Újra felfedeztek egy Erdélyben 100 éve feltárt dinoszaurusz lelőhelyet

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Botfalvai Gábor magyar paleontológus vezetésével egy nemzetközi csapat újból felfedezte az erdélyi régió dinoszauruszainak egyedülálló helyszínét – közölte a Magyar Nemzeti Történeti Múzeum hétfőn – írja az MTI.Reprezentarea unui dinozaur pitic. Foto: Facebook / Bakony-Balaton Geopark

Foto: Facebook / Bakony-Balaton Geopark

A helyszínt először több mint 100 évvel ezelőtt fedezték fel, de nyomai az első világháború utáni események elvesztek.

A múzeum közleménye szerint a felfedezés nagyon gazdag és egyedülálló a világon, mivel a csontmaradványok perspektívát kínálnak a dinoszauruszok kihalása előtti rövid időszakra, a krétakor végétől számítva.

A közlemény kimondja, hogy Kadic Ottokár az első világháború előtt több évig geológiai feltérképezést végzett a hátszegi medence nyugati részén, ahonnan dinoszauruszok és más hüllők maradványait gyűjtötte össze. A rendkívül értékes gyűjtemény a kréta korszak végét jelenti, és tartalmazza azokat a maradványokat, amelyek alapján leírták az első „Magyarosaurus dacus” nevű dinoszaurust.

Az akkori felfedezések összegyűjtését követő történelmi események eredményeként a lelőhelyek pontos elhelyezkedésével kapcsolatos információk nagy része elveszett, ami lehetetlenné tette az új őslénytani feltárások elvégzését a környéken.

A közlemény kimondja, hogy a Magyarországon elhelyezett gerinces anyag régóta foglalkoztatja a nemzetközi paleontológiai társadalmat, mivel számos nagyon értékes maradványt tartalmaz, amelyeket csak itt lehet megvizsgálni.

„A Budapesten őrzött hátszegi felfedezések figyelemre méltó paleontológiai jelentősége már régóta nemzetközi érdeklődésre tart számot, de mindig is problémát jelentett, hogy nem ismeretesek azok a pontos helyek, ahol felfedezték őket, és ezért az előző környezet sem, amelyben ezek a lények éltek. Ezeknek a hátszegi dinoszaurusz maradványoknak a lelőhelyét úgy találtuk meg, hogy nemrégiben előkerült az a térkép, amelyet Kadic Ottokár használt az ásatásai során és rajtuk egyértelmű jelöléseket találtunk az egykori lelőhelyekre vonatkozólag” – mondta el Botfalvai Gábor, a Magyar Természettudományi Múzeum és az ELTE TTK Őslénytani Tanszékének munkatársa, a kutatócsoport vezetője.

A helyszínen így sikerült további csontmaradványokat is begyűjteni. A több mint száz gerinces maradvány közül kiemelhető egy összetartozó csigolyasor, mely egy Sauropoda dinoszauruszhoz tartozott, de találtunk értékes maradványokat más dinoszauruszoktól, különféle krokodiloktól és teknősöktől is. „Tudományos szempontból a legértékesebb fosszíliák mindössze néhány milliméter nagyságúak, melyekre Magyar János bukkant rá a leletek preparálása során. Ezek a kisméretű maradványok ugyanis az emlősökhöz tartoznak és így ezek a leletek tekinthetőek a Hátszegi-medence legidősebb emlősmaradványainak”- foglalta össze Csiki-Sava Zoltán, a Bukaresti Egyetem munkatársa.

A közlemény azt is elmondja, hogy a csont- és fogmaradványokat geokémiai elemzéseknek is alávetették annak demonstrálása érdekében, hogy az új gerinces maradványok minden bizonnyal ugyanarról a helyből származnak, mint a gyűjtemény csontjai. A vizsgálatok során tovább erősödött az a kép, hogy a most összegyűjtött maradványok ugyanarról a területről származnak, amelyet Kadic Ottokár több mint száz éve feltárt.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy