Sípályák fejlesztése a Kárpátokban

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A romániai Kárpátokban található sípályák fejlesztése nagyon időszerű témává kezd válni. A ROMONTANA Országos Hegyvidékfejlesztő Egyesület és a NOSTRA SILVA Romániai Erdő- és Legelőtulajdonosok Szövetsége felhívására több civil szervezet, privát szektorhoz tartozó érintett, parlamenti képviselő, valamint helyi és központi közigazgatási hatóság válaszolt.

November 25-26 között a Hargita megyei Homoródfürdőn zajlott a témakörhöz kapcsolódó eseménysorozat első megbeszélése „Az erdőtulajdonosok társulásainak erősítése egy fenntartható erdőgazdálkodás érdekében”c. projekt keretében (román- svájci együttműködési program).

A „fehér autópályák” csekély száma egy nagy mínusz előjel a romániai turizmusban. Ebben a fejezetben országunk sereghajtó európai viszonylatban. Jelenleg Románia 160 km sípályával rendelkezik. Ez annyi, mint egyetlen ausztriai vagy franciaországi téli üdülőjén található sípálya, habár az ország adottságai lehetővé tennék a két említett országéhoz hasonló sípályák létesítését.

A helyzet aggasztó és reagálásra sarkallja a civil közvéleményt. A megbeszélésen megvitatták azokat a fontosabb jogi problémákat, amelyek akadályozzák mind a fejlesztőket, mind a téli sportok szerelmeseit. A legtöbb vitát kiváltó tényező az ide vonatkozó törvénykezés volt.

István Tőke, „Nostra Silva”: „Nagyon nehéz sízni sípályák nélkül! Teljesen érthető, hogy jelenleg a románok többsége Ausztriába, Svájcba, Olaszországba vagy Franciaországba jár sízni, miközben a romániai hegyekben megvan a potenciál, de nincs kiaknázva. Az egyik nagy probléma, hogy ezek a zónák az erdőalap területén találhatók, az erdőalapból való kivonásuk bonyolult és nehéz feladat, nemcsak a fizetendő pénzösszegek miatt, hanem negatív hozzáállás tapasztalható a tulajdonjogi viták és erdőirtás miatt is. Az erdőalapból való kivonás nem az erdő tönkretételét jelenti, mert a fejlesztőt törvény kötelezi új erdő létrehozására egy másik területen”.

Petre Popa, sípályafejlesztő: „A sízhető területek szempontjából az ország nagy potenciállal rendelkezik. Sajnos le vagyunk maradva nemcsak a Nyugat mögött, hanem a környező konkurens országokkal szemben is. Sokkal többet tehetnénk ezen a területen. Csak rajtunk múlik, hogy fejlesszük az országot”.

Az ágazat üzemeltetői által tapasztalt akadályokat nehéz lenne egyszerű érveléssel megmagyarázni.

Gheorghe Farlan, „Banca Gilortul Novaci” Közösség: „Saját szemünkkel láthatjuk, hogy nem kívánatos ez a dolog, mert akadályoznánk a turizmus fejlődését, a profit ne jöjjön az ország más részéről, hanem maradjon ott ahol van, például a Prahova völgyében.

Szemléltetésképpen a franciaországi Risoul üdülőtelepen 180 km sípálya van, 116 hóágyú és 50 sífelvonó működik. Egy másik síterület Les Trois Valles 600 km sípályával rendelkezik. Ausztriában Salzburg tartománynak 22 síterülete van 1700 km sípályával. A több mint 800 hegyi üdülőtelepen található 22.000 km sípályába több száz millió eurót ruháztak be. Az osztrákok éjszakai pályákra, sífelvonókra, műhóra, tanúsítvánnyal rendelkező síiskolákra, wellness központtal ellátott szálláshelyekre mentek rá.

A következő megbeszélésre 2017 februárjában kerül sor Vatra Dornei-on „Természetvédelmi területek és a sípályák fejlesztése” témakörrel.

A Romontana Országos Hegyvidékfejlesztési Egyesület sajtóközleménye

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy