A helyi közösségek egysége a tét

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Nem volt hiábavaló, hogy már 2014-ben kezdtünk foglalkozni a közös agrárpolitikával, mert Brüsszelben elvileg öt év állt rendelkezésre a javaslatok megfogalmazására. Ez az oka annak, hogy megpróbáljuk az érdekeinket az első fázisból megvalósítani „- mondta Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke, a Régiók Bizottsága raportőre, a megyei tanács székhelyén, december 7-én szervezett Európai Néppárt helyi konzultációján.

A helyi konzultációt Csák László szakértő moderálta, Sógor Csaba és Winkler Gyula EP képviselők mellett jelen volt a dél- tiroli német közösség képviselője is, aki úgy véli, hogy az általa képviselt régió és az itteni régió sok szempontból hasonlítanak egymásra.

Dorfmann arról beszélt, hogy fontos a kis családi gazdaságok támogatása, és úgy véli, hogy veszélyes a közös agrárpolitikát (KAP) csak a beruházások tekintetében kezelni. Úgy véli továbbá, hogy a fiatal gazdálkodóknak támogatásra van szükségük, és azonosítani kell a fiatalok megközelítési módját is.

„A következő tíz év egy nagy technológiai kihívás lesz a gazdálkodók számára. Szükségünk van egy kevésbé bürokratikus KAP-ra, adminisztratív határok nélkül, amely egyszerűbben, átláthatóbban működik. A gazdákat be kell vonni az agrárturizmusba, a vidékfejlesztésbe, oly módon, hogy ezek az ágazatok tisztességes megélhetést nyújtsanak a benne dolgozók számára”- fogalmazott az EP képviselő.

„Az RMDSZ erős Európát, potenciálisan fejlődő régiókat szeretne. Hisszük, hogy fontos döntéseket hoznak három szinten: helyben, Bukarestben és Brüsszelben. A brüsszeli döntéseknek az erdélyi magyar közösség érdekeit kell szolgálniuk „- mondta Winkler Gyula. Az EP-képviselő azt is elmondta, hogy januártól kezdődően a 2021-2027 közötti időszakra szóló költségvetésre vonatkozó viták elkezdődnek. Decemberben a tárgyalási keretösszegeket Brüsszelben hagyják jóvá, és a viták a jövő év elején a szakbizottságokban összpontosulnak. ”

„Nem fogadhatjuk el a közös agrárpolitika és a Kohéziós Alap csökkenését, mivel ezek fontos finanszírozási források” – mondta Winkler Gyula, aki elmondta, hogy a fejlesztési források eltérnek az egyes tagállamokban. Ugyanakkor rámutatott arra, hogy Romániában a leghatékonyabb operatív program a Regionális Operatív Program, ahol a hatóságok dönthetnek a kiemelt beruházásokról.

„Hét évvel ezelőtt a két operatív program negatív eredményei miatt 2 milliárd eurót vesztettek el a beruházások megvalósításához rendelkezésre álló keretalapból. Ezt az összeget megtakarították volna, ha a kormány a különböző operatív programok keretében időben újra elosztotta volna a forrásokat, és ezeket az összegeket a regionális operatív program keretében osztja fel. A 2014-2020-as végrehajtási időszak ötödik ciklusában vagyunk, és nyilvánvaló, hogy a 2011-2012-es időszakhoz hasonló helyzetben leszünk. Az RMDSZ-javaslat arra szólítja fel a kormányt, hogy minél hamarabb vitát indítson az alapok újraelosztása érdekében. Közösségeink célja, hogy minél több alapot fordítsanak a helyi fejlesztési projektekre „- zárta le Winkler Gyula.

Sógor Csaba, az RMDSZ EP képviselője megköszönte Herbert Dorfmann-nak, aki 2011-ben Kolozsváron tett látogatást, hogy elfogadta a meghívást ebben a régióban szervezett eseményre. Az EP képviselő megjegyezte, hogy a KAP vitával kapcsolatban európai szinten érdekütközések vannak, de régiónk érdekei egybeesnek Dél Tirol érdekeivel, például a vidéki térségek, a kisgazdák, a családi gazdaságok uniós támogatását hasonlóképpen fontosnak tartják. Azt is elmondta, hogy Európa lakosságának tíz százalékát a különböző országok nemzetiségi kisebbségei alkotják, ezek nagy hányada vidéken él, ezért a vidéki területek fejlesztése fontos a romániai magyar közösség szempontjából, nem csak gazdasági értelemben, hanem a kisebbségi jogok szempontjából is.

„Dél-Tirol hozzájárult Olaszország stabilitásához mind gazdasági, politikai, mind biztonságpolitikai szempontból. És azt tapasztaljuk, hogy a térség folyamatos fejlődési folyamatban van. Ma többször is elhangzott, hogy a dél-tiroli modellt nem lehet lemásolni, minden régiónak és nemzeti kisebbségnek megvan a maga sajátossága, de nyilvánvalóan sokat tanulhatunk e térség működéséből. Ezért szeretnénk, ha a régiónk és Dél-Tirol közötti tapasztalatcsere szervezettebb és folyamatosabb lenne”- mondta az EP-képviselő.

Az eseményen szóra emelkedett még író Barna Botond, a megyei tanács alelnöke, Tánczos Barna és Antal Lóránd szenátorok, Sebestyén Csaba és Korodi Attila képviselők, Becze István megyei tanácsos, valamint Lázár Zoltán, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának külgazdasági attaséja, továbbá a megye több településének polgármestere.

„A találkozó legfontosabb üzenete, hogy a közösségeknek itt szükségük van a vidéki és közösségi fejlődésre összpontosító kisebbségi politikákra. Ahogyan az európai parlamenti képviselő is elmondta, a közösségeknek egységesnek kell lenniük. Ez a vidékfejlesztés és a kisebbségi politika révén valósítható meg. Ez a mai konzultáció fő üzenete. A megfogalmazott javaslatokat közvetítik az Európai Néppárt képviselőinek a jelenlegi, illetve a jövő évben történő europarlamenti választások során kialakuló új parlamentnek. Mivel az Európai Néppárt úgy tartja, hogy az európai politikát nem Brüsszelben vagy Strasbourgban alakítják, hanem itt, Hargita, Kovászna megyében, a helyi közösség szintjén” összegezte Csák László szakértő.

Az Európai Néppártnak címzett javaslatcsomagot Borboly Csaba mutatta be.

„Az Európai Unión belül fokozott figyelmet kell fordítani az értékes, magas terepi földterületeken folyó mezőgazdasági folyamatokra, amelyeket gyakran a hagyományos módszerekkel hajtanak végre a biológiai sokféleség megőrzése érdekében, ami Európában nagy érték. Szükség lenne a kis és helyi gazdaságok fejlesztésének és bővüléséhez szükséges forrásoknak a további, illetve fokozottabb biztosítására, illetve figyelembe kell venni a sajátos térségi helyzeteket, hisz teljesen más egy kevésbé fejlett régióban a mezőgazdasággal, vidékfejlesztéssel foglalkozni, mint ott, ahol egy fejlett térségről beszélünk. Nézetünk szerint több erőforrásra van szükség európai szinten, kedvezőbb szabályozásra, a bürokrácia csökkentésére. A Régiók Bizottságáról bővebben itt olvashatnak.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy