A közelségi rendőrök jelen voltak a Fehér bot (látássérültek) nemzetközi napja alkalmából Hargitafürdőn szervezett eseményen
Articol disponibil în: Magyar Română
Október 15. minden évben a Fehér Bot Nemzetközi Napja.
Ezt a napot 1993 óta az Európai Vakok Uniója hozta létre nemzetközi szinten azzal a céllal, hogy a vak embereket elismerjék és integrálják őket a társadalomba.
A fehér bot a vakok számára nélkülözhetetlen eszköz, mivel megkönnyíti a vakok számára a mozgást és a mindennapi feladatok elvégzését, így a szabadság, a függetlenség és a bizalom szimbóluma.
A Csíkszeredai Városi Rendőrség – Közelségi Osztályának rendőrei a látássérültekkel voltak egy hargitafürdői helyszínen, ahol a Vakok Hargita-Kovászna Megyeközi Egyesülete rendezvényt szervezett a nap megünneplésére.
A találkozó célja az volt, hogy tájékoztassák a vakokat a biztonság fontosságáról és az ellenük elkövetett bűncselekmények megelőzéséről.
A találkozón jelen lévő 37 személyt tájékoztatták az elkövetők által alkalmazott módszerről és az antiszociális cselekmények megelőzésének módjairól, a törvénysértő cselekmények bejelentésének módjairól és a helyi rendőrökkel való szoros kapcsolat fenntartásának fontosságáról, valamint a közutakon való közlekedés során a fehér bot használatának és a kíséretnek a fontosságáról.
Azt is tanácsolták nekik, hogy legyenek rendkívül óvatosak, amikor idegeneket engednek be az otthonukba, még akkor is, ha azok megbízhatónak tűnnek, vagy hivatalos státuszra és jó szándékra hivatkoznak, és ne engedjenek be idegeneket a lépcsőházba, vigyázzanak a holmijukra, ha nyilvános helyen tartózkodnak, ne fogadják el olyan emberek kérését, hogy fizessenek pénzt egy hozzájuk közel álló személy által elkövetett közlekedési baleset rendezéséért („baleseti módszer”), ne lépjenek be különböző internetes linkekre vagy platformokra, amelyek nagy pénzt ígérnek.
Egy másik érdekes téma a családon belüli erőszak megelőzésével és az ellene való küzdelemmel kapcsolatos volt, a jelenlévők részletesen megismerhették, hogy mit jelent, hogyan lehet felismerni és leküzdeni a jelenséget, a megnyilvánulási formákat és a segítségkérés módját, valamint az ilyen helyzetekben bevezethető intézkedéseket.
A megbeszélések során a rendőrök arra buzdították a jelenlévőket, hogy aktívan vegyenek részt a párbeszédben, hogy felismerjék a problémákat, amelyekkel szembesülnek, ugyanakkor elmondták, hogy minden olyan kockázatos vagy kiszolgáltatott helyzetben, amelyben ők, valamint a hozzájuk közel álló vagy ismert személyek találják magukat, feltétlenül hívják a 112-es egységes segélyhívó számot, hogy segítséget kérjenek.