Magyarország román gázzal biztosítja energetikai biztonságát

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

A román-magyar kétirányú szállítás lehetőségének megteremtésével tovább javul a magyarországi gázellátás biztonsága – mondta a magyar külügyi- és külkereskedelmi miniszter hétfőn Csanádpalotában, az MTI jelentése szerint.

A magyar miniszter hangsúlyozta, hogy a beruházás Délkelet-Európa egészében fontos haladást jelent, és hozzá fog járulni ehhez a Bulgária- Románia- Magyarország- Ausztria energiafolyosó létrehozása.

A fejlesztés következő szakaszában a kétirányú gázszállítás éves kapacitása 4,4 milliárd köbméterre növekszik – mondta a magyar politikus.

Az egyoldalú energiaellátás megszüntetése az Európai Unió egyik legnagyobb kihívása – magyarázta Szijjártó Péter. Közép-Európában a gáz jelentős szerepet játszik az ipar működésében és a háztartások ellátásában. A miniszter szerint eddig a gázszállítás nagyrészt egyetlen forrásból és egyetlen útvonalon történt.

Az észak-déli infrastruktúra kiépítése stratégiai érdek a régió számára – magyarázta Szijjártó. Ez segíteni fogja az azerbajdzsáni gázmezőktől érkező ellátás, valamint a Görögországba érkező cseppfolyósított földgáz (LNG), illetve a Fekete-tengeri gáz beszámíthatóságát az ellátás során, emelte ki a miniszter.

Szijjártó Péter elmondta, hogy Közép-Európa ellátásbiztonságában akkor lesz haladás, ha a szavakat cselekedetek követik, és minden ország fejleszti közlekedési rendszerét és összekapcsolja a nemzeti gázcsővezetékeket. Mindezeknek akkor lesz értelme, ha számításba vehetjük a régió új gázellátási forrásait is – mondta a magyar külügyminiszter.

A politikus rámutatott, hogy Magyarország megtette feladatát: működik a nemzeti közlekedési rendszer és a nemzetközi kapcsolatok folyamatosan fejlődnek. Ideje mindenkinek elvégeznie házi feladatát a régióban és a világon – mondta.

A magyar miniszter azt is kijelentette, hogy a nyugat részéről gyakran megfogalmazódik az elvárás, hogy az energiaellátást diverzifikálni kell, de ehhez nem mindig érkezik a szükséges támogatás. Sem Románia, sem Magyarország nem akadálya annak, hogy új gázforrásokat vegyünk számításba a régió ellátására, csak az a kérdés, hogy vajon lesz-e gáztermelés a Fekete-tengeren, és ha igen, mikor, mondta a magyar tisztségviselő.

„Magyarország érdeke, hogy mindenkivel – beleértve a jelenlegi partnereit is- működjön együtt az ország gázellátásának biztosítása érdekében” – mondta Szijjártó Péter.

A Gazprommal folytatott sikeres tárgyalásokat követően a magyar gázellátás a következő évig megoldódott- magyarázta a magyar politikus. Az összes magyar földgáztároló megtelt, a 6,3 milliárd köbméter feletti gázt nagyrészt Magyarország kiszolgálására szánják. Ezen felül a Gazprom 950 millió köbméter gázt tárol Keletre és Délre szállításra – mondta Szijjártó.

A magyar külügyminiszter kijelentette, hogy Magyarország minden szomszédjával együttműködik a gázhálózatok összekapcsolása érdekében. A Szerbiával folytatott együttműködés egyik célja az, hogy a Turkish Stream gázvezeték második vonalából származó gáz elérje Közép-Európát. Ha a bolgár rendszerüzemeltető biztosítja a gázminőség garanciáját, október végére 10 milliárd köbméter gáztartalék beszerzési procedúrája indulhat el a magyar-szerb határon – magyarázta.

Hernádi Zsolt, a Mol elnöke és vezérigazgatója elmondta, hogy a térségben a teljes gázpiac rugalmasabbá és biztonságosabbá vált, mivel a magyar gázvezeték-rendszert szinte minden ország rendszerével összekapcsolják. Erőfeszítéseket tettek a rendszerek közötti kétoldalú kapcsolat kialakítására, Horvátországgal ez még nem történt meg – tette hozzá a Mol elnöke.

Azt is mondta, hogy az ellátás biztonságát javította a tárolókapacitás bővítése, többek között egy 1,9 milliárd köbméter földgáztároló fejlesztése. Karbantartása évi 200 millió euróba kerül, ezeket a kiadásokat a társaság a jövőben biztosítja – hangsúlyozta Hernádi.

Ferencz I. Szabolcs, az FGSZ Rt. elnök-vezérigazgatója számolt be arról, hogy egy évtizede a magyar csővezetékrendszer össze van kötve a román rendszerrel. A kompressziós állomás létrehozása lehetővé tette az eddigi mennyiség mellett 1,75 milliárd köbméter földgáz szállítását Magyarországra. Ez a szám a magyar fogyasztás egyötödét képviseli.

A 6 milliárd forintos beruházást a vállalat saját forrásaiból finanszírozta egy év alatt – mondta Ferencz.

 

Áttekintésként, hogy mindenki értse mit jelent a román-magyar kétirányú szállítás, álljon itt Mihai Tirnoveanu kommentárja:

„A román gáz (amely már nem Romániáé) a Fekete- tengerből és Magyarország.

Lássuk jól értettem-e: Az Exxon társaság termeli ki a gázt, Magyarország elszállítja és elraktározza. Hol van itt a román állam? A pálya szélén. Egy többmilliárd eurós „mérkőzés”- nek a nézője, sőt még jegyet is vesz, mert a Magyarországon tárolt gáz visszajön Romániába, de természetesen pénzért! Nagyon kemény! Van egy mondás, hogy Magyarország nem szalad el Erdéllyel az ölében… hát nem szalad el vele, csupán megvásárolja darabonként, mert lesz is amivel, a román gáz árával. A gáz árából befolyó milliárdokig viszont van a magyar államnak pénze ösztöndíjat adni minden Kovászna és Hargita megyei tanulónak, aki magyar nyelven tanul. Bákó megyében minden csángó gyermek, aki magyar tannyelvű osztályba iratkozik, havonta 300 lejt kap a magyar államtól. Erre jönnek még kirándulások, díjak, könyvek, betanítás. De nem, nem létezik magyarosítás Bákó megyében!!! Kovászna, Hargita és Maros megyékben még annyira se… és nem is volt soha, ezek csak bizonyos szélsőséges elemek által mondott mesék…

U.I. és lám, így lesz végül, évekkel a halála után, Horthyból a Fekete- tenger admirálisa!”

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy