Január 5- én történtek az első lépések Románia megvalósításának irányába

0

Articol disponibil în: Magyar Română

1859 január 5-én Cuza-t Moldva fejedelmévé választották, 1859 január 24-én Havasalföld is megválasztotta uralkodójává, így egyesült a két fejedelemség. Uralkodóvá válva Cuza tartós politikai és diplomáciai tevékenységet folytatott, hogy elismertesse Moldva és Havasalföld unióját. Majd a román fejedelemségek egyesítésének tökéletesítéséért fáradozott, az alkotmányos és adminisztratív egység megvalósításával foglalkozott. Miután Moldva és Havasalföld egységes államot alkotott, 1862-ben felvette a Románia nevet és megalakult a modern román állam Bukarest fővárossal, egy közgyűléssel és egy kormánnyal.

A moldvai egységpártiak könnyen elérték Alexandru Ioan Cuza jelölését az uralkodói címre, akit 1859 január 5/17-én egyöntetűen uralkodóvá is választottak. A moldovai és bukaresti választás ötletét a moldovai delegáció hivatalosan javasolta Konstantinápolyba menet, hogy hírül adja a Iaşi- i választások eredményét. Havasalföldön a választógyűlést a konzervatívok dominálták, akik viszont megoszlottak. Nem tudtak közös nevezőre jutni egy saját jelöltet illetően, a havasalföldi konzervatívok csatlakoztak a Nemzeti Párt jelöltjéhez, akit 1859 január 24/február 5-én Havasalföld fejedelmévé választottak. Így a románok de facto megvalósították az egyesítést, 1859 január 24-én letéve ezáltal a modern román állam alapjait.

III. Napóleon támogatása meghatározó volt Törökország és Ausztria kettős választással szembeni ellenállásának legyőzésében, így 1859 április 1/13-án a párizsi békekonferencián elismerték az 1859 január 24-én beteljesedett egyesülést. Törökország 1861-ben ismerte el Alexandru Ioan Cuza-t a fejedelemségek uralkodójaként.

Forrás: wikipedia

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy