Csíkszereda költségvetésének mintegy 60%-a beruházásra irányul

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Csütörtökön dönt a csíkszeredai önkormányzat a 2022-es költségvetésről. A költségvetéstervezet szerint a tavalyi arányok változatlanok maradnak: a 276,20 millió lejes keret 58 százalékát fejlesztésre fordítják. A költségvetés tervezetét sajtótájékoztatón ismertette Korodi Attila polgármester.

Ha csütörtökön elfogadják a költségvetési tervezetet, akkor Csíkszereda beruházás-orientált költségvetéssel rendelkezik majd. A 276,20 millió lejes végleges költségvetés az idei év többletét (75 millió lej) és saját bevételeit (201,20 millió lej) jelenti. A tavalyi évhez képest a személyi jövedelemadóból származó összegek 15,5%-kal (73,12 millió lej), míg az áfából befolyó összegek 26%-kal (kb. 15,70 millió lej) emelkednének. Az iskolai ösztöndíjjal kapcsolatban továbbra is sok a kérdés minisztériumi szinten, de a költségvetés tervezete idén 1,875 millió lejt biztosít a tavalyi 494 ezer lejhez képest.

A fejlesztések fejezete a végösszeg 58 százalékát teszi ki: 160,11 millió lejt. A 116 millió lejes különbség a fenntartási kiadásokat szolgálja. A jelentősen megnövekedett működési költségek ellenére is sikerül tartani a tavalyi arányt: az önkormányzat egy évvel ezelőtt is a büdzsé 42 százalékát különítette el működésre.

A saját bevételek képezik a fő forrást: a város bevételei 75 millió lejre rúgnak, az uniós források 57,5 millió lejre, az állami támogatások összege 17,20 millió lejre, míg a tömbház-hőszigetelésekhez a lakók általi hozzájárulása 10,37 millió lej.

Az oktatási intézményrendszer működtetésére 12,80 millió lejt irányoz elő a tervezet, a kulturális intézményrendszer fenntartására bő 9,6 millió lejt (Csíki Játékszín: 4,02 millió lej; Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes: 3 millió lej; Csíki Székely Múzeum: 2,5 millió lej; Csíkszereda Kiadóhivatal: 150 ezer lej). A VSK fenntartására több mint 5 millió lejt, a sportiskola működtetésére 250 ezer lejt különít el a tervezet.

Az előkészített dokumentum elfogadása esetén az önkormányzat a vissza nem térítendő pályázatok közül 1,1 millió lejt fordít kultúrára és ifjúságra, 1,8 millió lejt sportklubokra, 1,74 millió lejt sportpályázatokra, 750 ezer lejt pedig egyházi pályázatokra.

A saját és társszervezésben megvalósuló kulturális programokra előirányzott összeg közel 2,8 millió lej.

Szociális téren a gyermekek, idősek és fogyatékkal élők foglalkoztató központjaira, továbbá a házi beteggondozásra, közösségi támogató szolgáltatásokra és egyéb szociális szolgáltatásokra 1,3 millió lejt irányoz elő a tervezet.

Útkarbantartásra 6,8 millió lejt, a közvilágítás működtetésére és fejlesztésére pedig 2,3 millió lejt szán a tervezet.

Újdonságnak számít a részvételi költségvetés (500 ezer lej), valamint a hegyimentők támogatására szánt 240 ezer lej.

A főbb beruházásokat illetően idén elsősorban a mobilitási terv pályázatainak megvalósítására összpontosítanak (vasúti felüljáró újjáépítése, buszpályaudvar és -telephely létesítése, autóbuszvásárlás, a Hargita utca felújítása), de ugyancsak kiemelten fontos a két épülő iskolai sportcsarnok befejezése, a Gál Sándor téri parkoló felújítása, a tömbház-hőszigetelések folytatása, a csibai és a szécsenyi vizes közműrendszerek építése, a krízisközpont kialakítása, a különféle területvásárlások, valamint a rákészülés az Anghel Saligny-programra.

  • Csíkszereda Polgármesteri Hivatala sajtóirodájának tájékoztatója

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy