A természet laboratóriumában Mădălina Borcăval

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Mădălina Borcă maroshévízi származású, Kolozsváron és Iași-ban végzett biológus és független kutató. Beszélgetésünk a gyógynövények tanulmányozásával kezdődött, de áttértünk a megkövesedett növényekre és a nappali lepkefajok tanulmányozására.

A fiatal tudománykedvelő „a környező természet szolgájaként jellemzi magát, annak minden életformájában”, mert „egész életem során a természet új rejtélyei gyermekként örvendeztettek meg”, Marie Curie tudós szavait idézve. A természet és minden élőlény iránti szenvedélyéről így nyilatkozik: „Ezért neki szenteltem minden apró tudományos sikeremet, a publikációktól kezdve a konferenciákon és az egyetemi kis projekteken át a publikációkig és a kisebb projektekig”.

Egyrészt a családi nevelés, másrészt a természettudományos tanulmányok, amikor a maroshévízi „O.C.Tăslăuanu” Elméleti Líceum tanulója volt, megalapozták a képzését, majd a tudományos elmélyülés természetes útját követte. Ma a kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem Mezőgazdasági Karának biológia szakán végzett. Mădălina a botanika iránti szenvedélyét is ápolta. Így három évig önkéntesként dolgozott az egyetem Agro-Botanikus Kertjében, amelyet a mennyország egyik szegleteként és a növények tudományos tanulmányozásának inspirálójaként jellemez. Ezt követően a Iași Alexandru Ioan Cuza Egyetem Biológiai Karán szerzett mesterdiplomát, a biológiai sokféleség megőrzése szakirányon.

„Itt két éven keresztül önkéntes tevékenységet végeztem a iași-i ‘Anastasie Fătu’ Botanikus Kertben, az Alexandru Ioan Cuza Egyetem Biológiai Karának Herbáriumában és a iași-i ‘Apollonia’ Egyetemen. A gyógynövények ismerete és fenntartható használata iránti szenvedélyemet – szintén öröklött módon – édesanyámtól örököltem, akivel gyermekkorom óta együtt szedtük a Hypericum perforatum L. gyógynövényeit.” A gyógynövények ismerete és fenntartható használata iránti szenvedélyemet édesanyámtól örököltem. [a szerkesztő megjegyzése: herba – a növény légi része (szár, levelek, virágok)].

Tanulmányai során Mădălina más kutatókkal együtt számos tudományos cikket publikált, amelyek a gyógynövényekkel, valamint a botanikához kapcsolódó területekkel foglalkoztak. A kutatott témák között szerepel többek között a „Therapeutic Effects Of Hypericum perforatum L.” (szerzők: Mădălina Borcă, Leon Muntean, Andreea Daniela Ona), „A Romániában gyakori Crassulaceae fajok egészségügyi előnyei” (ugyanezen szerzők), „A biodiverzitás és a főbb neuropszichiátriai betegségek közötti komplex kölcsönhatások modern aspektusai” (Mădălina Borcă, Alin Ciobica, Alin Iordache). Más tanulmányok célja a fogorvoslásban alkalmazható gyógynövények és a növények antioxidáns tulajdonságainak vizsgálata.

A növények és a természettudományok világában különleges fejezetet jelentenek a Maroshévízen felfedezett növényi fosszíliák, amelyeket gyermekkora óta keresett. Jelenleg tanulmányozzák őket, és egy jövőbeli tudományos tanulmányban fogják bemutatni.

„A növényi fosszíliák felfedezése rendszeres gyermekkori tevékenység volt, amikor a családommal „fosszíliázni” jártunk. Édesapám elvesztésével egy időre abbahagytam a házunkhoz közeli domb meglátogatását, ahol ezek a kövületek találhatók. Amikor azonban egyetemre mentem, a paleobiológia tantárgy új perspektívát nyitott számomra, így a bátyámmal visszamentünk, hogy megkeressük őket, és egy projektet, majd egy előadást készítettünk egy tudományos diákszimpóziumon a témában.

Jelenleg ezekből a mintákból néhány a kolozsvári USAMV-n van, ahol egy előadó hölgy dedikálva, filozófiai jegyzetekkel ellátva mutatja be őket a paleobiológia szakot látogató hallgatóknak. Jelenleg a fosszilis fajok korának és rendszertanának meghatározásával próbálkozunk, ezért ez a téma a jövőben tovább fog fejlődni. Másrészt a megkövesedett levelek története is tartalmazza azokat a mély filozófiai és személyes jegyzeteket”.

Mădălinától azt is megtudom, hogy ő is hat éve figyeli a Maroshévíz környékén élő lepkefajokat, „hogy megfigyeljük a populációk időbeli dinamikáját” – mondja. „A megfigyelt lepkék között vannak a Lycaenidae, Papilionidae, Pieridae és Nymphalidae családok fajai. Néhányuk nemzeti vagy nemzetközi természetvédelmi státusszal rendelkezik”.

Az írott tanulmányokban és a terepen készült fotókban tehát egy szenvedélyes biológus munkáját láthatjuk, aki figyelmesen és tapintatosan foglalkozik az élet minden olyan formájával, amely a mi létezésünkkel párhuzamosan fejlődik, és amely egyeseket jobban lenyűgöz, mint másokat. És ez a rajongás szenvedéllyé, majd hivatássá válik.

Cosmina Marcela OLTEAN

Fotók: Mădălina Borcă

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy