A kelet-európai fiatalokat támogató programok és kezdeményezések Brüsszelben

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

A június 18-i brüsszeli konferencián tárgyalt témák közül a Keleti partnerség (EaP) az ifjúsági oktatást, a pályaválasztást, a két időszak közötti átmeneti időszakot és a fiatalok integrációját is magában foglalta. A Régiók Bizottságának tagjaként Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke beszélt az önkormányzatok szerepéről a fiatalok képzése és a karrier kiválasztása terén.

A konferencián megvitatták azokat a stratégiai kérdéseket, amelyek az Európai Unióhoz később csatlakozó keleti országokból érkező fiatalok integrációjához szükségesek. Megvitatták a fiatalokat támogató programokat és kezdeményezéseket, valamint az önkormányzatok e tekintetben tett lépéseit.

Borboly Csaba beszédében azt mondta, hogy biztosítani kell a fiatalok esélyegyenlőségét a munkaerőpiacra való belépéshez és a társadalomba való beilleszkedésükhöz. Az ifjúsági stratégiáknak és politikáknak a vallási, társadalmi, származási, stb. hátrányos megkülönböztetés megszüntetésére kell irányulnia. A megyei tanács elnöke hozzátette, hogy az esélyegyenlőség biztosítása érdekében minden tagállamnak alapvető lehetőségeket kell biztosítania a fiataloknak, mint például az internetes hálózatokhoz való hozzáférés, az idegennyelv-tanulás, a pályaorientáció és az útmutatás, az önkéntesség és a tanulmányok elmélyítésének lehetőségei.

Biztosítani kell a fiataloknak a jogot arra, hogy hallassák a hangjukat, arra kell irányítani őket, hogy érdeklődjenek a politikai kérdések iránt, ezért be kell őket vonni a véleményformálás folyamatába. Mindezeket a szempontokat be kell vonni a helyi és regionális stratégiába. Borboly Csaba az oktatási rendszert illetően kijelentette, hogy a helyi sajátosságokat nemcsak mint tagállamnak, hanem a régiók sajátosságait is figyelembe kell venni.

A megyei tanács elnöke arról beszélt, hogy több támogatást kell biztosítani a felsőoktatás számára a régiók szintjén, ebben a helyi és regionális közigazgatási szervek fontos szerepet játszanak, valamint a velük folytatott állandó együttműködés a felsőoktatásra vonatkozó politikák kidolgozásában. Törekedni kell az akadályok megszüntetésére, a vidéki és elszigetelt településeket nem szabad kizárni az esélyegyenlőségből. Borboly Csaba arra a következtetésre jutott, hogy a stratégiáknak és cselekvési terveknek a kínálatra és a keresletre, a termelésre, a helyi sajátosságokra és igényekre kell összpontosítaniuk A helyi önkormányzatok szerepét az is meghatározta, hogy ezek a szervezetek folyamatosan részt vesznek a fiatalok munkanélküliségének csökkentésében, az érdekelt felekkel való kapcsolattartásban helyi megoldások megtalálásában és a helyi kérdések jobb megértésében. Ugyanakkor a Hargita Megyei Tanács kiemelt figyelmet fordít a fiatalokra, a képzésükre, a munkaerőpiachoz való hozzáférésre és a megfelelő oktatás biztosítására a szülőföldjükön. Ezek az elvek szerepelnek a Hargita Megyei Tanács ifjúsági stratégiájában is. A 2018-as év Hargita megyében a fiatalok, amelynek keretében pályaorientációs, képzési, kulturális és szórakoztató programokat szerveznek.

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy