság ki van téve, tekintve a hulladékgyűjtés problémájának akutizálódását.

D.E.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy