Ismét törvényjavaslattal állt elő az RMDSZ

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Az RMDSZ erdélyi magyar politikai formáció 2018 december elején törvényjavaslatot nyújtott be a Parlamentben, amelyben „az 1918 december 1-jei Gyulafehérvári Nyilatkozat együttlakó nemzetiségekre vonatkozó előírásainak törvénybe foglalását” kéri.

Pontosabban az RMDSZ a Gyulafehérvári Nemzetgyűlés Nyilatkozata III-as pontja első alpontjának gyakorlatba ültetését kéri, amely az akkori dátumon kimondta:

„Teljes nemzeti szabadság az együttlakó népek számára. Minden nép számára a saját nyelvén biztosít oktatást, közigazgatást és ítélkezést az illető néphez tartozó személyek által, és a lakosok számának arányában minden nép képviseleti jogot fog kapni a törvényhozó testületben és a kormányzati szervekben.”

Először is tisztázzuk, mit jelent az együttlakó nép. A RMDSZ törvényjavaslatának második cikkében, az eredeti forma szerint „az együttlakó nép azok a nemzeti kisebbségek, akik 1918-ban már azokon a területeken éltek, amelyek 1920 után Románia részévé váltak”.

Ugyanebben a dokumentumban az RMDSZ pontosít, hogy mit is jelent a történelmi nemzeti kisebbség: „albán, örmény, cseh, horvát, görög, zsidó, német, olasz, macedón, magyar, lengyel, orosz- lipován, roma, rutén, szerb, szlovák, tatár, török, ukrán közösségek.

Az RMDSZ azt is kéri többek között törvénytervezetében, hogy „tegyék lehetővé a megyei önkormányzatok döntése nyomán fejlesztési régiók és különleges státusú autonómiák megteremtését azokban a történelmi régiókban, amelyekben nagyszámú kisebbségi közösség él.

Érzékelik az aberrációt? Az RMDSZ észjárása szerint, maholnap, az összes fennebb felsorolt történelmi nemzeti kisebbség kifejezheti autonómiaigényét, és akkor mivé lenne Románia?

Eddig a dátumig, az RMDSZ projektje csak negatív véleményezést kapott. Akárcsak a magyarlakta megyék számára etnikai alapú autonómia megszerzésére tett eddigi kísérletei. Ily módon a Gazdasági és Társadalmi Tanács, a Törvényhozói Tanács és a Bírói Tanács kedvezőtlenül véleményezte az RMDSZ kérését.

Még hátravan a Kormány álláspontja az üggyel kapcsolatban.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy