Február 21. – az anyanyelv nemzetközi napja

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Az anyanyelv nemzetközi napját minden évben február 21.-én tartják a kulturális és nyelvi sokszínűség előmozdítása érdekében világszerte.

Az UNESCO 1999. november 17-i közgyűlése február 21-ét az anyanyelv nemzetközi napjává nyilvánította. Ebből az alkalomból az UNESCO tagállamai elkötelezték magukat amellett, hogy hozzájáruljanak a gazdag kulturális sokszínűség védelméhez és újjáélesztéséhez azáltal, hogy népszerűsítik a nyelveket, mint a különböző népek közötti kommunikáció, interakció és megértés egyik formáját.

Az anyanyelv nemzetközi napján a dakkai egyetem hallgatóinak egy csoportja kampányolt a bengáli nyelv, mint Pakisztánban beszélt nyelv elismeréséért. 1948-ban az urdut nyilvánították az egyetlen hivatalos nyelvnek Kelet- és Nyugat-Pakisztánban. De a keleti régió (később Banglades állam) lakossága, akik többnyire bengáliul beszéltek, tiltakozó mozgalmat indítottak, amely 1952. február 21-én a Dakkai Egyetem hallgatóinak demonstrációjával tetőzött.

Az anyanyelv nemzetközi napját 2000-ben ünnepelte először az ENSZ. 2007. május 16-án az Egyesült Nemzetek Közgyűlése felszólította a tagállamokat, hogy „támogassák a világ népei által használt összes nyelv megőrzését és védelmét”.

Az anyanyelv és a kultúra kulcsfontosságú elemei a nemzeti kisebbség meghatározási folyamatának. Az anyanyelv elsajátítása, illetve kommunikációs eszközként való használata hozzájárul az egyes kisebbségek identitásának megőrzéséhez, megörökítéséhez. Vannak szokások, vannak hagyományok, amelyeket őrzünk és továbbadunk, de az anyanyelv könnyen elveszhet, ha nem tanulják és beszélik a családban, vagy ha nem tanulják és gyakorolják az iskolában.

A nyelv a kultúra térképe. Megtanítja nekünk, honnan jönnek az emberek, és hová tartanak.

A tárgyi és szellemi örökség megőrzésének, fejlesztésének legerősebb eszköze az anyanyelv. Az ENSZ úgy véli, hogy minden, az anyanyelvek terjesztését elősegítő intézkedés nemcsak a nyelvi sokszínűség és a többnyelvű oktatás ösztönzését szolgálja, hanem elősegíti a nyelvi és kulturális hagyományok tudatosítását szerte a világon, valamint a megértésen, tolerancián és párbeszéden alapuló szolidaritást.

A www.un.org szerint a 2022-es nemzetközi anyanyelvi nap témája a „Technológia használata a többnyelvű tanuláshoz: kihívások és lehetőségek”, amelynek célja, hogy rávilágítson a technológia potenciális szerepére a többnyelvű oktatás előmozdításában, valamint a minőségi tanítás és tanulás támogatásában. A technológia képes megbirkózni a jelenleg az oktatás előtt álló legnagyobb kihívások némelyikével. Felgyorsíthatja az arra irányuló erőfeszítéseket, hogy mindenki számára igazságos és befogadó élethosszig tartó tanulási lehetőségeket biztosítsanak. Az anyanyelven alapuló többnyelvű oktatás is az oktatásba való befogadás kulcsfontosságú eleme.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy