Román, magyar, orosz és német hadisírgondozó képviselők tájékozódtak az úzvölgyi katonatemetőben

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Az MTI szerint a romániai Hősök Emléke Országos Hivatal (ONCE) meghívására a katonai sírok gondozásáért felelős román, magyar, orosz és német intézmények szerdán reggel tájékozódó látogatást tettek az úzvölgyi katonai temetőben.

A találkozó után Kovács Vilmos ezredes a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézetének és Múzeumának a parancsnoka az MTI-nek telefonon elmondta, hogy a Romániában és Magyarországon az illetékes hatóságok között júniusban tartott megbeszélések óta nem történt előrelépés a temető helyzetének megoldásában.

Az ezredes a temetőben történt kegyeletsértő állapot megszüntetését tartotta a magyar fél legsürgetőbb elvárásának. Úgy vélte: azáltal történt kegyeletsértés a temetőben, hogy az ismeretlen román katonáknak állított, négy sorban elhelyezett ötven betonkereszt közül két sor keresztet bizonyosan magyar katonák sírjára helyeztek.

A román fél nem látta bizonyítottnak a kegyeletsértést, tette hozzá a magyar hivatalos személy.

„Erre csak egy megoldás van. Azon a területen, ahol az 50 kereszt, az emlékmű és a zászlósor található, a román féllel közösen sírfeltárásokat végezzenek annak megerősítésére, hogy a katonák ott vannak eltemetve. Ha a keresztek alatt találunk katonákat, akkor azok csak az 1917-ben eltemetett magyar katonák lehetnek” – mondta az ezredes.

Kovács Vilmos a magyar fél képviselőjeként kifejezte kétségeit amiatt, hogy miért van szükség 52 kőkeresztre „ismeretlen román hős” felirattal, mikor az ONCE szerint 11 román katona nyugszik a temetőben, holott a magyar fél dokumentumokkal igazolta, hogy a románnak vélt 11 katona magyar volt, és egy orosz.

„Legfeljebb öt román katona pihen a temetőben, de nem kaptunk kielégítő választ arra a kérdésünkre, mit jelképez az értük emelt 50 kereszt”- mondta az ezredes.

Arra a kérdésre, hogy Csíkszentmárton községháza is tévedett, akárcsak Dormánfalva polgármesteri hivatala mikor néhány évvel ezelőtt felújításokat végeztek engedélyek nélkül, Kovács Vilmos azt mondta: a két temetőmódosítás között nagy különbségek vannak. Véleménye szerint Csíkszenmárton község jobbító szándékkal egy emlékparkot hozott létre egy rendezetlen területen, ahol 600 fakeresztet helyezett el. Hozzátette, hogy szándékosan nem helyezték a kereszteket sírok fölé, és nemzetiségtől függetlenül minden kereszten egy kard és egy sisak jele található. A magyar tisztviselő azt is megemlítette, hogy a temetőben 800-900 magyar katona nyugszik.

„Véleményünk szerint a 600 fakereszt elhelyezése nem kegyeletsértő. Ezzel szemben a dormánfalvi polgármesteri hivatal 50 kőkeresztet állíttatott az öt román katonának, amelyek egy részét magyar sírokra helyezte”, magyarázta az ezredes. Kovács Vilmos arról is beszámolt, hogy többször is feltett kérdésére azt a választ kapta, hogy a román félnek egyelőre nincsen megoldási javaslata a kialakult helyzetre.

Azt is megemlítette, hogy a katonai sírok gondozásáért felelős német intézmény képviselője nem vett részt az úzvölgyi temetővel kapcsolatos vitában. Nyilvánvalóan informálódás céljából jött a találkozóra. A megbeszélésen az orosz intézmény képviselője támogatta a magyar javaslatot, és kijelentette, hogy számukra az a fontos, hogy egy emlékhelyet hozzanak létre a temetőben az itt pihenő 22 orosz katonának.

Kovács Vilmos közölte: valamennyi érintett ország képviselőjét meghívta Budapestre, a temető helyzetének rendezéséről elkezdett párbeszéd folytatására.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy