A fehér gólyák nemzetközi összeírása

0

Articol disponibil în: Magyar Română

A fehér gólyákat Európa-szerte 10 évente nemzetközi összeírásnak vetik alá, amelyet németországi partnereink, a Természetvédelmi és Biodiverzitás-védelmi Unió (NABU) koordinál. 2024-ben lesz a nyolcadik ilyen összeírás. Romániában a fehér gólya nemzetközi összeírására június 15. és július 15. között kerül sor.

Fehér gólyák – fotó: Cristian Țurcan

A fehér gólyák karizmatikusak, ismertek és kedveltek, és a fajt gyakran használják indikátorként, hogy felhívják a figyelmet a környezeti problémákra, különösen a vizes élőhelyek elvesztésére, a mezőgazdasági gyakorlatok változásaira és az éghajlatváltozásra. A fehér gólyák globális populációjának alakulását 1934 óta követik nyomon rendszeres nemzetközi számlálásokkal, így a faj összeírása az egyik legrégebbi nemzetközi biodiverzitás- monitorozó program.

A Román Madártani Egyesület és a Madár- és Természetvédelmi Egyesület „Milvus Csoport” 1994 óta figyeli ezt a fajt, 2017 óta pedig hivatásos ornitológusok vagy önkénteseink végzik az adatgyűjtést az Uite Barza! alkalmazás segítségével vagy az OpenBirdMaps segítségével.

„A fehér gólya összeírása hozzájárul a faj Romániában fészkelő állományának jobb megismeréséhez, hogy hosszú távon hatékony védelmi intézkedéseket lehessen hozni, mint például fészektámaszok telepítése, ahol szükséges, mind a madarak, mind az elektromos hálózat védelme érdekében, de a mezőgazdasági gyakorlatok javítása (vagy a hagyományosak megőrzése) is, hogy megállítsák a faj által használt élőhelyek romlását, vagy helyreállítási munkálatokat végezzenek ezeken az élőhelyeken” – mondta Cristian Domșa, az összeírás koordinátora, a SOR nevében.

„A megfigyelési program során gyűjtött adatok alapján számos alföldi területen, például a Nyugati-síkságon megfigyelhettük a populáció csökkenését, ezzel párhuzamosan pedig a Kárpátok lábánál fekvő egyes dombvidéki területeken a populáció növekedését. Ezek a változások valószínűleg az alföldi területeken egyre intenzívebbé és természetellenesebbé váló mezőgazdasági gyakorlatnak, illetve az éghajlatváltozásnak tudhatók be. A gólyaállományt fenyegető veszélyek megértéséhez nagyon fontos a populáció megfigyelése” – zárta mondandóját Papp Tamás, a Milvus Csoport Egyesület ügyvezető igazgatója.

2014-ben Európa, Észak-Afrika és Ázsia 48 országában írták össze a fehér gólyákat. Az előző nemzetközi összeírás adatait a BirdLife International partnerei, civil szervezetek, tudományos intézetek és önkéntesek gyűjtötték össze.

A fehér gólyák az egész országban fészkelnek, a tengerszint felettitől egészen 1100 méteres magasságig. Az országos összeírást Románia mind a 3186 közigazgatási egységében (községek vagy városok) elvégzik. A korábbi évekkel ellentétben, amikor a gólyafészkek regisztrálását önkénteseink végezték az országot érintő alkalmi útjaik során, idén szisztematikusan fel kell keresni minden települést, hogy teljes körű adatokat gyűjthessünk minden egyes elfoglalt fészekről és fiókák számáról.

Felhívjuk e csodálatos madarak minden kedvelőjét, hogy vegyen részt ebben az összeírásban, és ezen az űrlapon történő regisztrációval válassza ki azokat a helységeket, ahol az összeírást végzi. Miután kiválasztottak egy közigazgatási területet (község, város), azt teljes körűen és szisztematikusan le kell fedni (minden települést teljes körűen ellenőrizni kell). A regisztrációt követően az önkéntesekkel a partnerszervezetek egyike felveszi a kapcsolatot (a választott lehetőségtől függően). Minden önkéntes képzést és tanácsadást kap a népszámlálás teljes időtartama alatt, és… a legszorgalmasabbak díjakat kapnak.

Köszönetet mondunk a romániai PPC vállalatoknak, a Distribuție Energie Oltenia S.A.-nak, adományozóinknak és különösen minden önkéntesnek, akiknek a részvétele lehetővé teszi ezt a fehér gólyák európai védelme szempontjából nagyon fontos tevékenységet.

***

A Román Ornitológiai Társaságról

A Román Madártani Egyesület (SOR) az egyik legaktívabb független madárvédelmi szervezet Romániában. A SOR egy kitüntetett civil szervezet, amely több mint 30 éve dolgozik a vadon élő madarak és élőhelyeik védelméért Romániában. Küldetésünk, hogy biztosítsuk egyedülálló madárpopulációink védelmét, és hogy Románia gyönyörű természeti helyeit ne használjuk ki és ne pusztítsuk el káros fejlesztésekkel. Szeretnénk inspirálni az embereket, hogy segítsenek megvédeni Románia madarait és élőhelyeit, és segítségükkel biztosítani, hogy a jövő generációi is élvezhessék ezeket.

A Madár- és Természetvédelmi Egyesületről „Milvus Csoport”

A Madár- és Természetvédelmi Egyesület „Milvus Csoport” a természeti örökség megőrzésével foglalkozik, és a veszélyeztetett fajok védelmét és megfigyelését, alkalmazott kutatásokat, figyelemfelkeltést és oktatást végez. Az 1991-ben néhány lelkes ornitológus által alapított civil szervezetünknek az évek során sikerült olyan jelentős projekteket megvalósítania, amelyek hozzájárultak az állatok és élőhelyek védelméhez hazánkban.  Évek óta a Natura 2000 területek kijelölésére összpontosítottunk, és munkánk hatására a védett területek hálózata ma Romániában 24%-ot tesz ki. Ez az eredmény és sok más siker arra ösztönöz bennünket, hogy folytassuk természetvédelmi munkánkat.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy