A CNMR, Románia Modernizálásáért Országos Koalíció elnöke: két háború Románia szomszédságában. És mi mit csinálunk? Mini- köztársaságokat?

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Vicces vagy nem, de Románia regionalizálódik. A mai sajtó azt írta, hogy Suceava, Iași, Botoșani, Piatra Neamț, Roman, Câmpulung és Vatra Dornei polgármesterei megalapították a „Moldva Fejlődik Egyesületet”. A kezdeményezés a Nyugat Szövetség, majd az Észak Erdély Provincia megalakulását követően jelent meg.

A CNMR elnöke, Alexandru Cumpănașu sötéten lát ezzel kapcsolatban:

„Kedves barátaim, két nagy veszély leselkedik Romániára, mi meg mintha elvesztünk volna a kőkorszakban. Ukrajna egy totális orosz invázióra készül, Szerbia pedig akármikor kész betörni Koszovóba. Gondoljanak bele egy pillanatra, mit jelentene ez Románia számára… bármely geopolitikus vagy biztonsági-, vagy védelmi szakértő számára bármely nemzet rémálma:

1.Egy nem hibrid, hanem konvencionális háború Ukrajna területén drámai következményekkel járna Románia számára:

– óriási menekültáradat lepné el Romániát, akiknek a sorát szaporítaná a 400.000 bukovinai román, akiknek Románia nem fordíthat hátat sem kerítéssel sem gépfegyverrel… Gondoljanak bele Románia képességeire, hogy 5.000 migránst kezeljen, hát még százezreket…

– a szervezett bűnözés, kémkedés és terrorizmus eddig nem látott mértékben történő exportálása Romániába. Ukrajna ma Európa Szíriája lehet, Romániára nézve katasztrófát jelent a belbiztonság és védelem szempontjából. Elemzésemet a lehető legjobban dokumentált információforrásra alapozom. Ilyen helyzetekben a maffiózó szervezetek virágzanak: emberkereskedelemtől kezdve, fegyverkereskedésig, terrorizmusig és a belső stabilitás elpusztításáig.

 

– Kémkedés. Egy háború Ukrajna területén átjáró házzá alakítja a térséget a különböző kémszolgálatok számára, akik nem a stabilitásra törekszenek, hanem a befolyási területüket akarják növelni. Ha kémkedésről van szó a cinizmusnak nincs határa, és az államok jogos érdekeihez arányul.

– A külföldi befektetők cinikus, de realisztikus távolságtartása egy konfliktuszónában levő országtól. A befektetés kockázata exponenciálisan nő, következésképpen a befektetők száma is.

– Hazánk háborúban való bevonásának valószínűtlen, de lehetséges veszélye a Romániát érintő provokáció akciók miatt. A legnagyobb kockázatot itt nem a klasszikus háború jelenti, hanem a hibrid változat. Tökéletes feltételeket teremt az ország destabilizálásához, azok számára, akik egy felosztott és legyengített Romániát szeretnének látni.

– megnő az irredenta, szeparatista, revizionista politikát folytató államok által finanszírozott szervezetek tevékenysége.

2.Szerbia-Koszovó háború

Koszovó Szerbia által történő lerohanása Románia második rémálma. Nem csupán a fent elmagyarázott, Ukrajnához hasonló okok miatt, hanem ez a konfliktus különleges sajátosságokkal bír Romániára nézve. Egy veszélyes hasonlóság és precedens Koszovó leválása által. a nemzetközi közösség egy meggondolatlan gesztusa. Egy támadás Szerbia területi integritása ellen és valójában a koszovói altalajkincsekért folytatott harc. Cinizmus az emberi jogok nevében. Ha eddig nem kavart volna elég port, Koszovó most hadsereget alakít- egy határtalan provokáció Szerbiával szemben, amelyet már így is eléggé megaláztak területe nagyrészének elvesztésével. Ha Ukrajna esetében a nyugat mímelte az érdeklődést és továbbra is mímeli Koszovóval kapcsolatban, a háború kiterjesztése a küszöbön van, tekintettel a nemzetközi társaságok beruházásainak védelmére a térségben.

Véleményem szerint Koszovó döntése nem egyoldalú, hanem politikailag tervezett és támogatott az olyan államok által, amelyeknek más érdekeik vannak, mint a regionális béke.

Ezekben a konfliktusokban Románia egyetlen bölcs gesztusa volt Koszovó függetlenségének elutasítása, függetlenül attól, hogy milyen nyomást gyakoroltak rá e tekintetben. Itt el kell ismernem és értékelem a Romániát vezető legárulóbb vezetők erősségét, akik mind elutasították…

Kérdésem és következtetésem a következő: mennyire van felkészülve Románia katonai és politikai szempontból egy ilyen biztonsági válság kezelésére, amikor minket a szövetség létrehozása, vagy akárhogy is hívják a székelyfölddel kapcsolatos dolgot, és a Bukarestből érkező szeparációra vonatkozó üzenetek, különösen az Erdélyre vonatkozók foglalkoztatnak. Bármennyire nem szeretném és bárki kormányoz, vagy fog kormányozni, egy dolgot világosan elmondok: csak lassan a testtel opportunista politikusok, legalább még néhány évig Romániának meg kell őriznie a centralizmust. Nyomást gyakorolhatunk a központi kormányra, a parlamentre, hogy legyen tisztességes, kevésbé bürokratikus vagy legyen szakszerűbb, de nem hagyhatjuk figyelmen kívül a regionális valóságot, hacsak nem vagyunk öntudatlanok.”

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy