Pánik Gyergyóditróban a két sri-lankai vendégmunkás miatt

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Foto: (c) Gina Stefan/AGERPRES

Közel 200 gyergyóditrói lakos gyűlt össze a polgármesteri hivatal előtt, hogy kifejezzék elégedetlenségüket azzal kapcsolatban, hogy az egyik helyi pékség két sri-lankai vendégmunkást alkalmazott. Az emberek attól félnek, hogy „menekülthullám” érkezik a községbe, akik rájuk erőltetik kultúrájukat és veszélyeztetik a biztonságukat, írja az Agerpres.

Piumal és Amahinda 22, illetve 49 éves, szakmájuk pék, legálisan alkalmazták őket a Gyergyó környéki egyik legnagyobb pékségbe, egy munkaerő-közvetítő cég által.

A ditrói kenyérgyár tulajdonosai elmondták, hogy megpróbáltak helyi munkaerőt alkalmazni, úgy Hargita megyéből, mint más megyékből is, de sikertelenül, ezért döntöttek úgy, hogy külföldön is próbálnak pékeket keresni.

Így került a két sri-lankai pék Hargita megyébe, akik hamar elsajátították a gyártási fázisokat, komolyak és értékelik őket.

„Az egyetlen ok, amiért külföldi munkaerőt hoztunk az, hogy az itthoni munkaerő-piacon nem találtunk munkást. Hirdettük Hargita megyében és azon kívül is, de nincsenek pékek, nagyon nehezen találhatók (…) Úgy döntöttünk, hogy külföldön próbálkozunk. Tavaly hoztunk egy péket Magyarországról, aki a főpék, és most két hete megérkeztek a munkavállalók Sri-Lankáról, egy munkaerő-közvetítő cégen keresztül. Nagyon meg vagyunk velük elégedve, jó munkások, megértőek, becsületesek, komolyak, két nap alatt beletanultak a gyártási fázisokba, ugyanúgy dolgoznak, mint a többi pék”, nyilatkozta Köllő Katalin, a pékséget birtokló cég igazgatója.

Hozzátette, hogy egy hónapon belül további öt vendégmunkást alkalmaz a cég, négy nepálit és egy sri-lankait, a cégnek szakképzett munkaerőre lévén szüksége, mert uniós alapokból terjeszkedési folyamatban van.

A külföldi munkások jelenléte a ditrói közösség egy részének felháborodását váltotta ki.

A háztulajdonost, ahol Piumal és Amahinda szállásra lelt, megfenyegették, úgy hogy egy gyergyószárhegyi házba költöztették őket, de annak a tulajdonosát is megfenyegették, jelenleg Gyergyószentmiklóson keresnek nekik lakást.

„Egyszerűen nem értjük az emberek hozzáállását, nem értjük mit akarnak, azt gondolják, hogy migránsok és nem fogják fel, hogy törvényesen vannak alkalmazva, vendégmunkások, jó emberek, tanult emberek. Azt gondolják, hogy fenyegetést jelent a falujukra nézve, de úgy véljük semmi esetre sem fog ilyesmi történni. Nem tudjuk, hogyan járjunk el a továbbiakban, de akarjuk folytatni velük az együttműködést”, mondta Köllő Katalin.

Azt üzente az embereknek, hogy megértőbbnek és jóságosabbnak kellene lenniük, és azt állítja, hogy vállalja a felelősséget a két vendégmunkás tetteiért.

„Azt szeretném mondani az embereknek, hogy nem vagyunk a középkorban. 2020-at írunk, és úgy hiszem megértőbbnek és jobbaknak kellene lennünk. Nem is értem a tanúsított emberellenes magaviseletet, és mi kifogásuk van a sri-lankaiak ellen, akik hozzánk hasonlóak, ők is emberek. Rendes emberek, akik meg akarnak élni. Sri Lankán 60 dollárt keresnek, az itteni minimálbér sokat jelent nekik, azért jöttek, hogy eltartsák a családjukat, nem azért, hogy itt valakit is bántsanak. Vállajuk a felelősséget, ha valami rosszat tesznek, de ez nem fog bekövetkezni”- mondta Köllő Katalin.

Mialatt a cég igazgatónője interjút ad a sajtónak, Piumal és Amahinda dolgoznak a kollégái mellett, félénken mosolyognak, és nem értik, mi ez a felhajtás körülöttük.

A két sri-lankai jelenléte ellen tüntetők attól félnek, a tévében látott példákra utalva, hogy „menekülthullám” jön, amelyik rájuk erőlteti saját kultúráját.

Mikor elmondjék nekik, hogy az egyik munkás katolikus, egyik tüntető így válaszol: „Nem érdekel. Ma jön kettő, holnap heten jönnek, aztán kell nekik iskola, templom és aztán? Maradjunk mi akik itt vagyunk, székelyek, románok”.

Puskás Elemér polgármester nyugalomra szólít fel, és elmondja, hogy azért alakult ki ez a helyzet, mert az embereket felbujtották, és attól tartanak, hogy Ditróban is történnek a külföldi eseményekhez hasonlók.

Miután a polgármesterrel beszéltek, a helybeliek a templom felé mentek és kifejezték reményüket, hogy a problémájukat szombaton megtárgyalják és megoldják a népgyűlés alkalmával, amelyre a kenyérgyár tulajdonosait is meghívták.

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy