Balogh Éva történész: „Magyarország többé nem demokrácia. Orbán Viktor autokráciát épített néhány év alatt”

0

Articol disponibil în: Magyar Română

Foto: Eva S. Balogh, autoarea blogului Hungarian Spectrum / Arhiva personală

A Hungarian Spectrum egy befolyásos magyar blog, amelyet angolul ír az Egyesült Államokban élő Balogh S. Eva történész és napi több ezer ember olvassa, köztük politikusok, külföldi diplomaták és újságírók, akik forrásként használják olyan kiadványokban, mint a The New York Times, a The Economist vagy a The Guardian. A Libertatea szerzőjével készített interjúban a blog szerzője az Orbán Viktor által Magyarországon épített autokráciáról, a magyar sajtó súlyos helyzetéről és a budapesti kormány számára fontos, az erdélyi magyaroknak nyújtott választási támogatásról szól.

 

Hogy sikerül Orbánnak az egész magyar sajtót ellenőriznie

Míg a Hungarian Spectrum az Orbán kormányt kritizáló bejegyzései újabb olvasókat szereztek, Magyarországon a sajtó a kormány álláspontjának népszerűsítésére tömörült össze. A témában megkérdezett Balogh azt mondja, hogy a sajtó helyzete nagyon rossz volt az Orbán Viktor és pártja által megnyert választások első napok óta. Orbán rájött, hogy a média és a kommunikáció kulcsszerepet fog játszani sikerében, és emberei készek voltak átvenni a legfontosabb propagandaeszközöket, a televíziót és a rádiót.

Ha valaki csak a Magyar Televízió- tól vagy a Magyar Rádiótól szerez információt, akkor még azt sem tudná, hogy van ellenzék. Például Budapest „elesett” októberben, de a város új polgármesterét nem hívták meg az állami televízióba. Azok az emberek, akik még emlékeznek, azt mondják, hogy az állami párt-televíziójában és rádiójában dolgozó újságíróknak (1989 előtt n.r.) nagyobb szabadságuk volt a munkájuk elvégzésére, mint most ”- mondja Balogh. A nyilvános sajtó azonban nem volt elegendő a kormány azon szándékához, hogy ellenőrizze az információkat.

A séma meglehetősen egyszerű. A médiaintézmények, amelyek a kormány üzenetét továbbítják, állami tulajdonban lévő társaságoktól kapnak reklámmegbizatást és működhetnek.

A kormányt támogató kiadványok hihetetlen összegeket kapnak az állami tulajdonú társaságoktól a reklámozásért, míg a független újságok semmit sem kapnak. Az újságok megjelenésének megakadályozása érdekében az Orbán kormánynak csak lehetetlenné kell tennie finanszírozásukat. Most csak néhány olyan oldal van, amit érdemes olvasni: Index, 444, HVG, Hírklikk, Átlátszó. Nyomtatott verzióban csak egyetlen független kiadványunk van: a Népszava.

 

Soros-téma: Orbán és a Dragnea közötti különbség

Az Orbán kormány propagandája kapcsán egy téma gyakran szerepelt a magyar miniszterelnök beszédében: Soros György.

Egyes kommentátorok ezt összehasonlították a PSD volt vezetője, Liviu Dragnea beszédével, aki szintén megemlítette az üzletembert.

Miért volt ilyen sikeres Orbán Viktor Dragnea-hoz képest?

„Orbán sikerességének egyik oka az, hogy sikerült összekapcsolnia a bevándorlóktól való félelmet Soros George tevékenységeivel. És ez a félelem valódi. Gondolom, hogy a magyarok mindig is hajlamosak voltak az idegengyűlöletre, és az a tévhit, hogy Orbán Viktor kivételével, mindenki rosszat akar nekik, annyira sikeres volt, hogy egyesek azt gondolják, hogy valamilyen okból, valamilyen megmagyarázhatatlan okból, Soros el akarja pusztítani az európai civilizációt ”- mondja Balogh.

Nem tudom biztosan, de nem hiszem, hogy Dragnea behálózta volna az országot Soros plakátokkal, amelyeken azzal fenyegeti a magyarokat (ti. Soros, ford. megj.), hogy ő fog nevetni a végén.

Egyetlen ember hoz minden döntést: Orbán Viktor

Néhány héttel ezelőtt a Libertatea-nak adott interjúban Donáth Anna, magyarországi europarlamenti képviselő, a Momentum ellenzéki párt tagja azt mondta, hogy Magyarország már csak papíron demokrácia. Balogh egyetért.

„Magyarország már nem demokrácia. Orbán Viktornak néhány év alatt sikerült felépítenie az autokráciát. Az összes döntést ő hozza meg, és semmi sem történik a tudta nélkül. Egyes politológusok ezt a rendszert különféle módon nevezik: hibrid rendszer, maffia állam, ellenőrzött demokrácia vagy akár fasisztoid rezsim ”- mondja.

A történész azonban úgy gondolja, hogy a párt támogatottság nem olyan erős, mint amilyennek látszik, és hogy a választási sikerhez még a szavazatok vásárlása is hozzájárult.

„Meg vagyok győződve arról, hogy bár a Fidesznek nagy választási bázisa van, a párt támogatottsága nem olyan erős, mint amilyennek látszik. Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a Fideszt a szavazóképes népességnek csak 35%- a támogatja.

A Fidesznek a szegény régiókban elért túlnyomó támogatottsága (néha akár 90%-ig) az ügyfélkör, a szavazatvásárlás, a nyomásgyakorlás és a megfélemlítés eredménye. A Fidesz polgármesterei elmondják, hogyan kell szavazni, és ők úgy szavaznak, ahogy mondják nekik, mert félnek, hogy netán kitudódik egy Fidesz-ellenes szavazat”, mondja Balogh.

 

Miért támogatják az erdélyi magyarok Orbán Viktort?

A statisztika azt mutatja, hogy a legutóbbi magyarországi választások alkalmával az erdélyi magyarok szavazatainak többsége a Fideszhez, Orbán Viktor pártjához ment.

A témában megkérdezett Balogh néhány lehetséges tényezőre mutat rá, de felhívja a figyelmet a csalás gyanújára is.

 

„Szerintem az erdélyi magyar közösség konzervatívabb, jobboldalra hajlóbb, mint a magyarok. A Fidesz Erdélyben mindig is népszerűbb volt, mint a liberálisok vagy a szocialisták. Ezt a természetes hajlamot megerősítette a kettős állampolgárság kérdéséről szóló 2005-ös népszavazás, amely ellen a Gyurcsány kormány kampányt folytatott ”- mondja Balogh.

De a legfontosabb tényező az a pénz, amelyet az Orbán kormány küld a magyarok által lakott romániai területekre.

„Ami a külföldi szavazást illeti, senki sem tudja pontosan, hány szavazat érkezett a Fideszre, mivel nincs független testület, amely ellenőrizné az eredményeket. Gyanúsnak tűnik, hogy a legutóbbi két választáson a híres kétharmados többség az országon kívüli végső szavazatok számától függött ”- mondja a történész.

A Budapest és Bukarest közötti feszültségeket illetően Balogh nem hiszi, hogy a magyar kormány aktívan táplálná azokat, mivel ez az év a Trianoni Szerződés 100 éves évfordulója.

„Néhány hónappal ezelőtt azt gondoltam, hogy a kormány nyíltan támogatja egy igazi Trianon-show-t, minden érzelmi hatásával. Ezután a PestiSracok, a kormány által támogatott szélsőjobboldali weboldal egy lázító cikket tett közzé, amelyben egy újságíró Romániát fenyegette a magyarok nevében Erdély elfoglalásával.

A történészek körében a reakciók általában negatívak voltak, és sajnálták, hogy a legtöbb ember nem ismeri a területek elvesztését megelőző eseményeket, és úgy vélik, hogy az erdélyi városokban magyar többség él. Úgy gondolom, hogy Orbán megértette, hogy az ilyen típusú propaganda veszélyes lehet, és temperálta az önsajnálatot és a körvonalazódó konfliktushelyzetet ”- mondja Balogh.

 

 

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy