A Parlament elfogadta az RMDSZ javaslatát: meleg ebéd, délutáni oktatás és kisebb létszámú osztályok

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Illusztráció

A szenátus döntőházként elfogadta az RMDSZ által kezdeményezett törvénymódosítását, amely fontos intézkedéseket ír elő az oktatás területén, hívta fel a figyelmet az RMDSZ szenátusi frakciójának vezetője, Cseke Attila. Hozzátette, hogy a kezdeményezést a tanároktól és szakmai szervezetektől beérkezett javaslatok alapján dolgozták ki, áll a kiadott sajtóközleményben.

A javasolt intézkedések a törvény elfogadását követően léphetnek hatályba. „Ha az államfő haladéktalanul kihirdeti ezt a tervezetet, a rendelkezések a következő tanév kezdetétől léphetnek hatályba” – mondta Cseke.

A tervezet egyik legfontosabb rendelkezése, hogy csökkenti az osztályban tanulók maximális létszámát. Így az általános iskolában az osztály legfeljebb 22 tanulóból állhat, szemben a hatályos törvény szerinti 25 tanulóval. Ugyanakkor a középiskolában az osztálynak legfeljebb 26 tanulója lehet, szemben a jelenlegi 30 tanulóval. „Így minden diák élvezheti a tanár fokozott figyelmét” – hangsúlyozta Cseke Attila.

Novák Csaba Zoltán RMDSZ-es szenátor, a felsőház oktatásügyi bizottságának alelnöke elmondta: a tervezet a bölcsődei és óvodai oktatásra, a délutáni iskolára (afterschool), és a meleg ebéd programra vonatkozó előírásokat tartalmaz.

A tervezet ugyanakkor megoldást nyújt a szülők számára is, akik visszatérnének dolgozni a két éves gyermeknevelési szabadságról. Mivel kibővítették az RMDSZ által az óvodák finanszírozási rendszeréről korábban kezdeményezett törvény rendelkezéseinek alkalmazását, sok helyi közigazgatás nem rendelkezik a bölcsődék finanszírozásához szükséges saját forrásokkal. Az elfogadott javaslat szerint különleges esetekben már két éves kortól óvodába írathatják gyermekeiket.

A havi 50 lejes bölcsődei és óvodai beiratkozáskor kiutalt értékjegy-rendszerhez is hozzájárulhatnak a helyi önkormányzatok. Az értékjegyeket a hátrányos helyzetű családok a szükséges ruházat, tanfelszerelés és élelmiszer beszerzésére költhetik. Ugyanakkor az óvodák működésére vonatkozó szabályokat úgy módosították, hogy tartalmazzák a kiegészítő személyzet felvételének lehetőségét dada képesítéssel.

Az RMDSZ által javasolt módosítás lehetővé teszi, hogy a szülők kezdeményezésére is indítsanak úgynevezett délutáni iskola programot. Egyesületeket hozhatnak létre, amelyek délutáni oktatást szerveznek, és más tanintézményekből érkező tanárok is taníthassanak ezeken a foglalkozásokon.

A szaktárcának engedélyt és költségkeretet kell biztosítania minden olyan iskola számára, amely rendelkezik a szükséges feltételekkel ahhoz, hogy meleg ebédet nyújtson a diákoknak, azaz megteremtette a szükséges feltételeket egy étkezde működtetésére.  Azokban az iskolákban, ahol nincs erre lehetőség, hideg élelmiszercsomagot kapnak a diákok. Az erre fordított, egy főre eső költség nem lehet 7 lejnél kisebb, a költségeket a minisztérium az önkormányzatnak utalja át, az önkormányzat pedig hozzájárulhat ehhez, amennyiben rendelkezik a szükséges fedezettel.

Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei parlamenti képviselője a törvénytervezet egyik kidolgozója rámutatott arra, hogy ez a törvénycsomag a Szövetség által már több éve hangsúlyozott törekvéseire nyújt jogi megoldást: „csökkentettük az iskolai tananyagot, hiszen a jelenlegi rendszerben diákjaink túlterheltek. A mostani tanterv nem a gyermekek fejlődését és nevelését szolgálja hosszú távon, továbbá növeltük a tanár oktatási szabadságát a tanórákon.”  A Bihar megyei oktatási szakpolitikus szerint ezáltal az oktatónak jogilag is nagyobb szabadsága van, hogy az órákon a gyermekek felkészültsége és tudása szerint tanítson.

Az elfogadott törvényjavaslat lehetővé teszi kisebb csoportok kialakítását a vokacionális, a szakképzésben és a duális iskolában részt vevő hallgatók osztályain belül annak érdekében, hogy az ilyen osztályokba tartozó iskolák kínálatának diverzifikálása jobban alkalmazkodjon a gazdasági környezet igényeihez, miközben megőrzi a képesítési ajánlatokat például a kettős rendszerben, valamint a kis- és középvállalkozások számára.

Az elfogadott törvény egy másik területe az iskolai tanácsadók létszáma. A módosítás értelmében ezután 500 diák után alkalmaznak egy iskolapszichológust, az eddigi 800 helyett.

A tervezet azt is előírja, hogy az iskolások ezután ingyenesen utazhatnak a településen belüli tömegközlekedésben, illetve a megyén belül és a megyék között szállító, államilag működtetett autóbuszokon és vonatokon. Az ingázó diákoknak évi 52 menettérti utazásra biztosít finanszírozást a szaktárca amennyiben bentlakásban, vagy albérletben laknak. Ugyanakkor ingyenes múzeumi, színház- és operabelépőket, kulturális rendezvényekhez való ingyenes hozzáférést biztosít az elfogadott törvénymódosítás.

A tervezetbe foglalt összes rendelkezés az állami, a felekezeti, és az akkreditált magánoktatásra is vonatkozik.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy