Hargita Megyei Törvényszék első fokon úgy döntött, hogy az úzvölgyi katonatemető Csíkszentmárton közvagyona

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Foto: Ziar Harghita

Dormánfalva város önkormányzatának nem sikerült érvényteleníttetnie azt a csíkszentmártoni önkormányzati határozatot, mely a Hargita megyei község közvagyonává nyilvánította az úzvölgyi katonatemetőt és a magyar hadsereg által a második világháború idején épített egykori kaszárnyákat, közli a magyar MTI hírügynökség.

A Hargita Megyei Bír5óság első fokú ítéletét március végén hirdették ki, erről pénteken számolt be a Szekelyhon portál. A tárgyalás összefoglalója szerint, amely elérhető a romániai bíróságok portálján, Dormánfalva város augusztus elején indított pert Csíkszentmárton ellen annak a 2007-es önkormányzati határozatnak a részleges érvénytelenítése céljával, amelyik a székelyföldi település közvagyonaként tüntette fel az úzvölgyi katonatemetőt és a közelében álló használaton kívüli kaszárnyasort. A csíkszentmártoni önkormányzati határozatot 2010-ben a 299-es kormányhatározat is megerősítette.

A tárgyalás során- a Székelyhon portál adatai szerint- Dormánfalva önkormányzata arra hivatkozott, hogy a temető területe már 1990-ben a moldvai város magánvagyonának leltárában szerepelt, és az 1997-ben elfogadott, most is érvényes általános rendezési terv (PUG) is a város belterületeként jelölte meg. Egy másik érv az volt, hogy az INSPIRE térinformatikai geoportál is Dormánfalva területeként jelöli a temetőt.

Eközben Csíkszentmárton olyan 180-as keltezésű telekkönyvi kivonatokat mutatott be, amelyek szerint a vitatott terület Csíkszentmárton község földbirtokos közösségének és Csíkcsekefalva földbirtokos közösségének a tulajdona.

A Hargita Megyei Törvényszék Dormánfalva érveit megalapozatlannak tartotta és elutasította a keresetet, és a 9500 lej perköltség megtérítésére kötelezte a moldvai város önkormányzatát. Az ítélet ellen a hivatalos kiközlés utáni 15 napban fellebbezést lehet benyújtani.

„Ezt a csatát megnyertük, de a harcnak még nincs vége”- mondta a Székelyhon által idézett Gergely András csíkszentmártoni polgármester, aki szerint az 1990-es dormánfalvi leltári bejegyzés hamisítás, szerinte ez jóval később történt, és reményét fejezte ki, hogy ez a per folyamán is kiderül.

A román bíróságokban sok peres eljárás folyik a mára elnéptelenedett Úzvölgye település hovatartozása, a katonai temetőnek és a területén lévő laktanyáknak, valamint az abban a temetőben az elmúlt évben létrehozott román parcella vonatkozásában. E folyamatok egy részét a csíkszentmártoni helyi tanács kezdeményezte, másokat a dormánfalvi helyi tanács kezdeményezte, a harmadikat Bákó megye prefektusa kezdeményezte.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy