Hargita Megye Tanácsa a digitális kompetenciákat fejlesztő képzésekre helyezi a hangsúlyt

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Borboly Csaba: A digitalizáció egyenlő oktatási lehetőségekhez való hozzáférést jelent a kevésbé fejlett területek gyermekei számára

Hargita Megye Tanácsának állandó törekvése, hogy hozzájáruljon a digitális kompetenciák fejlesztéséhez mind a diákok, mind a pedagógusok számára. Különösen a járvány időszakában vált nyilvánvalóvá, hogy lépéseket kell tenni ebbe az irányba, ezért július 22-én, hétfőn sajtótájékoztatót tartottak, amelyen bemutatták az intézmény által az elmúlt négy évben tett intézkedéseket és azok eredményeit.

„Célunk, hogy növeljük a gyermekek rugalmas ellenálló képességét, hogy egyenlő esélyeket biztosítsunk számukra az oktatásban és a képzésben. Szerencsések voltunk, hogy a világjárvány előtt rendelkeztünk a Finnországgal és Észtországgal folytatott jó gyakorlatok cseréje révén szerzett tudással és tapasztalatokkal. Hasznot húztunk az EU által finanszírozott kisebb projektekből, amelyek révén ismereteket szereztünk a digitalizáció és az összekapcsolhatóság terén. Az évek során számos megbeszélést folytattunk és képzést szerveztünk a tanárok számára, együttműködve a Hargita Megyei Tanfelügyelőséggel és az Apáczai Csere János Pedagógusok Házával, hogy feltárjuk a valós igényeket.  A digitális eszközök mellett szükségünk van emberekre is, akik használni tudják azokat, tehát az emberekre támaszkodunk, akik segítenek a gyerekeknek” – mondta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.

Idővel számos javaslatot küldtek az Európai Alapok Minisztériuma számára az Oktatási és Foglalkoztatási Operatív Program (POEO) és a Központi Fejlesztési Régió (RDA Centru) számára a jövőbeli programok struktúrájára vonatkozóan, beleértve a digitális oktatás és a digitális kompetenciák fejlesztését célzó tevékenységek támogatásának beillesztését a fent említett programok pályázati felhívásaiba (digitális eszköztár, digitális kompetenciák, digitális programok, szélessávú internet, digitális platformok stb.).

Ugyanakkor a Hargita megyei digitális oktatás fejlesztésével foglalkozó munkacsoport kezdeményezésére kidolgozták és 2021 márciusában elfogadták a Digitális oktatás Hargita megyében – 2030 cselekvési tervet.

A cselekvési terv általános célkitűzései a következők: az oktatás hatékonyságának növelése a digitális oktatási komponenssel való integráció biztosításával, a tanárok magas színvonalú képzése a digitális kompetenciák és az új technológiák digitális oktatásban való alkalmazásának módszerei és módjai terén, a digitális kompetenciák fejlesztése valamennyi tanuló számára, az esélyegyenlőség és a társadalmi befogadás biztosítása mellett, a kulcskompetenciák megfelelő tartalmak révén történő fejlesztésére épülő, korszerű, tanulóközpontú oktatási rendszer biztosítása, szorosan kapcsolódva a nemzeti tantervhez, a helyi igényekhez és sajátosságokhoz igazodva.

Péli Levente, Hargita Megye Tanácsa Programok és projektek osztályának ügyvezető igazgatóhelyettese a konferencián az intézmény pályázati felhívásairól beszélt, rámutatva, hogy a cél az, hogy ne csak az eszközök, hanem a taneszközök és tananyagok tekintetében is jó irányba haladjanak a dolgok, amelyek interaktívvá teszik az oktatási folyamatot a diákok javára.

Így az Országos Helyreállítási Terv keretében a Hargita Megye Tanácsa által meghirdetett pályázatra 52 település jelentkezett, amely 82 oktatási intézmény (ebből 26 hátrányos helyzetű) 1394 tanterem digitális felszerelésére irányul. A pályázatból logopédiai és pszichológiai laboratóriumok, informatikai laboratóriumok és tantermi bútorok felszerelését is finanszírozzák, a projekt becsült értéke 85.197.522,87 lej.

A Versenyképességi Operatív Program 87 sajátos nevelési igényű (SNI) tanuló tanulási folyamatát támogatta online környezetben, és a megye speciális iskoláiban 42 pedagógusnak biztosított laptopot.

Ami a speciális iskolákat, Bélbort, Oklándot és Szent Annát illeti, az ügyvezető igazgatóhelyettes nagyra értékelte, hogy ezen iskolák digitális eszközökkel való felszerelését mind a gyerekek, mind a tanárok nagyon jól fogadták.

A Harghita Biblio Digital Hub projekt célja öt könyvtár számítógépekkel és technikai eszközökkel való felszerelése, digitális kompetenciaközponttá alakítása, az informatikai berendezések korszerűsítése és 38 könyvtár 50 munkatársának képzése.

„Az oktatás digitalizálása a hátrányos helyzetű térségek számára jelent lehetőséget, ez jelenti az esélyegyenlőséghez való hozzáférést az ezeken a területeken élő gyermekek számára, így Hargita megyében is. Köszönöm kollégáimnak, hogy kitartóan dolgoznak azon ötletek megfogalmazásán és megvalósításán, amelyek hozzájárulnak ahhoz a célhoz, hogy a gyerekeket felkészítsük a reziliens életre” – hangsúlyozta Borboly Csaba.

A digitális oktatásról szóló jelentés ITT tekinthető meg.

  • fotó és információ: Hargita Megye Tanácsának sajtóirodája

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy