A Grindeanu kormány kiutalta a pénzt a borszéki kezelőközpont befejezéséhez

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A Közpénzügyek Minisztériuménak honlapján közzétett költségvetési terv szerint a Turisztikai Minisztériumnak szánt összeg a költségvetési javaslat alapján eléri a 80 millió lejt, ami 31 millió lejes növekedést jelent tavalyhoz viszonyítva.

Az idei költségvetés biztosítja a kormányprogramban felvállalt intézkedések támogatását, mint a nyugdíjak és a közalkalmazottak béreinek, illetve egyéb szociális juttatások emelése és a gazdasági ösztönző politika támogatása.

Turisztikai Minisztérium:

  • 80 millió lej- a bruttó hazai termék 0,01%-a, 31 millió lejjel (63%) több a 2016-os évihez viszonyítva

Fő finanszírozási célok:

  • Sípályák kiépítésének befejezése (Straja, Câmpulung Moldovenesc, Voineasa) (23 millió lej)
  • Kezelőközpontok beruházásainak befejezése Borszéken és Govorán (2 millió lej)
  • Románia turisztikai népszerűsítésére fordított keretösszeg megduplázása

A 2015-ös év folyamán csupán 10 nap alatt 3.700 aláírás gyűlt össze a borszéki kezelőközpont befejezése érdekében, amely beruházásra addig az időszakig 15,5 millió lejt költöttek, ám amely munkálatokat felfüggesztettek pénzhiány miatt. A petíció legidősebb aláírója a 102 éves Mik Erzsébet, aki több mint harminc éven keresztül a kezelőközpontnál dolgozott, megélve Borszék dicskorszakát és pusztulását is.

2016-ban a szükséges összeg birtokában újrakezdődtek a munkálatok a borszéki fürdőközpontnál. A 2011-ben elkezdett beruházás célja Borszéket visszahelyezni a romániai fürdőközpontok térképére. Mik József polgármester elmondja, hogy az építmény „pirosban” már állt, most következne a szerelés, belső-külső elrendezés.

Borszék önkormányzata négy millió lejt kapott az Országos Turisztikai Hatóságtól, ehhez adódik 13 millió lejes bankkölcsönből származó összeg, egymillió lej Hargita Megye Tanácsától és 520.000 lej a helyi költségvetésből.

A 2.900 négyzetméteren elhelyezkedő fürdőközpont magába foglal egy kezelőbázist és egy wellnessközpontot, nyáron 1.000, télen 700 személyt befogadására képes, különböző kezelési lehetőségeket kínál: iszappakolás, masszázs, hideg és meleg ásványvizes kezelés, a wellness részlegen bel- és kültéri medence, finn szauna, infra- és gőzszauna várja a vendégeket.

A polgármester szerint a központ átadást követően Borszék egész évben látogatható lesz nemcsak nyáron és az üdülőközpont hajdani önmagává válhat. Az sem mellékes, hogy 60 új munkahely keletkezik és közvetve egyéb beruházások is következnek, amelyek újabb munkahelyeket teremtenek majd.

Mik József kiemelte, hogy már benyújtotta a dokumentációt az üdülőtelep országos érdekeltségűvé nyilvánítására, és a kezelőközpont megnyitása után a fürdőhelységgé nyilvánítását is kérvényezni fogják, ahogyan a múltban is volt.

„Megkockáztattuk egy 13 millió lejes hitel felvételét a központ befejezéséhez. A helyi tanács megszavazta a tervet, a Hargita Megyei Tanács kiutalt egymillió lejt a projekt támogatására. Ezekkel az összegekkel 2017 júniusáig reméljük befejezzük a beruházást, és Borszék egy négycsillagos kezelőközponttal rendelkezik majd”, mondta Mik József polgármester a România Libera lapnak.

Borszék egyike Románia legrégebbi fürdőhelyeinek, építése a XVIII. században kezdődött. Borvizeinek gyógyhatása már a XVI. század második fele óta ismeretes.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy