„Bălanul Înscrie” – campionat de minifotbal

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Campionatul de minifotbal, care a avut premiera în octombrie 2018, își reia suflul, de această dată într-o formă mult mai bine organizată. Așteptăm jucători și spectatori iubitori de mișcare, la Sala de Sport Orășenească, sâmbătă, 16 februarie, începând cu ora 10:00.

Regulament & detalii

-taxa de înscriere: 60 de lei
Turneul va fi de 8 sau 10 echipe, în funcție de numărul acestora vor fi oranizate grupele.
-sistemul va fi “Group & Knockout”; primele 2 echipe din cele 2 grupe se vor califica în faza eliminatorie.
-echipele vor fi formate din maxim 10 jucători; se va juca 5+1

Reguli de joc:

-meciurile din grupe se vor juca 2×12 minute; cele din fazele eliminatorii 2×15 minute.
-din fazele eliminatorii echipele au voie sa ceară 1 minut de odihnă per repriză; oprirea jocului se va face atunci cand mingea se află în posesia echipei solicitante cu condiția să fie în afara jocului.
-pauza între reprize poate dura maxim 2 minute.
-în cazul în care o echipă acumulează 5 neregularități de joc ( fie ele directe sau indirecte), se va executa o lovitură de pedeapsă de la 10 m.
-în cazul unui cartonaș roșu, echipa va juca în inferioritate numerică timp de 2 minute, abia apoi poate introduce alt jucător, altul decăt cel suspendat.
-jucătorul care primește cartonaș roșu direct va fi suspendat 2 meciuri
-repunerea în joc a mingii se va face din afara terenului, nedepășind linia de margine într-un timp de maxim 5 secunde; altfel, se va acorda lovitură de margine pentru echipa adversă.

Departajarea în cazul de egalitate în faza grupelor se va face în ordinea:

1.Meci direct
2.Golaveraj
3.Goluri înscrise
4. Lovituri de pedeapsă de la 6m între echipele respective.

În faza eliminatorie, în caz de egalitate dupa terminarea timpului regulamentar, se vor executa lovituri de departajare de la 6 metri.

Echipele își vor alege câte 3 executanți de fiecare. În caz de egalitate, dupa executarea tuturor loviturilor, se va executa cate o lovitura de fiecare, în aceeași ordine pana se va decide.
Turneul se va desfășura pe parcursul unei zile (16 feb), iar înscrierile se fac până în data de 14 februarie. Vor fi premiate locurile I, II, III.+premii individuale Locul I va primii și o suma de bani.( anunțată în prealabil – în funcție de nr. echipelor înscrise)