Az Országos Meteorológiai Szolgálat tájékoztatása szerint ma, január 27-én 10:00 órától Hargita megye északkeleti részén SÁRGA KÓDOS meteorológiai riasztás van érvényben, január 29-én, vasárnap 10:00 óráig. Várható jelenségek: havazás, hóvihar és felerősödő szél.
Az említett intervallumban a Déli-Kárpátokban, Erdély délkeleti részén és a Keleti-Kárpátokban lesz mennyiségileg jelentős csapadék, általában 25…40 l/nm halmozódik fel. Erdély délkeleti részén havazni fog. A Déli-Kárpátokban, a Keleti-Kárpátokban tovább havazik, egyenletes hóréteg hullik le, időnként hóvihar (50…70 km/h feletti széllökések) és rossz látási viszonyok alakulnak ki. Átmenetileg Erdély többi részén is havazás lesz.
A Hargita megyei sürgősségi esetek felügyelősége azt tanácsolja a lakosságnak, hogy hóvihar vagy nagy havazás idején kerüljék az utazást, és ha mégis feltétlenül szükséges, akkor előre tájékozódjanak, nincs-e elzárt útszakasz a kiválasztott útvonalon.
Indulás előtt győződjön meg arról, hogy a fűtési rendszer hatékonyan működik, az üzemanyagtartály tele van, és a járműve megfelelően felszerelt a téli körülmények között való közlekedéshez (hideg évszakra speciális gumiabroncsok, csúszásgátló láncok, lapát, homokzsák stb.).
A folyamatos tájékozottság érdekében jó, ha meghallgatják a rádió és a televízió időjárás-jelentéseit, valamint a veszélyhelyzet-kezelésért felelős helyi hatóságok információit.
Abban az esetben, ha a hóvihar meglepi önöket a járműben, őrizzék meg nyugalmukat, az úttest jobb oldalán, az úttesten kívül, bekapcsolt vészvillogóval kell parkolni, és hívják a 112-es segélyhívó számot.
Éjszaka ajánlott felkapcsolni a lámpát a jármű belsejében, hogy a mentők könnyebben megtalálják.
A vészhelyzetekben való viselkedésre vonatkozó információk, illetve a veszélyes meteorológiai jelenségek megnyilvánulásával kapcsolatos egyéb hasznos adatok a fiipregatit.ro portálon szerezhetők be.
VISELKEDÉSI SZABÁLYOK HÓBAN ÉS FAGYBAN
Havazás esetén a polgároknak be kell tartaniuk a következő szabályokat:
– rádió és televízió segítségével folyamatosan tájékozódni a légköri viszonyokról;
– készen kell állni az otthoni túlélésre – víz, élelmiszer, gyógyszer és tüzelőanyag tartalék legyen otthon, biztosítani kell az étel melegítéséhez és elkészítéséhez szükséges eszközöket;
– elektromos hálózattól független világítási eszközöket előkészíteni;
– felkészülni és kéznél tartani a hóeltakarításhoz szükséges eszközöket;
– meleg téli ruhát viselni, amikor elhagyja a házat;
– gyalogosan tilos az úttest szélén járni, és az eresz alatt, ahol fennáll a tetőről lezúduló hó és jégcsapok veszélye, továbbá ezeken a területeken ne parkolják le autóikat sem;
– kerülni kell az utazást, ha az nem feltétlenül szükséges;
– ha mégis szükséges, megfelelő öltözékben kell elindulni, napközben közlekedni és a főutakat használni;
– gépkocsival történő utazás esetén az autót fel kell szerelni hólánccal, kaparóval, vonókötéllel és tartalék üzemanyaggal;
– valakit a családban tájékoztatni kell arról, hogy milyen útvonalon utazik;
– ha a szállítóeszköz meghibásodik, ne essen pánikba, tartsa égve a lámpákat és adjon le vészjelzést;
– ne hagyja el a szállítóeszközt, nehogy eltévedjen;
– a jármű parkolása közben járó motor mellett aludni a járműben tilos, javasolt a motor működését leállítani, az autó kabinját időszakonként szellőztetni, mert fennáll a szén-monoxid-mérgezés veszélye;
– az illetékes hatóságok vagy segélyszolgálatok tájékoztatása bármilyen módon, beleértve a telefont is, a 112-es szám hívásával;
– tilos a téli sportok gyakorlása erre ki nem alakított helyen, ahol nincs kutató-mentő egység, nem elérhető az elsősegélynyújtás és kórházi szállítás.