A Székelyföld Napok, jó alkalom, hogy más térségek magyarjai megértsék a székelyeket, akik egymás sem értik

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Örökségünk: a múlt és a jövő találkozása- ez a mottója a Hargita, Kovászna és Maros megyék tanácsai, illetve ezen megyék kulturális intézményei által október 12-21 között szervezett IX. Székelyföld Napoknak. Immár hagyománnyá válva, az eseménysorozat a gazdag kulturális kínálat iránt érdeklődő közönséget célozza meg.

Az eseményt bejelentő sajtótájékoztatón a rendezők bemutatták az idei esemény fontosságát és koncepcióját. „Elindítottuk az egész Székelyföld szintjén szervezett eseménysorozatot az identitás erősítése érdekében. Az esemény jó alkalmat kínál arra, hogy figyelmünket az értékekre fordítsuk és hagyjuk magunkat lenyűgözni általuk, mert 1000 éve Erdélyben és 100 éve Romániában a Székelyföld értékteremtő régió”-mondta Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Emellett az esemény, amely eltávolítva az adminisztratív határokat a régiók között, kiváló példa az önkormányzatok, a kulturális intézmények és a civil társadalmi szervezetek közötti együttműködésre. „A tartalom oldalán kívül az esemény egyik nagy előnye a mentalitás változása, az előítéletek felszámolása és az etnikai és regionális identitás konszolidációja. Az ilyen események jól működnek Bukovinában, a Barcaságban, Bodzavidéken és Dobrudzsában „- tette hozzá Kovászna Megye Tanácsának elnöke.

Kovászna megyéből 25 település csatlakozik a Székelyföld Napok rendezvényhez, idén is több mint ötven programot szerveznek a rendezvénysorozat keretében. Az elmúlt évekhez hasonlóan a szervezés során különös figyelmet fordítottak arra, hogy a kulturális programok a kisebb településekre is eljussanak, ahol a kulturális élet az év hátralévő részében korlátozottabb.

„Ebben az évben a Székelyföldi Napok sorozatán keresztül csatlakozunk a Kulturális Örökség Európai Évéhez, amely nagy kulturális esemény. Felsorakoztatjuk a különböző régiók természeti, vallási és kulturális értékeit – ezek individuumként és közösségként is meghatároznak minket, a figyelmet rájuk irányítjuk. Gyakran a más területeken élő magyarok sem értenek bennünket, székelyeket. Ráadásul még a különböző székekből származó székelyek sem értik egymást. Éppen ezért, ezen eseménysorozatokon keresztül jobban megismerhetnek minket a nem székelyek, és mi is egymást. Jelenlegi jogi keretek közt is sokat tehetünk, ha van akarat, kulturális autonómiánk van, csak akarni kell cselekedni! A programajánlat évről évre bővül, ami igazolja az esemény fennállását és szükségességét. A különböző programok összehangolása valóságos kaláka, de Székelyföld megyéi között állandó az együttműködés és nemcsak a közös események szervezésére korlátozódik”, mondta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.

„Kilencedik alkalommal szervezzük meg a Székelyföld Napokat, így van tapasztalatunk az előrehaladásban és az együttműködés javításában. Ezt tükrözi a programfüzet, amely az esemény bejelentése előtt jóval elkészült. Az intenzív munka néhány hónapja kézzelfogható eredményeket hozott, és örülünk, hogy a programokat már ajánlhatják a turisztikai és vendéglátóipari létesítmények számára. Az idei esemény témája a Kulturális Örökség Európai Évén alapul, melynek keretében bemutatjuk természeti és kulturális értékeinket, programjainkon keresztül megkönnyítjük a Székelyföld felfedezését. Sokat kell még tenni Székelyföldért, de szívesen tesszük, mert, úgy ahogy azt a közösségi médiában is bejelentettük, Székelyföld inspirál”, mondta Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ igazgatója.

A Hargita megyében zajló események között jelentős program a Via Maria Konferencia 8. kiadása, amelynek helyszíne Csíksomlyó. Az esemény a vallási turizmusra és zarándoklatokra összpontosít. A kulturális örökség égisze alatt Csíkszereda október 12-én az „Orbán Balázs” díjátadó ünnepségnek ad otthont, de egy másik jelentős program a Székelyföldön a Vadászok Szemináriuma, a 8. kiadás, amelynek helyszíne Csíkszentdomokos. A Festészet Világnapja alkalmából csíkszeredai kreatív műhelyek látogatására kerül sor, turisztikai ajánlatunk a vallásszabadság évének égisze alatt unitárius templomok látogatását is magába foglalja. Márton Áron szentté avatásának alkalmából a „Márton Áron nyomdokain” útvonalon meglátogatható Csíkszentdomokoson a nemrég felújított Márton Áron Múzeum. A Hagyományok Házának hálózatával közösen szervezett „Táncoló Székelyföld” címet viselő esemény programjai mindhárom megyét átszövik. nem hiányoznak a gyermekeknek szóló programok sem, illetve a Hargita megyére jellemző programok, a gyergyószárhegyi és csíkszépvízi káposztafesztiválok. Székelyudvarhely a házigazdája a VI. Székelyföldi Digitális Konferenciának, amely a helyi tanácsosok és az informatikai szakemberek találkozóhelye.

„Nagy örömünkre szolgál, hogy közös erőfeszítéssel sikerült megszervezni az idei évben is a Székelyföld Napokat. Több szempontból is fontos ez az esemény számunkra, mert nekünk, székelyeknek tudnunk kell bemutatni értékeinket és hagyományainkat a körülöttünk élőknek, de nemcsak nekik, hanem az egész világnak, másrészt jó, ha nagyobb figyelmet fordítunk értékeinkre, amelyekre büszkék lehetünk”, hangsúlyozta Szováta város polgármestere, László Zsolt, aki a mai sajtótájékoztatón bemutatta a Maros megyében megrendezendő programokat.

A Maros megyében tartandó események közé tartozik a Szovátai Tökfesztivál, amelynek fő attrakciója a sütőtök és az abból készült ételek, valamint utcai díszek. A fesztivál három napján számos gasztronómiai és szórakoztató program várja a látogatókat. A Székelyföld Napok másik fontos eseménye a hivatásos magyar néptánc együttesek találkozója, amelyeknek házigazdája Maros megye. A rendezvény ideje alatt mind az öt erdélyi szakmai együttes bemutatkozik. Az említett programok mellett az érdeklődők vásárokat és kiállításokat látogathatnak, és részt vehetnek koncerteken, történelmi előadásokon, film vetítéseken, túrákon a természetben és sok más programban. A Maros megyei programok szervezésében Maros Megye Tanácsa mellett 16 partnerszervezet, intézmény és nem kormányzati szervezet vesz részt.

A Székelyföldi Grafikai Biennálé ötödik kiadása a Székelyföld Napok fontos része. Az esemény részleteit a Kovászna Megyei Kulturális Központ igazgatója, Imreh-Márton István mutatta be. Úgy véli, hogy a három megye közötti kulturális értékek cseréjén túl az esemény átnyúlik Székelyföld határain, tekintve, hogy az ország kultúrakedvelői egyre nagyobb szerepet vállalnak. Az október 13-i sepsiszentgyörgyi megnyitó ünnepségen a közel 2300 alkotásból 300-at kiállítanak. A 2016-os évi biennálé nagydíját elnyerő Kamil Kocurek egyéni kiállítására is sor kerül, továbbá egy könyvbemutatóval egybekötött kiállításra, Siklódi Zsolt egykori kurátorának dedikálva.

Az esemény részletes programja megtalálható a www.szekelyfoldnapok.ro oldalon.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy