Programul celor cinci zile festive al municipiului Miercurea Ciuc
Articol disponibil în: Română
ZILELE MUNICIPIULUI MIERCUREA CIUC
Ziua 1, miercuri:
STR. STADIONULUI – Teren cu gazon artificial
15.00 / Turneu de fotbal între consiliile locale din zonă
BISERICA SF. AUGUSTIN
20.00 / Concertul Orchestrei de Cameră Ciuc*
1–5 AUGUST 2018
STADIONUL MUNICIPAL / Terenul cu gazon artificial – COLEGIUL „MÁRTON ÁRON”
Turneu internaţional de fotbal pentru tineret – Cupa OTP Bank, ed. 2.
* Cu bilet de intrare
Ziua 2, joi:
LICEUL DE ARTE „NAGY ISTVÁN”
11.00 / De zece ani în clădirea nouă – festivitate aniversară, dezvelirea plachetei comemorative Tamás József
PIAŢA CETĂŢII
17.30 / Deschiderea oficială a Zilelor Municipiului Miercurea Ciuc
CETATEA MIKÓ
18.00 / La răscruce de drumuri. Istoria oraşului Miercurea Ciuc – vernisaj de expoziţie
20.30 / Spectacolul Teatrului Csíki Játékszín: A kaktusz virága*
Ziua 3, vineri:
PARCAREA UNIVERSITĂŢII SAPIENTIA
12.00 / Festivalul Gastronomic „Székely Ízek Gasztronómiai Fesztivál”
PROMENADA
12.00–20.00 / Expoziţie şi târg de meşteşuguri populare
PISCINA „CSÍKI CSOBBANÓ”
15.00 / Competiţie de înot pentru amatori, ed. 5.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „NAGY IMRE” – terenul de sport
15.00 / Concurs naţional de automodele – Cupa Ciuc, ed. 11.
CORTUL „SZÉKELYFÖLDI JÉGKORONG AKADÉMIA” – Piaţa Majláth Gusztáv Károly
15.00–17.00 / Activităţi pentru copii
17.00 / Antrenament (U8–U10)
18.30 / Dezbatere cu antrenorul şi jucătorii echipei Sport Club
CORTUL ERDÉLY CAFÉ – ORPHEUSZ – Promenada
CINEMATOGRAFUL „CSÍKI MOZI”
19.00 / Gală de operă *
SCENA MARE – Piaţa Libertăţii
17.30 – ONE MORE MINUTE
19.15 – SOULWAVE
20.45 – ROBIN AND THE BACKSTABBERS
22.30 – CARGO
Ziua 4, sâmbătă:
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „JÓZSEF ATTILA” – terenul de sport
9.00 / Competiţie de tenis cu piciorul
PIAŢA CETĂŢII
9.00–18.00 / Concurs naţional de automodele – Cupa Ciuc, ed. 11.
10.00–18.00 / Expoziţie „Retromobil”
PARCUL CENTRAL
9.00–16.30 / FESTIVALUL CARTOFULUI – ed. 18.
10.00 / Expoziţie Prisma Foto
10.30 / Deschiderea festivalului
10.30–15.30 / Programe scenice
16.00 / Premiere
PARCAREA UNIVERSITĂŢII SAPIENTIA
10.00 / Festivalul Gastronomic „Székely Ízek Gasztronómiai Fesztivál”
LICEUL DE ARTE „NAGY ISTVÁN” – terenul de sport
10.00 / Campionat de streetball
PROMENADA
10.00–20.00 / Expoziţie şi târg de meşteşuguri populare
CETATEA MIKÓ
11.00 / FESTIVALUL DE RITM DOB-BAN
18.00 / Concerte: Csabcsy Band (RO), Borbély Mihály POLYGON (HU), Mohammad Reza Mortazavi (IR/DE)
CORTUL „SZÉKELYFÖLDI JÉGKORONG AKADÉMIA” – Piaţa Majláth Gusztáv Károly
15.00–16.00 / Activităţi pentru copii
15.30 / Prezentare: gimnastică pentru coloana vertebrală (Fit Studio)
16.00 / Prezentarea echipei Sport Club
17.00–20.00 / Activităţi pentru copii
CORTUL ERDÉLY CAFÉ – ORPHEUSZ – Promenada
SCENA MARE – Piaţa Libertăţii
19.00 / Ansamblul VADRÓZSA
20.15 / Ansamblul ÖRDÖGBORDA
21.30 / ANSAMBLUL NAŢIONAL SECUIESC HARGHITA
22.45 / MOLNÁR LEVENTE şi Formaţia HEVEDER
PARCUL CENTRAL
22.00–01.00 / Petrecere cu DJ Kazi
Ziua 5, duminică:
PIAŢA CETĂŢII
9.00 / Maratonul Secuiesc Apemin Tuşnad – start
PARCAREA UNIVERSITĂŢII SAPIENTIA
10.00 / Festivalul Gastronomic „Székely Ízek Gasztronómiai Fesztivál”
PARCUL CENTRAL
10.00–14.00 /„Csimota-móka” – serie de jocuri interactive cu activităţi meşteşugăreşti
15.00–18.30 / Familia în mişcare – prezentarea ramurilor sportive
PROMENADA
10.00–18.00 / Expoziţie şi târg de meşteşuguri populare
PIAŢA LIBERTĂŢII
11.30–13.30 / Festivalul folcloric „Kosz Szilveszter”
CETATEA MIKÓ
15.00 / Romanţe şi cântece de petrecere
CORTUL ERDÉLY CAFÉ – ORPHEUSZ – Promenada
SCENA MARE – Piaţa Libertăţii
15.30 / Maratonul Secuiesc Apemin Tusnad – premiere
17.30 – SLÁGEREBBJE
19.30 – MOBILMÁNIA &VIKIDÁL GYULA
21.30 – ROLE
23.00 / FOC DE ARTIFICII