Gyergyószentmiklósi diákokat „képeznek ki” az autonómiával kapcsolatban

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

A tegnapi sajtó tele volt az Oktatási Minisztérium Ellenőrző Testületének a Székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Szakközépiskolában tett ellenőrzésével kapcsolatos cikkekkel. A fenti iskolában, június 4-én, a diákok a tanórák alatt megemlékeztek a Trianoni békeszerződésről. Az Ellenőrző testület megállapította, hogy a tevékenység politikai, szeparatista, törvénytipró jellegét és az összes résztvevő felelősségre vonását kéri, a z iskola igazgatójától, a tanárokon keresztül a tanítókig. Ezen túlmenően azt is elmondták, hogy gond van a Hargita megyei iskolák más iskolákkal való együttműködése területén, ugyanis ezeknek az együttműködési protokollok nem rendelkeznek a tanfelügyelőség jóváhagyásával, és nincsenek román nyelvre lefordítva, hogy értékelhetők legyenek a törvényesség és a diákokra gyakorolt pozitív hatás szempontjából. Az iskolák közti protokoll témája ebben a kontextusban került előtérbe, ugyanis az iskola igazgatónője azt állította, hogy a június 4-i tevékenység egy magyarországi iskolával közös képzőművészeti projekt során történt.

Íme, a legmagasabb fórum, a minisztérium ad nekünk igazat. Ne felejtsük el, hogy kiadványunk említette elsőként ezt a problémát.

Hogy gond van az iskolák közötti együttműködés körül az is mutatja, hogy szeptember 22-én, Gyergyószentmiklóson a helyi gyerekek egy tevékenységen vesznek részt, amelynek során kiképzik őket, hogy mit is jelent az autonómia a mindennapokban, vagy arról, hogy áll a helyzet a magyar közösség autonómiájával a reziliencia fogalmán keresztül. És ha ez még nem lenne elég, a program során a gyerekek hallani fognak a magyar országházi képviselők munkájáról, a kisebbségek jogainak áthágásáról, stb.

Ezt a tevékenységet többek között a Gyergyószentmiklósi Diáktanács szervezi, a helyi római-katolikus egyház támogatásával, illetve a magyarországi Eszterházy Károly Egyetem segítségével.

Íme, egy világos példája annak, miként működik egyes magyarországi iskolákkal való együttműködés és mit tanulnak a Hargita megyei iskolákban a gyereke ezeken a közös projekteken.

Mit tud erről a projektről Garbea Petru Tanfelügyelő úr? Milyen intézkedéseket tesz, hogy a gyerekeket ne uszítsák és tanítsák már kiskoruktól az autonómia és a szakadás eszméire? Még csodálkozunk, hogy olyasmi történik, mint ami Székelyudvarhelyen bekövetkezett? Itt a bizonyíték, hogy nem egyedi eset. Meggyőződésem, hogy a szombati gyergyószentmiklósi esethez hasonló sok van még. Vajon az Oktatási Minisztérium tudja, mit szervez a gyergyószentmiklósi diáktanács? Talán itt az ideje az egy újabb ellenőrzésnek az Ellenőrző Testület részéről.

A Diáktanács az Oktatási, Kutatási, Ifjúsági és Sport Minisztérium által 2010 június 21-én elfogadott, a Hivatalos Közlönyben megjelent, 424es sz. keretszabályzat alapján szerveződik és működik.

A diákoknak nincs szükségük uszításra, nekik tanulási körülmények kellenek. Nincs szükségük politikára az iskolában vagy az oktatási folyamatban. A politikát hagyjuk a politikusokra. A diákokat a tanulás kell lefoglalj, mert csak így érvényesülnek az életben, ami mindannyiunk számára alapvető fontosságú.

D.E.

 

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy