Új adag monoklonális antitestek érkeztek Hargita megyébe. Ki jogosult erre a Covid elleni kezelésre?

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Az Egészségügyi Minisztérium 2021. november 2-án, kedden 7500 adag monoklonális antitestet utalt ki 147 SARS-Cov-2-vel fertőzött betegeket kezelő kórházaknak.

66 adagot osztottak ki Hargita megyének: 6 adag jutott a gyergyószentmiklósi, 40 a csíkszeredai, 20 pedig a székelyudvarhelyi kórháznak.

A gyógyszereket az Európai Bizottság és a gyártó cég között megkötött SANTE / 2020 / C3 / 091 keretmegállapodás alapján vásárolták meg, a forrásokat ez év szeptemberében az állami költségvetési tartalékból utalták ki.

Cseke Attila ideiglenes egészségügyi miniszter kérésére a Fertőző Betegségek Bizottsága tájékoztatót készített az egészségügyi szakembereknek e gyógyszerek beadásának módjáról, amelyet az Egészségügyi Minisztérium eljuttatott minden egészségügyi egységhez, amely kapott a gyógyszerből. Sőt, az Egészségügyi Minisztérium Fertőző Betegségek Bizottságának elnöke, Dr. Virgil Musta a múlt héten videokonferenciát tartott a gyógyszert beadó orvosokkal, amelyen elmagyarázta a beadás módját és válaszolt a kérdésekre.

„A monoklonális antitestek innovatív gyógyszerek, amelyeket a betegség enyhe és közepesen súlyos formáiban alkalmaznak. Helyesen alkalmazva ezek a gyógyszerek sikeresen megakadályozzák a súlyos szakaszokba való átmenetet. Ez egy esély arra, hogy csökkentsük az intenzív osztályokon történő kórházi kezelések számát. Emiatt arra kértük a Szakbizottság vezetőségét és az EM képviselőit, hogy maximálisan vegyenek részt a hasznosításukban. Felszólítom továbbá a háziorvosokat is, akiknek fontos szerepük van e terápiák leendő kedvezményezettjeinek kategorizálásában és eligazításában” – mondta Cseke Attila egészségügyi miniszter.

Romániában a SARS-CoV-2 vírusfertőzés kezelési protokollja szerint monoklonális antitest – infúziós oldat alkalmazását a betegség enyhe és közepesen súlyos formáiban szenvedő, oxigént nem igénylő és a Covid-19 súlyos kifejlődésére hajlamos jelentős kockázati tényezőkkel rendelkező betegeknek adják, lehetőleg a tünetek megjelenését követő első 3-5 napon belül. A monoklonális antitestek hatékonysága a betegség kezdete utáni lehető legkorábbi, de legkésőbb az első 7 napon történő beadástól függ.

JOGOSULTSÁGI FELTÉTELEK – kumulált kritériumok: 1,2,3 és a kockázati tényezők közül legalább egy:

1.Hozzájárulás aláírása

2.Enyhe megbetegedési forma, SO2> 93%, oxigén támogatás nélkül

3.Monoklonális antitestek beadása a tünetek megjelenésétől számított 7 napon belül

4.A betegség súlyos formájának kifejlődését elősegítő kockázati tényezők (előnyben vannak a több kockázati tényezővel rendelkező személyek)

5.életkor > 65 év

6.BMI > 30 kg/m2

7.Súlyos szív- és érrendszeri betegség, szívelégtelenség NYHA 4, közelmúltbeli szívinfarktus, súlyos ischaemiás szívbetegség

8.B.P.C.O.

9.1-es típusú diabetes

10.Immunszuppresszív terápia – biológiai terápiák

11.Szerv- vagy csontvelő-transzplantált betegek

12.Kezelés alatt álló neoplazmában vagy haemopathiában szenvedő betegek

13.AIDS

A betegek monoklonális antitestek beadására való irányításában a háziorvosnak fontos szerepe van.

A fertőző betegségek bizottságának ajánlása szerint a gyógyszerek a kórházi gyógyszertárba kerülést követően előzetes klinikai-biológiai kivizsgálás után a kórházban vagy a háziorvosi rendelőkben is beadhatók a betegeknek.

A gyógyszerek beadása 3 helyen történik:

1.Egynapos kórházi beutalással

2.Az ügyeleti szobában

3.A sürgősségi fogadóegységekben

A fertőző betegségek bizottságának ajánlásai az adminisztrációs folyamat hatékony lebonyolítására:

-A monoklonális antitestek beadási folyamatának megszervezése a kijelölt kórházak szintjén.

-A háziorvosok tájékoztatása minden lehetséges csatornán, a jogosult betegek kritériumairól és az adminisztrációs kritériumoknak megfelelő SARS-Cov-2 fertőzésben szenvedő betegek áramlásáról.

-A minősített személyek háziorvos általi kategorizálása a krónikus patológiák kritériuma szerint

-A jogosult betegek tájékoztatása a háziorvosok által készített besorolás szerint a kezelés, mint terápia igénybevételének lehetőségéről és feltételeiről betegség esetén és az első tünetet követő első 5 napon belüli vizsgálat.

-A jogosult beteg elküldése a kijelölt kórházba a monoklonális antitest beadására

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy