Hargita megyei prefektus: Idén május 9-én- Európa Napján- a Schuman nyilatkozat 70. évfordulóját ünnepeljük

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Ebben az évben, május 9-én – Európa Napján- a Schuman- nyilatkozat 70. évfordulóját ünnepeljük. Ez a nyilatkozat tette le az Európai Unió alapját és megteremtette a tartós béke előfeltételeit a kontinensen, és hozzájárult az összes EU-tagállam közötti együttműködés fejlesztéséhez, hogy létrehozzon egy olyan helyet, ahol az európai polgárok otthon érezhetik magukat, és biztosak lehetnek abban, hogy az élet, a jogok, az értékek és a demokratikus alapelvek garantálva vannak és tiszteletben tartják őket, mind béke, mind válság idején.

Az Egészségügyi Világszervezet által kihirdetett COVID- 19 világjárvány soha nem látott válságába helyezte az Európai Uniót és annak tagállamait, amely merész intézkedéseket és cselekedeteket igényelt, amelyek arányosak a veszély gyors terjedésével a lakosság körében, de az életre, és a társadalom egészének gazdasági fejlődésére gyakorolt hatásával is. Így 2019 decemberétől és a következő hónapokon át mostanáig az Európai Unió e dinamikus helyzetre adott sürgősségi reagálása négy prioritásra összpontosított: a vírus terjedésének korlátozása; orvosi felszerelés biztosítása; a kezelésekkel és oltásokkal kapcsolatos kutatás támogatása; a munkahelyek, a vállalkozások és a gazdaság támogatása.

Az EU vezetői a négy prioritással kapcsolatos fellépés és intézkedés végrehajtásának támogatása mellett a COVID-19 világjárványnak az Unió és a tagállamok gazdaságaira gyakorolt negatív hatásainak minimalizálása érdekében jóváhagytak egy pénzügyi csomagot 540 milliárd euró értékben, amely három biztonsági hálóból áll a munkavállalók, a vállalatok és a tagállamok számára, miközben beleegyezik abba, hogy fellép egy helyreállítási alap létrehozása érdekében. Ugyanakkor több mint 380 millió eurót mozgósítottak a kezelések, oltások és innovatív megoldások fejlesztésének kutatására a COVID-19 világjárvány leküzdésére.

Annak érdekében, hogy segítse a tagállamokat a COVID-19 okozta válság kezelésében, az Európai Unió intézkedéseket hozott a strukturális alapok felhasználásának további rugalmassága érdekében, és 37 milliárd eurót gyorsan átirányított az EU költségvetéséből a tagállamok egészségügyi rendszereinek, kis- és középvállalkozásaik (kkv-k) és munkaerőpiacaik támogatására a Coronavirus Response Investment Initiative kezdeményezésen keresztül egy legfeljebb 28 milliárd eurós strukturális alap formájában a 2014- 2020-as országos, még oda nem ítélt pénzügyi keretből, illetve 800 millió euróig az EU Szolidaritási Alapjából a leginkább sújtott országok számára.

Országos szinten ezek az intézkedések a kormány rendeleteiben, határozataiban és tetteiben tükröződnek, amelyek finanszírozásához az EB- al folytatott tárgyalások után 1,5 milliárd eurót utaltak ki az uniós alapokból.

Kétségkívül ez a világjárvány megmutatta, hogy az Európai Unió intézményei a tagállamokkal és képviselőikkel szolidarizálva képesek kezelni és életképes megoldásokat találni egy példátlan válságra, amely a gazdasági és társadalmi élet minden szintjét érinti, és negatív hatással van a polgárok jólétére és életére. Ugyanakkor ez a helyzet rávilágított arra, hogy ahhoz, hogy az elfogadott intézkedések várt eredményeket érjenek el, a cselekvés egységére, együttműködésre és szolidaritásra van szükség.

A tagállamok és polgáraik jóléte, gazdasági és társadalmi békéje az Európai Unió fellépéseinek és intézkedéseinek egységétől, szolidaritásától és felelősségétől függ a következő időszakban.

Hargita Megye Prefektusi Hivatala

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy