Egy olyan hosszú és széles büntetőper, amely már nem fért meg Hargita megyében? A biztos út az elévülés felé

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Foto: Ziar Harghita

 

Egy olyan büntetőperről van szó, amelyben Maroshévíz jelenlegi polgármestere is vádlott.

Ez a folyamat 2016 szeptemberében kezdődött a Hargita Megyei Törvényszéken, 4 éven keresztül folytatódott, végül olyan hosszú és terjedelmes lett, hogy 2020 májusában már nem fért meg Hargita megyében és áthelyezték a Bákói Törvényszékre…?!

Erről a perről mindenfélét suttognak mindenhol, ahol az emberek találkoznak és eszmecserét folytatnak, amelynek középpontjában természetesen Maroshévíz jelenlegi polgármestere is állt és áll, és azok, akik nem ismerik az ellene felhozott vádakat „sajnálják”, hogy milyen helyzetbe került?!

A vádirat kapcsán elmondom, hogy a per (bár 4 évvel ezelőtt kezdődött) jelenlegi állása a Btk. szerint a bűnügyi nyomozás befejezését és a vádirat bíróság elé terjesztését jelenti tárgyalás céljából, de amely helyzet semmiképpen nem képes az ártatlanság vélelme elvének legyőzésére.

Amikor megtudtam, hogy ezt a pert, amelyet a Hargita Megyei Bíróságon kellett volna befejezni, ahol 2016-ban kezdődött és ahol kompetens bíráink vannak, szakmai szempontból jól felkészültek, Hargita megyéből és a Hargita Megyei Bíróságról áthelyezték Bákó megyébe, pontosabban a Bákó Törvényszékhez, akkor úgy döntöttem, hogy röviden megírom a történetét ennek a pernek.

Maroshévíz szorgalmas, becsületes lakói iránti tiszteletből, akik nem ismerik a megválasztott és újraválasztott maroshévízi polgármesterük ellen felhozott valódi vádakat, röviden elmesélem ennek a folyamatnak a történetét.

2016 szeptemberében, majdnem 2 éves vizsgálat után az Országos Korrupcióellenes Igazgatóság (DNA) Sajtóközlemény útján közölte, hogy a DNA Marosvásárhelyi Területi Szolgálatának ügyészei bíróság elé állították a következőket, akik szabadlábon védekezhetnek: Maroshévíz polgármesterét, a maroshévízi önkormányzat egyik irodájának volt irodavezetőjét, egy maroshévízi Mezőgazdasági Szövetkezet képviselőjét és magát a szóban forgó Szövetkezetet.

Maroshévíz polgármestere és a volt irodavezető ellen a következő bűncselekmények miatt emeltek vádat: pontatlan vagy hiányos dokumentumok vagy nyilatkozatok rosszhiszemű felhasználása vagy rosszhiszemű bemutatásában való bűnrészesség, ha a cselekmény jogellenes európai pénzeszközök megszerzését és okirathamisítást eredményez.

A maroshévízi mezőgazdasági szövetkezet és az adott szövetkezet képviselője ellen hamis, pontatlan vagy hiányos dokumentumok vagy nyilatkozatok rosszhiszemű bemutatása miatt indítottak eljárást, ha a tett az európai források igazságtalan megszerzését eredményezi.

A vádiratot 2016 szeptember 20-án iktatták a Hargita Megyei Törvényszéken. Azóta, 2020 májusáig 36 halasztás volt az ügyben.

2020 május 22-én, az egyik bíró által az ügy rendezésével kapcsolatban tett tartózkodó nyilatkozat nyomán, a Marosvásárhelyi Ítélőtábla a Bákó Megyei Törvényszéket jelölte ki illetékes bíróságnak a Hargita Megyei Törvényszék ezen ügyének rendezésére.

A bákói bíróságon 2020.06.02-án iktatták az ügyet, július 21-én elnapolták a tárgyalást augusztus 18-ra a védelem felkészülése érdekében. Az augusztus 18-i dátumról elnapolták a tárgyalást szeptember 1-jére. Erről a dátumról is elnapolták a tárgyalást az APIA Hargita megyei központjának beidézése érdekében 2020 szeptember 15-i dátummal.

Majdnem 4 év pereskedés után a Hargita Megyei Törvényszéken, az APIA polgári fél nem létezett, mert nem volt beidézve?!

A Bákó Megyei Bíróságnak kellett felfedeznie, hogy a perben egy civil felet is be kell idézni a Hargita Megyei APIA Központ személyében?!

Már egy postáról látszik, hogy milyen irányt vesz ez az ügy.

Ez a hosszú és széles út általában az „ELÉVÜLÉS!” nevű állomáson köt ki.

Általában, amikor a tények elévülése a cél, a védők találékonysága, a törvény által támogatva, sok per sikeres halasztását garantálja, egészen az elévülésig?!

(…)

Közel 4 év elnapolás után a Hargita Megyei Törvényszéken elkezdődött per, amelyben Maroshévíz polgármestere is vádlottként szerepel, átkerült a Bákó Megyei Bíróságra, ahol az elnapolások tovább folytatódnak.

Ez egy büntetőügy hosszú és széles útja, amely ha a dolgok így haladnak az elévülés felé halad.

És Maroshévíz jelenlegi polgármestere, bár egy büntetőügyi perben vádlott, újból indul a polgármesteri székért az ártatlanság vélelmének elve alapján?!

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy