Kelemen Hunor: Megleptek bizonyos hisztérikus reakciók/Băsescu: Propagandisták, ne lőjetek Amerikára
Articol disponibil în: Magyar Română
Kelemen Hunor az RMDSZ elnöke csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy Klemm nagykövet fényképe a székely zászlóval nem a románok ellen intézett gesztus és nagyon meglepte a hisztérikus reakció magas politikai körökben is tapasztalható „hisztérikus reakció”.
„Természetes gesztus volt a zászló odaajándékozása, amivel aztán le is fényképezkedett. Ez nem egy Románia és nem a románok ellen irányuló gesztus. Nagyon meglepődtem a hisztérikus reakciókon, amelyek magas politikai körökből is érkeztek olyanoktól, akik a közvéleményt formálják. Ez a reakció is arra utal, hogy amit évek óta mondunk az igaz, vagyis, hogy vannak dolgok amiket a hatóságok nem kiegyensúlyozottan és tiszteletteljesen kezelnek. A magyarok lojális állampolgárok. Száz éve dolgoznak és értékeket teremtenek Romániában és cserébe meg nem becsülést, bizalmatlanságot tapasztalnak a hatóságok részéről. Most pedig megmagyarázhatatlan reakciót tapasztalok egy nagykövet fényképe kapcsán, aki tulajdonképpen mit is csinált? Ellátogatott Kovászna és Hargita megyébe, ahogyan ellátogatott Olténiába is”- mondta az RMDSZ elnöke.
A külügyminiszter reakciója előtt teljesen értetlenül állt Kelemen, aki szerint ennek nem is kellet volna hírnek lennie, meg egyáltalán szóba hozni, mert Hans Klemm nem üzent semmi olyant, ami Románia ellenes lenne.
„ meggyőződésem, hogy az amerikai nagykövet jó felkészültséggel érkezett erre a vidékre, pontosan tudta hova jött és semmilyen érzékeny húrt nem akart megpendíteni vagy ellenséges gesztust tenni, nem kellene ezt a hangnemet megütnünk”, mondta Kelemen Hunor. Tájékoztatása szerint a nyár elején a nagykövettel tárgyalt annak bukaresti rezidenciáján és egy magyar hagyományokat tartalmazó albumot adott a nagykövetnek ajándékba, amit teljesen természetesen kellene kezelni.
„Állandóan a stratégiai együttműködésről beszélünk és dicsekszünk ezzel. én örülök ennek az együttműködésnek, mert ’90 előtt a politikai vezetők nem tudták kihez forduljanak: Moszkvához, Brüsszelhez vagy Washingtonhoz”, mondta Kelemen. Amikor a stratégiai együttműködésről beszélünk, akkor a 100 éve Romániában élő 1,5 milliós magyar közösségről is beszélni kell, akik szintén az együttműködés részét képezik.
„Úgy látom, hogy Năstase-től Diaconu-ig négy évente mindenki attól fél, hogy Erdélyt ellopják, de lám nem lopta és nem is fogja ellopni senki, egy székely sem veszi a hátára Erdélyt és elszalad vele. Nem ezt szeretnék a Romániában élő magyarok és nem ezt kívánjuk mi sem mint politikai formáció”, mondta az RMDSZ vezetője.
Forrás: mediafax.ro