Hogyan fektet be Magyarország a romániai labdarúgásba

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

 

A budapesti kormány a szomszédos országok labdarugó akadémiáinak hálózatába fektet pénzeket, az Orbán Viktor vezette végrehajtó szerv első legnagyobb befektetése a székelyföldi Labdarugó Akadémia. Az FK Csíkszereda, az Akadémia csapata, amely eddig 11,5 millió euróba került, a 3-as ligában játszik, bár a cél a második ligába kerülés volt. Összehasonlításképpen, a Sepsi OSK csapata a mintacsapat: a gyakorlatilag semmiből megalakult csapat hat év alatt az egyes ligába került és 6,2 millió eurót kapott stadionépítésre. Mindkét projekt mögött megjelenik Mészáros Lőrincz alakja, Magyarország kiskirályainak egyike, a miniszterelnök közeli ismerőse.

  • 2013-tól kezdődően a magyar kormány mintegy 70 millió eurót különített el Magyarországon kívüli magyar labdarúgó-akadémiák számára. Erdélyben, Szlovákiában, Vajdaságban, Ukrajnában, Szlovéniában és Horvátországban úgy nőnek ki a labdarugó pályák és stadionok a földből, mint eső után a gomba. A támogatott projektek közé tartoznak azok a csapatok, amelyek valóban sikeresek, de kevésbé sikeresek is.
  • A pénz egyrészt a Magyar Labdarúgó Szövetségen keresztül jön, másrészt a Bethlen Gábor Alapon keresztül. Mindenütt megjelenik a Puskás Akadémia, vagyis Mészáros Lőrinc alakja, aki Orbán Viktor miniszterelnök közelije, egy magyar kiskirály.
  • Az egyik csapat, amelyik a magyar finanszírozás előnyeit élvezi, nagyrész romániai magyar fiatalokat keres és hív a klubba. „Fontos számunkra, hogy a képzés nyelve magyar legyen, mert magyar klubként határozzuk meg magunkat” – mondja a klub igazgatója.
  • Jelenleg a Székely Labdarúgó Akadémián 3-4.500 gyermek játszik. A klub nagy junior csapatainál (U16-U19) 83 gyermek játszik, akik a csíkszeredai központban tartózkodnak. „Mostanáig hat gyermek ment a magyarországi Puskás Akadémiára”, mondja egy hivatalos személy.
  • A cikk az IJ4EU európai újságírói nyomozó alap által támogatott sorozat részét képezi.

Szondy Zoltán, az FK Csíkszereda igazgató-elnökének egyéni kérés úgy átment a Bethlen Gábor Alap igazgatótanácsa elbírálásán, mint kés a vajon. A kérést, ami tulajdonképpen egy 2013 június 12-én iktatott levél, amelyben Szondy 200 millió forintot kér a Székely Labdarugó Akadémia javára, ugyanaznap kedvezően bírálták el, és kevesebb, mint egy hét alatt, 2013 június 18-án megjelent a BGA döntései között, mint az akadémiának nyújtandó támogatás.

Szondy Zoltán, az akkori államtitkár helyetteshez, Répás Zsuzsához intézett ’fukar’ kérése néhány fontos információt tartalmaz a projektről, ideértve a 2013 júniusi, csíkszeredai helyi adminisztráció és a felcsúti Puskás Ferenc Akadémia közötti elvi megegyezést. Felcsút Orbán Viktor gyermekségének helyszíne, egy község, ahová a miniszterelnök stadiont építtetett, labdarúgás iránti szeretetének szimbólumaként.

A projekt szerint a létrejött akadémiát mindkét szerződő fél kezeli: a Csíkszereda helyi önkormányzata létrehozta az egyesületet, amelynek használatára bocsájt egy természetes és műfüves pályát, egy sportcsarnokot és több kisebb pályát. A program szakmai részét a Puskás Akadémia biztosítja.

A kérésből kiderül, hogy a Székely Labdarúgó Akadémia tulajdonképpen egy több székelyföldi városból álló hálózat. A projekt szerint másodlagos központok jönnek létre Székelyudvarhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Baróton és Gyergyószentmiklóson. Ezeken a helyeken az önkormányzatok területet biztosítanak a futballpályák építésére vagy már meglévő infrastruktúrát.

Mikor két eszme találkozik

A kérés értelmében, a különösen tehetséges gyermekek Csíkszeredában folytathatják, ahonnan bekerülhetnek a romániai junior labdarúgó bajnokságba. A dokumentum különösen hangsúlyozza, hogy a székelységben élő magyarok magyar állampolgárságot igényelnek, és „a különös tehetséggel rendelkező gyerekek minden probléma nélkül játszhatnak a magyarországi válogatottban”.

„Gondolataink találkoztak: a magyar miniszterelnök, még a 2010-es választások előtt ellenzéki politikusként, azt tervezte, hogy bevonja a székelységet a magyar labdarúgás vérkeringésébe. Én is gondoltam ilyesmire”, emlékszik Szondy Zoltán.

Hogy is találkoztak az elgondolások, konkrétan? „Tanulmányt írtam erről, amely eljutott a Puskás Akadémiához”, mondja Szondy, hozzátéve, hogy tárgyalásokat kezdtek a Ferencváros labdarúgó klubjával, de időközben a technikai igazgató, Tajti József elment a Puskás Akadémiára, és magával vitte a teljes anyagot. (szerk. megj.-Tajti lett a Kárpát-medencei Akadémiai Rendszer igazgatója, felelős a juniorok képzéséért Szlovákiában, Ukrajnában, Szerbiában, Horvátországban és Szlovéniában.)

Ettől kezdve a Bethlen Gábor Alap (BGA) döntései között szisztematikusan jelenik meg a szövetségként regisztrált labdarúgó-klubnak (hivatalos nevén Futball Klub Csíkszereda Egyesület) nyújtott támogatás: 2016-ra az Alap nyolcszor összesen 3,3 milliárd forintot biztosít. (kb. 10 millió euró) az akadémia fejlesztésére, és 2014-ben a finanszírozást 320 millió forint (mintegy 1 millió euró) egészíti ki a Magyar Labdarúgó Szövetségtől.

Egy bentlakás és több focipálya épült Csíkszeredában

Ezt a pénzt vagy üzemeltetésre, vagy infrastruktúra vásárlására használták fel. A csíkszeredai Stadion utca 3 sz. alatt egy új műfüves pálya épült 330.000 euróért (építő: City Group Corporation KFT), a régi és romlott tribün helyett újat építettek, és megépült a Márton Áron Tehetséggondozási Központ, egy 200 férőhelyes bentlakás a Székely Labdarúgó Akadémiában játszó gyermekek számára, illetve a vidékről érkező középiskolások számára.

Habár a kollégium építéséhez a helyi önkormányzat biztosított földterületet, a szövetségnek további földterületet kellett vásárolnia 9,4 millió forintért (kb. 30.000 euró), hogy a munka ideális körülmények között kezdődjön. A sajtóban megjelent hírek szerint a beruházás értéke 1,4 milliárd forint (kb. 4,5 millió euró), a magyar állam 1,3 milliárd forintot biztosított (kb. 4 millió euró), az összeg további részét Mészáros Lőrincz, a Puskás Akadémia elnöke, Orbán Viktor gyermekkori barátja adományozta.

Mészáros szerényen kezdte pályafutását, gázszerelőként, de az utóbbi években, a Fidesz- kormányzás idején kirobbanó üzleti sikereket ért el, állami liciteket nyert meg és cégeket vásárolt. 2018- ra Magyarország leggazdagabb vállalkozójává vált, 381 milliárd forintos vagyonnal (több mint 1 milliárd euró). Sokan úgy vélik, hogy Mészáros csak egy szalmabáb a magyar miniszterelnök számára.

Ami a csíkszeredai labdarúgó akadémiát illeti: az ING Service KFT- vel kötött szerződés értéke 8 millió lej (1,7 millió euró, áfával). Székelyudvarhelyen megépült egy műfüves pálya a város által adományozott területen, akárcsak Csíkszeredában, az építő itt is City Group Corporation KFT, az ár azonos a csíkszeredaival: 330.000 euró.

Ezenkívül Nyárádszeredában és Kézdivásárhelyen nagy futballpályák épültek megvilágítással és lelátóval, a csíkszeredai központ még kapott egy telket a városon kívül. A 2019-es terv a csíkszeredai focipálya esti világítással való ellátását irányozza elő.

Egy 2017-es interjúban Szondy arról is beszélt, hogy a csíkszeredai központ egy 1000 férőhelyes lelátóval és egy járulékos épülettel bővül. Kérdésünkre az elnök elmondta, hogy valóban dolgoznak egy új lelátó tervein, de amíg az FK Csíkszereda nem jut be a 2-es ligába nincs nagy értelme az építésnek, tehát nem is lobbyznak az építés megkezdése érdekében.

Imagine

A Kárpát- medencéből hoztak magyar játékosokat

Szonda Zoltánnak nincs labdarúgó múltja: újságíróként és tanácsadóként vált ismertté, amikor 2000 elején találkozott Csibi István üzletemberrel, aki félelemben tartotta Csíkszeredát. Akik ismerik elmondták, hogy inkább politikus, mint sporthoz értő pragmatikus szakember.

Kezdetbe az volt a cél, hogy az akadémia felnőtt csapata előlépjen a második ligába, de ez nem valósult meg. A csapat viszonylagos kudarca nem javítható olyan sikerekkel, mint a bukaresti Dinamo ellen aratott győzelem a 2018-as román labdarúgó kupa nyolcaddöntőjében.

Ez fájdalmas már csak azért is, mert a másik ugyancsak fiatal és a magyar kormány által támogatott csapat néhány év alatt az első ligába került. Szondy Zoltán szerint a két csapat eltérő stratégiát választott: „A Sepsi OSK mindenhonnan jó játékosokat hozott és jól tette. Az FK Csíkszereda inkább a Kárpát- medencéből hozott játékosokat, így egészítve ki az itt felnőtt játékosokból álló csapatot.”

„Az általunk felnevelt első nemzedék 2000-ben született fiatalokból áll, ők most 18 évesek. Hat közülük a felnőtt csapat tagja, de velük nehéz a második ligába kerülni. Természetesen gondolunk az előrelépésre, de várnunk kell 3-4 évet, amíg több 20 év fölötti játékosunk lesz. Az FK Csíkszereda felnőtt csapatát a helyi adminisztráció támogatja, a magyar kormánytól nem kap pénzt”, mondja Szondy.

Miért épült a csíkszeredai központ?

„A Székely Labdarúgó Akadémia központjának Csíkszeredéban való megteremtése sokkal inkább politikai jellegű, mint a szakmai. Úgy vélem a háttérben működött Ráduly Róbert polgármester lobbyja, aki minden sportot kedvel, illetve Szondy Zoltán, mint a követelmények és lehetőségek alapos felmérése”, nyilatkozta egy sportújságíró, aki névtelenül akart maradni.

„Csíkszeredában minden a jégkorongról szól. Csak az választ más sportot, aki nem jó jégkorongban”, mondta. Véleménye szerint az akadémia más székely városban sokkal sikeresebb lett volna.

„A Puskás Akadémia technikai csapata keresztül-kasul utazta Székelyföldet, tárgyaltak a hivatalosságokkal és úgy döntöttek, hogy az infrastruktúra szempontjából és tekintettel a hivatalos adminisztráció támogatására, Csíkszereda az ideális helyszín”, mondja Szondy Zoltán. Csíkszereda azért is tűnt jó helyszínnek, mert 40-60 perc távolságra fekszik a többi székely várostól.

A Sepsi OSK sikertörténete

A 2011-ben alapított klub sok tekintetben az FK Csíkszereda ellentéte. A különbség különösen a pragmatikus vezetés szintjén található, gyorsan tanulnak a hibákból, jó menedzseri látásuk van, mondja a sportújságíró.

A vezetőség lelkesedése és szakértelme mind a szurkolókba, mind a csapat játékosaiba be van oltva, magyarázza forrásunk. A Sepsi OSK-t a román focivilág is elismeri, amit az is alátámaszt, hogy az év sportklub elnöke címet Diószegi László kapta, aki a Diószegi pékség tulajdonosa és 2011-ben Kertész Dáviddal alapította a klubot.

A klub nulláról indult, innen jutottak az egyes ligába. Bár Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester a Fidesz erdélyi alapembereként ismert, és a klub támogatói között magyar cégek szerepelnek (OTP, MOL, Gyermelyi), a klubnak semmi köze a politikához, mondja az újságíró. Mint forrásunk hallgatólagosan megjegyezte nem engedne magyarországi edzőt vagy tanácsadót a csapat közelébe. Mint már mondtuk, főedző Valentin Suciu volt, az ő érdeme, hogy a Sepsi OSK az egyes ligába került. A helyébe érkezett most Eugen Neagoe.

A székelyek drukkolnak a focicsapatnak. A sajtóban azonban nem jelentek meg olyan cikkek, amelyek a sportszövetség mellett létrehozott cégről, a Sepsi OSK RT- ről szólnának. A szakmai ligában követelmény, hogy egy csapat mögött legyen egy cég.

A Sepsi OSK Egyesület csak egy kisebbségi részvényes a Sepsi OSK SA-ban, a társaság részvényeinek 51% -át a Hodut Rom SRL, a magyar Hódmezővásárhelyi Útépítő Kft. Román leányvállalata tartja. A Hódmezővásárhelyi Útépítő Kft. Tulajdonosa Varga Károly, aki Mészáros Lőrincnek, a felcsúti labdarúgó-akadémia elnökének volt üzlettársa.

Ráadásul a Hodut Rom SRL rövid távú szálláshelyekkel foglalkozik. A 2017-es mérleg szerint a forgalma 68 000 euró volt, 1,3 millió eurós adóssága és 1,8 millió EUR állóeszközei.

Nem tudjuk azonban, hogy miért fektet be a futballba egy magyarországi rövid lejáratú szálláshelyekkel foglalkozó építőipari cég leányvállalata: Kertész Dávid, az Sepsi OSK vezérigazgatója nem válaszolt a kérdéseinkre.

Bár a magyar kormány 2016. december 20-i határozata alapján 1 milliárd forintot (kb. 3 millió eurót) adtak a sepsiszentgyörgyi Sport Akadémiának, a Magyar Labdarúgó Szövetség nem írt alá szerződést a Sepsi OSK sportegyesülettel.

Imagine

Várták a Sepsi OSK RT 2017 április 7-én történő bejegyzését. Még meg sem száradt a tinta a dokumentumokon, amikor április 12-én aláírták a támogatási szerződést. A Sepsi OSK felvállalta a régi városi stadion renoválását, füvesítést és esti megvilágítás beszerelését. A világítóberendezés tesztje 400.000 euróba került, 2018 júliusban került rá sor.

A Szemerja negyedi stadion a román állam tulajdona, mégis a helyi tanács megszavazta a helyi adminisztráció tulajdonába kerülését 2018 novemberében, most a minisztérium beleegyezését várják.

„Foglalkoznunk kell a következő szezon számára szükséges beruházásokkal. Talán lesz mód a gyep fűtésére, de az éjszakai világítást nem tudjuk megoldani, ezért az állam kap a Sepsi OSK-tól egy éjszakai világítórendszert. Nem tagadjuk, hogy abban reménykedünk, a stadion nemsokára a város tulajdonába kerül és akkor a pénz jó helyre került”, mondta Csinta Samu az átvétel előtt.

Orbán Viktorhoz közelálló személy családi cége tervezi a sepsiszentgyörgyi stadiont

A tervezőiroda a Fejér Tervező és Mérnökiroda KFT, Mészáros gyermekeinek cégje. A terv azonban késik, bár a költségvetésben kb. 10 millió forint volt előirányozva mérnöki szolgáltatásokért. Csinta Samu 2018 júniusában bizakodóan úgy nyilatkozott, hogy a tervek napokon belül elkészülnek. Mikor novemberben arra jártunk, a Sepsi OSK RT igazgatója elmondta, hogy a tervek mindaddig a napig sem készültek el. Kérdésünkre, hogy ki lesz az építési kivitelező, azt mondta, hogy ebben a kérdésben Magyarországon döntenek. Mikor november 29-én felhívtuk telefonon, jelezte, hogy nem válaszolhat kérdéseinkre.

A földterület a magyarországi befektető tulajdona

A központi pályából és több edzőpályából álló komplexum a város észak-keleti perifériáján épül, a Sepsi Aréna szomszédságában. A területek 98.000 négyzetmétert tesznek ki, és a Hodut Rom KFT tulajdonát képezik, amelyet a cég meg nem határozott időre bérbead a Sepsi OSK RT-nek. Nem tudni mennyi a bér, az AMF által rendelkezésünkre bocsátott dokumentumok közül hiányzik a bérlésre vonatkozó melléklet.

A 2017 tavaszán kapott egymilliárd forinton kívül a Sepsi OSK RT kapott még egymilliárd forintot 2018 március 23-án. Mint az első finanszírozáskor, ez alkalommal is a magyar kormány határozata alapján.

2017-ben megtörtént a terület sportobjektummá nyilvánításának folyamata, a stadion tervezése és a terv jóváhagyása, 2018-ban el kellett volna kezdődnie az építésnek. De nem így történt: az év végén megépültek az edzőpályák, elkészültek a földmunkák, de az alapozás még nem történt meg.

Ez problémát jelenthet, mert mindkét finanszírozási szerződés 2018 december 31-én lejárt, ezt követően nem lehet kifizetéseket végrehajtani. Bár nincsenek kétségeink mindkét szerződés meghosszabbításával kapcsolatban, egyelőre nincs információnk ilyen módosításról.

Forrás: hotnews.ro

 

 

 

 

 

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy