Borboly Csaba: Még a jó tanulókat is hátrányos helyzetbe hozta a román vizsga

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Hargita megyében 2632 tanuló vett részt az országos értékelési vizsgán, ebből 404 román és 2228 magyar. A román tanulók 2,2% -a, a magyarok 3% -a nem vett részt a vizsgán.

A magyar anyanyelvű diákok eredményének átlaga 5,83 a román nyelv és irodalom jegyekkel együtt, 6,52 a román jegyek nélkül. A román nyelv és irodalom jegyekkel együtt a magyar anyanyelvű diákok 68,8%-a ment át a vizsgán, ezek a román vizsga nélkül az átmenési arány 84 százalék lenne.

A magyar anyanyelvű vizsgázók közül 89 diák 9-nél nagyobb jegyet kapott magyar nyelv és irodalomból, és 5-nél kisebb jegyet román nyelv és irodalomból. A magyar nyelv és irodalomból, matematikából, illetve román nyelv és irodalomból vizsgázó magyar anyanyelvű diákoknak csupán 0,90%-a érte el a 9-es osztályzat fölötti összeredményt. Az országos felmérő Hargita megyei eredményeinek összesítését Hargita Megye Tanácsának elemzőcsoportja készítette.

„A magyar diákok számára nagy hátrány, hogy román nyelv és irodalomból ugyanaz a vizsga, mint a román anyanyelvű tanulóknak. Mindenki a legjobban anyanyelvén fejezi ki magát, és azok, akik anyanyelvüket használhatják, mindig előnyben lesznek, és nem kell idegen nyelven kifejezni magukat. Évek óta felhívtuk a figyelmet arra, hogy szükség van  differenciált vizsgára a román anyanyelvű és a magyar anyanyelvű tanulók számára, és szükség van a román nyelvoktatás reformjára. Az eredmények azt mutatják, hogy vannak olyan jó tanulók, akik sajnos nem tudnak románból jó eredményeket elérni. A román nyelvet idegen nyelvként kell tanítani a magyar anyanyelvű diákoknak, és vizsgáztatni nem lehet őket ugyanazon a szinten a nyelvismeretből, mint anyanyelvű társaikat. A magyar anyanyelvű diákok ebből származó hátránya évről évre bebizonyosodik a képességvizsgán és az érettségin”- mondta Borboly Csaba.

Az eddigi oktatáspolitika nem vette figyelembe a törvény adta lehetőségeket és a kisebbség speciális nyelvi igényeit, és nem biztosította, hogy a magyar ajkú diákok a többségi nyelvet második nyelvként (nem anyanyelvként) tanulhassák minden szinten.

Az oktatási minisztérium levelei és végrehajtási diagramja szerint 2021-ig dolgozzák ki az új oktatási tervet a nyolcadikosok számára és csak azután a líceumi oktatásban résztvevők számára.

„A szaktárcához intézett leveleinkben kértük, hogy törvény adta jogaink figyelembe vételével történjen a román nyelv oktatása, és számonkérése, új programok/tantervek/tankönyvek alapján, az előkészítő osztályoktól a XII. osztályig. Figyelembe véve, hogy a szaktárca ütemterve szerint csak 2021 után lesz biztosítva minden szinten a román nyelv sajátos, specifikus tanterv szerinti oktatása a magyar tannyelvű iskolákban tanuló diákok számára, fontosnak tartjuk, hogy helyi szinten, ezen iskolákban olyan intézkedéseket, tevékenységeket bevezetni, amelyek segítik a román nyelv oktatásának az erősítését. Úgy gondoljuk, hogy a szaktárca mellett, indokolt megyei és helyi szinten is intézkedéseket hozni a helyzet javítása érdekében, ehhez pedig szükséges az érintettek, a helyi és a megyei hatóságok, a tanfelügyelőség, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a román tanárok, a szülők és nem utolsó sorban a diákok közötti hatékony együttműködés”- mondta a megyei tanács elnöke.

Bár ez a kérdés nem tartozik a megyei tanács hatáskörébe, évek óta különös figyelmet fordítanak arra, hogy a magyar diákok hogyan tudják megfelelően elsajátítani az állam nyelvét, hogy hasznos ismereteket szerezzenek és jó eredményeket érjenek el az országos képességvizsgákon és érettségin. Ezért a megyei tanács ifjúsági tevékenységeket támogató programjának keretében román nyelvoktatást elősegítő tevékenységeket is támogat, mint például: kommunikációs táborok, román nyelvtáborok, cseretáborok szervezését, az országos felmérőkre és érettségi vizsgákra való felkészítők szervezését. A cél, hogy a Hargita megyében működő ifjúsági szervezetek éljenek ezekkel a lehetőségekkel, tekintettel arra, hogy az ezen a területen szervezett pályázatokra még mindig kevés pályázat érkezik.

 

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy