Átadták a második autópálya-határátkelőt Magyarország- Románia között

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Foto: Ministerul Transporturilor, Infrastructurii si Comunicatiilor România

 

2020 szeptember 4-én, pénteken Lucian Bode szállításügyi miniszter, Bogdan Aurescu román külügyminiszter és Peter Szijjártó magyar külügyminiszter jelenlétében megnyílt az A3-as autópálya Bors- Nagykereki szakasza, egy új autópálya határátkelőhely Románia és Magyarország között, az M4-es autópálya azon része is, amellyel a román szektor kapcsolatot létesít.

Az eseményen a kormánytisztviselőkkel együtt a CNAIR vezetőségének tagjai és a helyi hatóságok képviselői is részt vettek.

Az erdélyi autópálya részét képező ezen szakaszának megtervezésére és kivitelezésére vonatkozó szerződés értéke 145 663 083,37 lej volt áfa nélkül, a munkálatokat a TRAMECO SA – VAHOSTAV -SK a.s. – DRUMURI BIHOR SA – DRUM ASFALT SRL – EAST WATER DRILLINGS SRL végezte.

A Nagykereki- Bors autópálya-határátkelőhely túloldalán a magyarországi M4-es folytatásaként az észak-erdélyi A3-as autópályának egy öt kilométeres szakasza épült ki. Román oldalon a pálya a Nagyvárad-Szatmárnémeti országútba csatlakozik be Bihar település mellett.

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter az eseményen elmondta: az új kapcsolat közös siker, jó alap a két ország közötti bizalom és kölcsönös tisztelet kialakításához. „Ha erre a bizalomra és erre a közös tiszteletre hagyatkozunk, akkor a legérzékenyebb kérdéseket is megoldhatjuk és kiküszöbölhetjük” – mondta.

Megjegyezte: „egy ország nem változtathatja meg a címét”, Magyarország földrajzi helyzete is meghatározó a szomszédaival való interakciók szempontjából. Véleménye szerint a szomszédsági kapcsolatok minősége a kapcsolatoktól is függ. Míg Nyugat-Európában 2-3 kilométerenként vannak határátkelőhelyek, Közép-Európában ez a távolság 35-40 km – hívta fel a miniszter a figyelmet, majd hozzátette: Magyarországnak érdeke, hogy minél több határátkelőhely legyen. A 12. közúti átkelőhelyet most a romániai magyar határon alakították ki, és annak megnyitása 41-ről 37 km-re csökkenti az átlépési pontok közötti átlagos távolságot. Az új határátkelőhely miatt expressz forgalmi kapcsolat jött létre Nagyvárad és Debrecen, sőt Nagyvárad és Budapest között.

A miniszter felidézte: 5 évet kellett várni a Csanádpalota- Nagylak autópálya-határátkelőhely megnyitása után, hogy új expressz kapcsolatot tudjunk kialakítani. Hozzátette: a tervek szerint 4 év múlva, 2024-ben meg lehet nyitni a harmadik összeköttetést Csenger és Szatmár között.

Szijjártó Péter kitért arra is, hogy ezek a kapcsolatok a két ország közötti gazdasági kapcsolatok és a külhoni magyar közösségek számára is szükségesek. Románia a 9. helyet foglalja el Magyarország legfontosabb gazdasági partnereinek listáján, az exportpiacok között a 4. helyet, a magyar tőkebefektetések szempontjából pedig a 8. helyet – pontosított.

A külgazdasági és külügyminiszter beszélt a két ország közötti energetikai kapcsolatok fejlesztéséről is, kijelentve, hogy jövőre létrejön a korszerű, nagy kapacitású gázvezeték-csatlakozás, és ugyancsak jövőre összekötik a két magasfeszültségű villamoshálózatot is.

Lucian Bode Románia közlekedésért, infrastruktúráért és kommunikációért felelős minisztere kijelentette: a román kormány kiemelt feladatként kezeli az infrastruktúra fejlesztését. Augusztus 24-én fogadta el a kabinet azt a memorandumot, amely lehetővé teszi a kormányközi megegyezést a Szatmárnémeti – Csenger gyorsforgalmi út megépítéséhez. A román tárcavezető is 2024-re ígérte a két ország közötti harmadik autópálya-határátkelő megnyitását.

Bogdan Aurescu román külügyminiszter úgy vélekedett: ilyen pozitív eseményekre van szükség Románia és Magyarország kapcsolataiban. Megemlítette Szijjártó Péterrel folytatott találkozóját, amelyre május 26-án került sor Bukarestben – amely alkalomból megállapodtak a közös kereskedelmi kamara létrehozásában és a Közös Gazdasági Bizottság őszi ülésében. A miniszter hozzátette: továbbra is várja a konkrét eredményeket a többi tárgyalt kérdésben, ideértve a Magyarország által Romániában kezdeményezett kétoldalú megállapodást a gazdaságfejlesztési programról, valamint a kisebbségekkel foglalkozó vegyes bizottság által kidolgozott megállapodás aláírását.

Bogdan Aurescu elismerését fejezte ki, hogy a magyar fél a járványügyi helyzet ellenére továbbra is lehetővé teszi a román állampolgárok átutazását és az ingázók mozgását.

Az új határátkelőhelyet a magyar oldalon a nemrég átadott 26,5 km-es autópálya-szakasz szolgálja ki. Tartalmaz többek között 20 új hidat, egy csomópontot Gáborján és Nagykereki területén, valamint egy megállóhelyet és egy tengelysúlymérő állomást, csaknem 2,5 km madárvédelmi falat, 540 m hangszigetelt falat. A kivitelezés összesen nettó 83 milliárd forintba (231 millió euró) került.

A román oldalon eddig 5,3 km-es autópálya-szakasz épült, összekötve a Bors melletti Nagyvárad – Szatmárnémeti úttal.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy