„Képzett Románia”- Johannis elnök projektje a kolozsvári román oktatás 100. évfordulója alkalmából

0

Articol disponibil în: Magyar Română

 

Klaus Johannis elnök ma, szeptember 30-án, részt vesz a Babes Bolyai Tudományegyetem 2019-2020-as tanévnyitóján, Kolozsváron. Az Aula Magnában zajló rendezvény az egyetem alapítása óta eltelt évszázadot jelzi, és megerősíti a kolozsvári felsőoktatási intézmény tudományos és kutatási kiválóságát. Ugyanakkor kitünteti mind a hat kolozsvári egyetemet a kolozsvári román oktatás 100. évfordulója alkalmából.

A „Képzett Románia” Klaus Johannis elnök olyan projektje, amelynek célja a romániai oktatás átalakítása az eredményesség, a munka, a tehetség, az őszinteség és az integritáson alapuló sikerek kultúrájának fejlesztése.

A „Képzett Románia” nem egy törvénytervezetként bevezetett reform akar lenni, hanem egy elképzelés és stratégia, amelyet a társadalom fontos szereplőivel folytatott konzultáció eredményez. A projekt lehetővé tette a nagyközönség hozzájárulását, és figyelembe vette a nemzeti és a globális társadalmi és gazdasági összefüggéseket.

Ezt a megközelítést konszenzus kialakítására irányuló erőfeszítésekkel kell megerősíteni annak megelőzése érdekében, hogy visszatérjenek a korábbi helyzetekbe, ahol a terület különféle főbb reformjait a Parlament kaotikus jogalkotási változásainak sokasága hígította fel.

Az európai egyetemeket, ideértve a román egyetemeket, egyre inkább befolyásolja a globalizáció és az európaiasság. Ezenkívül Klaus Johannis elnök az Európai Tanácsban támogatta a felsőoktatás integrálására irányuló javaslatokat, például az európai egyetemek létrehozását vagy a hallgatók és tanárok mobilitásai számának növelését.

A „Képzett Románia” projekt egy sor reformjavaslattal érkezik mind a felsőoktatásban, mind az egyetemi előtti oktatásban, amelyben a jövőbeli hallgatók részesülnek. Például külön hozzáférési útvonalakat kíván létrehozni a szakképzésben részt vevő fiatalok számára, akik kiemelkednek. Képeseknek kell lenniük a magas szintű műszaki végzettség elérésére, ami fontos szempont, figyelembe véve a technológia egyre növekvő használatát az iparban.

Az egyetemeken kívánatos a tanárok jobb képzése, a plagizálás megszüntetése és az oktatási aktus általános javítása. Alapvető fontosságú a kapcsolattartás más európai egyetemekkel, és 2030-ra az elnök azt akarja, hogy a főiskolai és mesterképzésben részt vevő hallgatók 20% -ának és a doktori hallgatók 90% -ának legalább egy külföldi mobilitási szakmai gyakorlata legyen.

A technológiai fejlődés, a mesterséges intelligencia és a globális verseny arra kényszeríti Romániát, hogy egyre jobban képzett munkaerővel rendelkezzen a gazdasági versenyképesség megőrzése érdekében. Így az egyetemek szerepe hazánk fejlődésében egyre fontosabbá válik.

Annak biztosítása érdekében, hogy az oktatott információk relevánsak legyenek, a „Képzett Románia” olyan mechanizmusok kidolgozását javasolja, amelyek előkészítik a diplomások szükséges készségeit, valamint létrehoznak egy állandó és funkcionális rendszert a diplomások szakmai beilleszkedésének figyelemmel kísérésére. Ezen intézkedések célja a különféle tanulmányi területek finanszírozásának jobb összehangolása az ország valós igényeivel, valamint a leendő hallgatók jobb tájékoztatása a végzettség utáni tényleges foglalkoztatási esélyekkel kapcsolatban.

Nem utolsó sorban, a kutatás fokozottabb finanszírozásának és a nemzetközi együttműködés megkönnyítésének javaslata miatt a „Képzett Románia” Romániát olyan országgá kívánja alakítani, amely hozzáadott értéket teremt és termel.

Az intézkedések összessége szükséges és sürgős. Nélkülük Romániában nem lesz elegendő képzettségű munkaerő a modern gazdaság igényeinek kielégítésére, és az állandó fejletlenség veszélyével kell szembenézni. Klaus Johannis elnök azt szeretné, hogy a második mandátuma során konszenzus jöjjön létre az egyetemi oktatás újraindításához a „Képzett Románia” projekt által kitűzött mérföldkövek között.

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy