Népi gyógyászati feljegyzések Toplița térségéből (IV)

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Beszélgetés Livia Harpával

Livia Harpa, a „Rapsodia Călimanilor” Népi Együttes énekes szólistája, számos néprajzi dokumentumfilmet készített Maroshévíz környékén, különös tekintettel a viseletre, a hagyományos házakra, a szokásokra és a zenei repertoárra. Nagylelkűen válaszol a kérésemre, és tájékoztatást ad néhány növény helyi használatáról.

Livia Harpa: „A gyógyító gyomok ismerete az a bölcsesség, amelyet az ember Istentől kapott a hit és az istenséggel való szoros kapcsolat révén. A népek körében azt mondják, hogy Isten minden betegségre hagyott egy „gyógyító gyomot”. E „titkok” birtoklása magabiztosabbá tette az embereket a saját és a háztartásukban tartott állatok betegségeinek leküzdésében. Ez a tudás nemzedékről nemzedékre szállt, minden gyermek átvette szülei képességeit és továbbadta azokat.

Az első leckét a „természetgyógyászatból” gyerekkoromban kaptam, amikor egy kapával megütöttem a lábam. Mica (anyukám) kiszaladt és keresett útifűt, bekente vele a vágásomat, és így tanultam meg, hogy elállítja a vérzést és segíti a gyógyulást. A közönséges párlófűnek ugyanilyen tulajdonságai vannak, és a juhok fürdetésére is használták, szintén gyógyító céllal. A citromfű (melissa) a méhkaptárok tisztítására használt növény, erős szaga fertőtlenít és távol tartja a kártevőket. A körömvirág (filimica) szintén gyógyító hatású növény.

A bolondító beléndek, egy gyomnövény, amelyet az idősebbek az ínyük kezelésére használnak, és azt hiszem, innen származik a neve is. A növény mérgező, és csak szájöblítésre használták, lenyelésre nem. Tulajdonságai zsibbasztó, érzéstelenítő hatásúak fogfájás esetén.

A fekete nadálytőt az öregek reumás fájdalmak enyhítésére használták, kenőcsként vagy macerátumként készítették. A házi kenőcsöt disznózsírból (disznózsír) és szárított és őrölt fekete nadálytőből készítették. A macerátumot kisüstiből készítették, amelybe a gyógynövény néhány gyökerét tették, és 2-3 hétig állni hagyták, majd a fájó részekre borogatást tettek vagy bedörzsölték. Gyermekkoromban láttam, hogy egy nagynéném ugyanezt csinálta a fehér liliom, a körömvirág és a csalán virágával, ezeknek a növényeknek a jótékony hatása gyógyító vagy enyhítő erővel bír a reumára.

Documentáció: Cosmina Marcela Oltean (MNCR)

Információ: Livia Harpa

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy