Bărbat din Vlăhița amendat cu 2.000 de lei și lăsat fără lemnul pe care îl transporta fără acte

0

Articol disponibil în: Română

La data de 3 septembrie 2023, în jurul orei 9:45, un bărbat de 58 de ani, din orașul Vlăhița, a fost depistat de polițiști în timp ce conducea o autoutilitară, pe D.C.50, între localitățile Corund și Fântâna Brazilor, iar în urma verificărilor efectuate a fost constatat faptul că acesta transporta 3,20 mc. lemn de foc, de esență rășinoase, specia molid, fără a deține documete legale de proveniență și transport.

Bărbatul în cauză a fost sancționat contravențional cu amendă în cuantum de 2.000 de lei, pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, iar materialul lemnos a fost confiscat.”, informează IPJ Harghita.

Polițiștii au beneficiat de sprijinul unui specialist din cadrul ocolului Silvic Praid.

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy