Corneliu Țepeluș: „Nem a korrupt politikus jelenti a legnagyobb veszélyt ebben az országban, hanem a frusztrált újgazdagok!” Rendkívüli interjú egy híres Hargita megyei személlyel

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

„A nagy lelkek mindig a középszerű elmék ellenállásával találkoznak”- mondta egyszer Albert Einstein. A híres idézet nagyon jól illik egyes emberekre napjainkban is, az irigység, frusztráció és a „zombizmus” által felőrölt társadalomban. De még így is, a gerinces és bátor embereknek mindig sikerül elérni álmaikat, lehet dupla erőfeszítés árán, és hála nekik, ennek mások is haszonélvezői.

Corneliu Țepeluș valóságos pártolója a romániai turizmusnak! A Hargita megyei Vasláb szülötte, világutazásai ellenére soha nem felejtette el szülőföldjét. 27 éve dolgozik a turizmus terén, több ezer embert ismert meg, több száz ország földjére és különböző kontinensekre lépett, a legkülönösebb életstílusokba nyert betekintést. Ha villámként beléd hasít a kérdés Akkor még mit keres Romániában, légy türelemmel, amíg megismered. Az emberi lényeg nem komplikált dolgokban rejlik, sznobizmusban, felületességben és tudatlanságban. Hanem olyan egyszerű dolgokban, mint: jóság, neveltetés, a közösséged iránti tisztelet.

Egy filmiskola elvégzése után az Egyesült Államokban, Corneliu Țepeluș rendezőként Románia településeit népszerűsítő projektbe vágott bele.

Honnan indult a romániai településeket népszerűsítő kisfilmek alkotásának ötlete?

Szeretném, ha az emberek megtanulnák mi az igazi népszerűsítés, és ami igazán számít az az emberi minőség. Sajnos a mai Romániában az embereknek nincs életkedvük, frusztráltak, gondatlanok és nem látják az élet értelmét. Ezeken a filmeken keresztül ezt szeretnénk megváltoztatni, hogy a románok boldogok legyenek. Hogy ne harcoljanak egymás ellen. Nagyon sok irigység van. A legveszélyesebb ebben az országban nem a korrupt politikus, hanem sajnos a frusztrált újgazdag, aki nem bírja elviselni, ha a mellette álló ember mosolyog.

A nevelésből, neveltetésből indul minden. Tevékenységeim során az emberekkel akadt a legtöbb gondom, nem a hatóságokkal vagy szponzorokkal. A románokból hiányzik az önkéntesség kultúrája. Alig fogsz bele egy projektbe, már azt hallod: de nekem ebből mi hasznom van? mikor eszünk? még meddig tart?- Mindenki a gyorsan megszerzett, sok pénzre vágyik. A változás ebben az országban velünk egyenként kezdődik, és nem túlzok. Fontos jónak lenni a felebarátunkhoz, mert a frusztrált újgazdag azt gondolja, hogy őt minden megilleti, körülötte forog a világ, és így neveli a gyermekeit is. És ez nem normális. Csak a törzsi, a világban járatlan embernek vannak abszurd elvárásai.

Jelenleg Corneliu Țepeluș két nagy projekten dolgozik, köztük egy Brassóban és Bukarestben forgatott román thrilleren. Bár nem fedhetett fel részleteket a projektről, annyit elárult, hogy erre a rémfilmre nagyszülők és unokák is elmehetnek.

Első népszerűsítő filmecském helyszínéül Vaslábat, szülőfalumat és apám szülőfaluját választottam. Fontos aspektus, hogy egyetlen román falu a Gyergyói medencében, amely az ortodox hitnek és kultúrának köszönhetően kitartott az évszázadok alatt. Nagyon sok értelmiségi, író, doktor, tanár, ügyész, mérnök származik Vaslábról. Többek között innen származik Ion Țiriac üzletember is.

Milyennek kell lenni, hogy jó embernek érezd magad, és a körülötted levők is így lássanak téged?

A közösségem, történelmünk, hagyományaink iránti tisztelettel nőttem fel. Lényeges az identitás megőrzése, az életmodell kiválasztása, hogy jellemes legyél, a szavadnak súlya legyen, légy nagylelkű és szerény egy olyan világban, ahol a neveletlen, szemtelen emberek mindenkitt eltaposnak érvényesülésük érdekében. Rémes hallani, milyen könnyelműen kimondják! ’Mit keres itt ez az önkéntes, ingyen dolgozik? Milyen buta!’ Úgy gondolom, különleges nép vagyunk, de valahogy meg kell állítanunk ezt a román-román elleni harcot. Abszurdum irigykedni, hogy a pénz legyen a rögeszménk. Tudom, hogy az élet nem könnyű, de nem is annyira nehéz, hogy fejbe verjem a mellettem élőt.

Corneliu Țepeluș egy pillanatig sem hagyta elbátortalanítani magát, bármilyen nehézségekkel kellett is szembenéznie. Folytatta munkáját az emberekkel az emberekért. Mik a konkrét előnyei azokban a térségekben lakónak, ahová eljutnak a népszerűsítő projektekkel?

Ezzel a projekttel például több mint 20 nemzetet sikerült Vaslábra hoznom, különböző turisztikai ágazatokra szakosodott turistákat (tanárok, pszichológusok, üzletemberek), akik mind ajándékoztak valamit a közösségnek. Például Ari Weinstein önkéntes alapon tartott angol órákat három hónapon keresztül. Egy év múlva ismét visszatért. A község testvérkapcsolatba került egy osztrák településsel, ebből munkalehetőségek adódtak. Ezenkívül üzletemberek jártak itt, akik lehetőségeket fedeztek fel, és a jövőben visszatérnek befektetőkként.

Az erőfeszítéseknek több gyümölcse is volt…

Például együttműködök a brassói Német Fórummal, amely felkarolta a szakoktatást és megalakult a Kronstadt Német Szakiskola. Ezt brassói német cégek támogatják és 2 év szakoktatást biztosítanak 14-16 év közötti fiataloknak. Az iskolában 70% a gyakorlati és 30% elméleti oktatás folyik. Vaslábról számos fiatalt irányítottam ebbe az iskolába.

A térség népszerűsítésén kívül, párhuzamosan folyik a nevelés is. A fiataloknak sok lehetőség adódik egy iskolát kijárni, egy idegen nyelvet tanulni, stb. És nemcsak Vaslábra gondolok, hanem Hargita megyére, kiterjesztve országos méretekre.

Szakmai, valamint személyes tapasztalata arról győzte meg Corneliut, hogy minden a neveléssel kezdődik és van gyógyír a frusztrált újgazdagokra is. A titok? Nincs semmilyen titok!

A nevelés áll az első helyen! Ha mindannyian jobbak lennénk és többé nem irigykednénk, ha nem volna rögeszme a kérdés „és nekem ebből mi hasznom?”, sokkal többet tudnánk megvalósítani. Szolidaritásra van szükség, akkor a rosszak és irigyek elszigetelődnek. És egyeseknek közülük nem maradna más, mint hogy a jó példákat kövessék. Tudatosítanunk kell, hogy egy tüneményes nép vagyunk, szép emberekkel, de nem engedhetjük meg magunknak, hogy ostobán elpusztítsuk önnön magunkat. Közbe kell lépnünk, amikor valami rosszat tapasztalunk és szólítsuk meg azt, aki téved, hogy a valóságra ébresszük. Feltétlenül ki kell irtani az irigységet és a pletykát, sürgősen!

Viorela Gherasim

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy