A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház évzáró eseménye

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Fotó: Hargita Megye Tanácsa

 

Idén 43.708 beteget fogadott a csíkszeredai kórház

Nemcsak a munka fontos, hanem az eredmények nyilvántartása is – erre mutattak rá a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház évzáró ünnepi rendezvényén, amelyet 2019. december 19-én tartottak a Hargita Megyei Tanács üléstermében. megnyitó szavak helyett a meghívottak válaszoltak a Hargita Megyei Tanács alárendeltségében működő kórházzal kapcsolatos kérdésekre.

Dr. Konrád Judit, a kórház vezetője úgy értékelte, hogy a 2019-es év nemcsak nehéz, hanem különleges is volt, különös tekintettel arra, hogy az intézmény ebben az évben 30,68 millió lej kapott a román kormánytól. „Az RMDSZ képviselői támogatták a kórház és a megyei tanács erőfeszítéseit, és példátlan összegben részesültünk: majdnem 23 millió lejt költöttünk új berendezésekre és javításokra” – mondta a menedzser. A kórházigazgató köszönetet mondott az elvégzett munkáért a kórház személyzetének és Hargita Megye Tanácsának.

Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke emlékeztetett arra, hogy tíz évvel ezelőtt a megyei kórház fejlesztésének több ellenfele volt, mint támogatója. Manapság azonban sokan segítenek a kórházhoz kapcsolódó nagyszerű tervek kidolgozásában. „Megtettük a legnehezebb részt. Van egy funkcionális rendszerünk, a kórházban dolgozók által kidolgozott fejlesztési terv, és a megyei tanácsnak nincs olyan ülése, ahol ne lenne a kórházhoz kapcsolódó legalább egy napirendi pont. Az elmúlt két hétben például szerződéseket írtunk alá az ötödik orvoslakás építéséről, a helikopter leszálló pálya építéséről, valamint egy új épület építéséről a fertőző és tüdőgyógyászati osztályok számára. Hargita Megye Tanácsa számára soha nem volt kérdés a kórház támogatása, és úgy hiszem a következő években sikerül megvalósítani ambiciózus tervünket is, hogy a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház magasabb besorolást érjen el”, nyilatkozta a Hargita Megyei Tanács elnöke.

„Noha ez az év inkább a fejlesztésre, a beruházásokra és a költségvetésre összpontosult, mottónk továbbra is ugyanaz: mindent a betegek gyógyítása érdkében” – mondta Zonda Erika, a kórház vezetőtanácsának elnöke. Lányi Szabolcs professzor, a tanács tagja beszélt a kórház közelében egy kutatólaboratórium felállításának lehetőségéről, figyelembe véve, hogy bár ez nagyon nehéz lenne, ezt a célt lehet elérni. Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár igazgatója értékelte a kórház munkájában elért haladást, amely nélkül a tervek nem valósíthatók meg. Nagy siker lenne a megyei kórház kettes kategóriába kerülése, és ez véleménye szerint a következő két évben elérhető.

Tánczos Barna RMDSZ szenátor emlékeztetett arra, hogy az év eleji politikai helyzetnek köszönhetően az RMDSZ-nek sikerült a költségvetésbe foglalnia azt az összeget, amelyből aztán a kórház jelentős fejlesztéseket valósított meg. Elmondta azt is, hogy az RMDSZ előterjesztette a következő évi költségmódosítási javaslatát is. Korodi Attila RMDSZ képviselő elmondta, hogy 2020 választási év lesz, ezért nem gondolja, hogy e téren a politikában jelentős változások történnek. Korodi Attila rámutatott, hogy meg kell kezdeni az intézményi együttműködést a megyei kórházak között. Tóth László, csíkszeredai magyar konzul emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány támogatta az orvosi szolgálati lakások építését Csíkszeredában, és támogatja a csíkszentmártoni korai fejlesztési és rehabilitációs központ projektjeit is. Dr. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság igazgatója szintén úgy vélte, hogy a kettes kategória elérése a kórház nem is olyan távoli célja, hanem a közeljövőben megvalósítható projekt.

Az évzáró rendezvényen a kórház vezetősége és több főorvos részletesen bemutatta a beruházásokat és a kapott felszereléseket. Elmondták, hogy nagy erőfeszítést jelentett a kapott összeg elköltése, a beszerzési eljárások végrehajtása, az összeszerelés és a kapott eszközök üzembe helyezése. Az új felszerelés nemcsak a jobb minőségű orvosi tevékenységet biztosítja, hanem ösztönzi az orvosokat a szakmai fejlődésre. Digitális mobil Röntgen készülékek, mechanikus lélegeztető készülékek, laparoszkóp torony, mikroszkópok, vesekőzúzó és nagyteljesítményű CT, ultrahang, Vitrectom – néhány példa a telepített berendezésekre. Az osztályvezetők szintén bemutatták a következő évre vonatkozó terveiket, többen azt mondták, hogy további személyzetre van szükség. Különösen, mivel a betegek száma folyamatosan növekszik: A csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház december közepéig 43.708 beteget fogadott, ebből 18.190 ember részesült napi kórházi ápolásban. Ha összeadjuk a betegek kórházi ápolásának napjait, akkor ez a szám eléri a 140 ezret – hangsúlyozták az eseményen.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy